Diyabete cerrahi müdahale

Kategori: Diyabet Print

alper-celikTip 2 diyabette cerrahi tedavinin olumlu sonuçlar verdiğini söyleyen Doç. Dr. Alper Çelik yöntemin; diyabetin yanı sıra hipertansiyon, kolesterol, trigliserid, şişmanlık ve uyku apnesi gibi sorunlara yol açan metabolik sendromu da tedavi ettiğini söyledi.

Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun tahminine göre dünyada 382 milyon yetişkin diyabet hastası bulunuyor. İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre ise Türkiye’de son 15 yıl içinde diyabette hasta sayısı yaklaşık 3 katına çıktı ve bu dönemde yetişkin nüfusta diyabetin %90 oranında arttığı gözlemlendi. Bu nedenle hastalığın önlenmesi için alınacak tedbirler kadar diyabet tedavisindeki başarı oranları da büyük önem taşıyor.

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü öncesinde yaptığı açıklamada, Tip 2 diyabetin cerrahi tedavisine dikkat çekti. Doç. Dr. Alper Çelik, metabolik cerrahi ile hem metabolik sendromun hem de tip 2 diyabetin tedavi edildiğini söylüyor.

Diyabet ameliyatı denince çoğunlukla mide bandı (kelepçe), tüp mide ve mide bypassı operasyonları akla geliyor ancak Dr. Çelik, metabolik cerrahinin, bu yöntemlerden farklı olarak komplikasyonları sınırlı ve iyileşme süreci daha hızlı bir metot olduğunu söylüyor: “Dahası, tıp literatüründe ‘ileal interpozisyon’ olarak bilinen ve yurt dışında da uygulanmakta olan bu yöntemde, örneğin gastrik bypass gibi hastayı diyabetten kurtarma olasılığı olan diğer ameliyatlar gibi vitamin emilimi problemi yaşanmıyor. Ameliyat olan hastaların %95’i, ameliyattan bir yıl sonra hiçbir takviyeye ihtiyaç duymuyor.”

METABOLİK CERRAHİ NE AVANTAJ SAĞLIYOR?
Metabolik Cerrahi Vakfı’nın kurucusu olan Doç. Dr. Alper Çelik, şimdiye kadar yaklaşık 800 hastaya yaptığı ileal interpozisyon ameliyatı hakkında şunları söylüyor: “Tip 2 diyabet hastaları insülin üretirler ama bunu metabolizmalarındaki özel durum yüzünden kullanamazlar. Sorunlarının temelinde, besinlerin doğru yer ve zamanda doğru hormonla buluşamaması yatıyor. Metabolik cerrahi ile çok genel bir ifadeyle çalışmayan hormonların çalışması sağlanıyor. Metabolik cerrahi, tip 2 diyabetin yanı sıra yüksek tansiyon, kolesterol, trigliserid, kilo fazlalığı ve uyku apnesi gibi sorunlara neden olan metabolik sendromu da tedavi edebilen kalıcı bir çözüm.”

Metabolik cerrahi uygulamasının, diğer tip 2 diyabet tedavisi yöntemlerine kıyasla sunduğu avantajların altını çizen Doç. Dr. Alper Çelik, “Yaptığımız teknik fizibilite ve güvenlik profili çalışması sonuçları, ileal interpozisyon ameliyatının komplikasyon oranlarının diğer sık uygulanan bariatrik ameliyatlar ile eşdeğer olduğunu gösterdi. Hatta emilim bozucu ameliyatlardan çok daha düşük komplikasyon oranlarına işaret etti” diyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla