Uyku apnesine karşı yeni bir tedavi seçeneği: Metabolik cerrahi

12 Şubat 2015   |    10 Eylül 2019    |   Kategori: Cerrahi, Uyku Sorunları Print

Pek çok sağlık sorunu yaratan ve pek çok hastalık içinde risk faktör olan uyku apnesi artık metabolik cerrahi yöntemiyle de tedavi edilebiliyor. Uyku apnesi sorunu yaşayanların geceleri dinlenemediğini söyleyen Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik, uyku apnesi tedavisinde yeni yöntemler hakkında şu bilgileri verdi: Uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına neden olan uyku apnesi, çağımızın en önemli rahatsızlıklarından biri. Önlem alınmadığında ölüme dek varan sonuçları beraberinde getiren uyku apnesi, anatomik problemler, nörolojik hastalıklar ve metabolik nedenlere bağlı olarak gelişebiliyor.

Genellikle metabolik sendrom (şeker ve yağ metabolizması bozuklukları ile kan basıncındaki yükselme) ve bileşenlerinden kaynaklanan uyku apnesi günümüzde artık metabolik cerrahi adı verilen ameliyat yöntemiyle tedavi edilebiliyor.

Uyku apnesi nedir? Apne belirtileri, testi, tanısı ve tedavisi

Bu sorunu yaşayanların geceleri dinlenemediğini dile getiren Doç. Dr. Alper Çelik, uyku apnesinde vücutta oluşan değişiklikleri şöyle özetliyor: “Apne sırasında kalp kası genişlemeye başlar, akciğer tansiyonu, kalp ve akciğer yetmezliği oluşur. Acil tedavi gerektiren hayati bir hastalık olan uyku apnesi tedavi edilemezse; kalp krizi, felç, iktidarsızlık (impotans), düzensiz kalp atışları gibi sorunlara yol açar. Ayrıca kazalara, iş verimsizliğine ve sosyal problemlere neden olabilen gün içi aşırı uyku haline neden olur.“

APNEYE RADİKAL ÇÖZÜM GETİRİYOR
Doç. Çelik, metabolik cerrahinin uyku apnesine nasıl çözüm olabildiğini ise şöyle aktardı: “Hastaların büyük kısmında neden metaboliktir ve özellikle de kilo fazlalığı görülür. Metabolik nedenlere bağlı uyku apnesini radikal bir şekilde çözebilecek tek tedavi alternatifi bariatrik cerrahi (obezite cerrahisi) ve metabolik cerrahidir. Obezite cerrahisinde temel hedef kilo kontrolü iken, metabolik cerrahideki temel hedef; özellikle diyabet ve metabolik sendromun diğer bileşenlerinin etkin ve radikal bir şekilde tedavi edilmesidir.

Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Avantajları ve riskleri nelerdir?

AMELİYATLA HORMONLAR BASKILANIYOR
Tıp literatüründe ‘ileal interpozisyon’ olarak adlandırılan ameliyatın, laparoskopik (kapalı) olarak yapıldığını ve en çok ağır diyabet hastalarında uygulandığını söyleyen Dr. Çelik, “Sonuçta insülin direnci ve açlığa neden olan hormonlar baskılanır ve insülin duyarlılığı ile tokluk hissine neden olan hormonlar uyarılır. İleal interpozisyon ameliyatları metabolik sendromların bileşenlerinde azalma sağlar“ dedi.

UYKU MASKESİNE GEREK KALMIYOR
Ameliyat sayesinde hem sistemik dolaşımdaki hem de akciğer dolaşımındaki iş yükü ve sıvı fazlasının azaldığına vurgu yapan Doç. Dr. Alper Çelik, uyku maskesi kullananların ameliyattan 3-4 hafta sonra maskeye gerek duymadıklarını söyledi.

Metabolik Cerrahi nedir, nasıl uygulanır? Diyabet tedavisinde etkili midir?

Kalp kası, kalp ve akciğer damarlarındaki düzelmelerin ise hastalığın derecesine bağlı değişimler gösterdiğini anlatan Çelik, “Ameliyat sonrasında özellikle geri dönülmez aşamaya gelmemiş organ hasarlarında birkaç ay içinde belirgin düzelmeler görülür” diye konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla