DNA diyeti nedir? Özellikleri ve kullanım şekli hakkında merak edilenler

Kategori: Beslenme ve Diyet Print

alkali-diyet-ise-yariyor-mu,Türkiye’de sınırlı sayıda diyetisyenin uyguladığı Gentest eğitimi ile  DNA’ya göre diyet  planlaması yapan Diyetisyen Gizem Şeber, DNA Diyeti’nin kullanım alanları ve özellikleri hakkında bilgi verdi. Her sene yeni bir beslenme akımı ortaya çıkıyor ve birçok mucize olduğu söylenen besin gündeme geliyor. Peki bu beslenme akımlarından hangisi size uygun ve bahsi geçen mucize besinler sizin için gerçekten mucize mi? Sağlıklı beslenmenin ana kurallarına genetiğiniz ne diyor? DNA’larınız beslenme tarzınızı seviyor mu? Yoksa aslında sizden istediği farklı bir beslenme tarzı ve farklı besin seçenekleri mi? Uzun ve kaliteli yaşamın sırrı DNA diyetinde ve müjde genleriniz doğumdan ölüme aynı yapıda kaldığından ötürü DNA diyeti aslında ömür boyu kuralları ve gerçekleri değişmeyen bir beslenme tarzı.

Mavi gözlü, esmer veya kıvırcık saçlı olmanızı sağlayan anne ve babanızdan aldığınız genler. Bunlar genlerimizin bizi birbirimizden ne kadar özel ve farklı kıldığının gözle görülen ispatları. Bir de görünmeyen birçok farklılığımız var. Enzimlerimiz, toksinlere karşı vücudumuzun verdiği cevaplar gibi. Örneğin hepimiz kafeini veya alkolü vücudumuzda aynı şekilde kullanamıyor veya yok edemiyoruz. Yine vücudumuzu yaşlanmaya karşı koruyan enzimlerimiz başkasına göre yavaş veya hızlı çalışabilir.

Kimimiz vücudunda yağları daha hızlı bir şekilde metabolize edebiliyor (kullanıyor) kimimize ise fazla yağ tüketimi kalp hastalıkları olarak dönebiliyor. Detokstan sorumlu olan enzimlerin üretim hızı vücudumuzu toksinlerden ne hızda temizleyebildiğimizi belirliyor, inflamasyon (iltihap) oluşumundan sorumlu maddeler ise şeker, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara yakalanma riskimizi ortaya koyuyor.

Dna diyeti hastalık eşiğini atlamanızı sağlar!

Günümüzün vebası olarak kabul edilen kompleks kronik hastalıklar olan şeker, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, kanser gibi hastalıkların oluşmasına genetik ve çevresel faktörler aynı anda söz sahibidir. Genetik yatkınlıklarınıza göre çevresel faktörleri yönetmeniz bu hastalıklardan korunmak ve kaliteli bir yaşam için en kestirme ve güvenilir yoldur. Çevresel faktörlerin başında da sağlıklı beslenme yer alır.

Dna diyeti size en uygun egzersiz tipini de belirler!

Sağlıklı yaşamın sağlıklı beslenmeden sonraki en önemli parçası düzenli egzersizdir. Bu konuda birçok öneri yapılıyor olsa da aslında kişiye en uygun egzersizin ne olduğunu belirleyen faktör yine genleridir. Genlerinizin dili sizin için en özel ve yararlı egzersiz sıklığı, yoğunluğu ve süresini söyler.

Dna diyeti nasıl yapılır?

Yanak içi dokunuzdan alınan epitel hücre örneğinden elde edilecek genlerden DNA örneğiniz elde edilir. Bu DNA örneğinin sonuçlarına göre; genlerinizin ne kadar şekere, yağa, kafeine, alkole, karbonhidrata, glisemik yüke ve egzersize evet dediği ortaya çıkar. Sonuçlara göre gerçekten size özel ve ömür boyu güvenle uygulayacağınız beslenme programı ve sağlıklı yaşam önerileri hazırlanır.

Dna diyetinin modası geçer mi?

Özellikle beslenme ve diyet konusunda bilgi kirliliğinin tepe noktasına ulaştığı şu günlerde ortaya atılan her görüşün modasının bir süre sonra geçeceği düşünülüyor. Aslında bu bir bakıma da doğrudur. Çünkü bilimsel araştırmalar ilerledikçe daha ileri sağlıklı yaşam önerileri elde edilecektir.

Ancak DNA diyeti bu bilgilerden daha ayrı bir gruptadır. Çünkü toplumsal araştırmalardan elde edilen bilgilerden öte sizin bedeninizin söyledikleri ile yola çıkılır. DNA yapınız bir ömür boyu aynı kalacağından ötürü de aslında size özel oluşturulan önerilerin temel taşlarının değişmesi mümkün değildir.

Hücrelerinizi dinleyin!

Sağlıklı bir yaşam için genetik yatkınlıklarınızı bilerek sadece size özel bir yaşam tarzı ve beslenme önerileri için vücudunuzun yapıtaşı olan hücrelerinizden gelen sesi dinleyin.

Kalori sayacağınıza Akdeniz tarzı beslenin

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla