Diyabetik ayak yaralarında medikal bakım nasıl yapılmalı?

Kategori: Diyabet, Yara tedavisi Print

Medikal Ayak BakımıDiyabetin en önemli komplikasyonlarından biri olan diyabetik ayak, geri dönüşü olmayan sakatlıklara neden olabilen ciddi sağlık sorunudur. Diyabetli kişilerin yaklaşık %50’si diyabetik ayak riskiyle karşı karşıyadır. Bu açıdan, diyabet hastalarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ayak bakımıdır. Diyabetik ayak bakımı ile ilgili olarak yapılması gerekenleri bilmek diyabet hastalarının mutlaka bilmesi gereken olmazsa olmazlardandır. Diyabet tanısı almış olan tüm hastaların ciddi ayak yaralarına maruz kalmamaları için mutlaka hekimlerinden ayak bakımı ile ilgili kapsamlı bilgi almaları ve sakatlıklara maruz kalmamak için bu konuya gerekli özeni göstermeleri gerekmektedir.

Diyabet, vücutta yetersiz insülin üretimi ya da üretilen insülinin görevini yapmakta yetersiz kalmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Diyabetin en önemli komplikasyonlarından biri de diyabetik ayaktır. Diyabetli kişilerin yaklaşık %50’si diyabetik ayak riskiyle karşı karşıyadır. Diyabet hastaları his kaybı, şekil değişikliği, ayak yaraları gibi sebeplerle ciddi ayak problemleri yaşayabilir. O yüzden de diyabet hastalarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ayak bakımıdır.

Yara nedir, nasıl hızlı iyileşir? Yaranın tedavisi ve çeşitleri

Özellikle diyabetik ayaklara sahip kişilerin medikal bakım hizmeti almaları sağlık açısından çok daha önemlidir. İşlem, kişiye özel freze başlığı ile itme tekniğine dayanarak yapıldığı için bakımlar hem çok daha hijyenik hem de çok daha sağlıklıdır; zira sıradan yapılan bir pedikür işlemi bile, diyabetik ayaklarda büyük ve telafisi zor sorunlar yaratabilir. Dolayısıyla diyabetik ayak problemi yaşayan kişilerin, ayak sağlığı merkezlerinde uzman yardımıyla daha tıbbi ve medikal hizmet almaları doğru olacaktır.

Kronik yara bakımı ve diyabet hastalarında yara tedavi yöntemleri

Diyabetik hastalar ayak bakımında nelere dikkat edilmeli?

Diyabet hastalarının ayak bakımında dikkat etmesi gereken unsurları şunlardır:

  • Ayaklar mutlaka “diyabetik ayak kremi” ile nemlendirilmelidir. Parmak aralarına krem sürmemelidirler.
  • Ayak tırnakları düz ve köşeleri yuvarlak olacak şekilde kesilmelidir
  • Ayaklar her gün ılık suyla yıkanıp(en fazla 37 derece), kâğıt havlu ya da yumuşak bir havlu ile parmak araları dâhil özenle kurutulmalıdır.
  • Çoraplar pamuklu ya da yünlü ve yumuşak dokulu olmalıdır. Ayrıca çorapların topuk ve burun kısımlarının dikişsiz, bilek kısımları da lastiksiz olmalıdır.
  • Ayağı sıkmayan, rahat ve yumuşak ayakkabılar giyilmelidir. Ayrıca yüksek topuklu ve sandalet tarzı ayakkabılar giyilmemelidir.

Şeker hastalığı (diyabet) nedir? Belirtileri ve tedavisi

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla