Doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı? Ayak sağlığı için nelere dikkat etmeli?

Kategori: Ortopedi, Sağlıklı Yaşam Print

Yüksek topuklu ayakkabıların ayağa binen yükü ayak topuğundan öne doğru kaydırdığını bunun da ayağın ön bölümünün aşırı stres altında bıraktığını söyleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, ayakkabı seçerken 5 cm’lik topuk yüksekliğinin aşılmaması uyarısında bulundu. Ayakkabı seçiminde en önemli noktalardan birinin topuk yüksekliği olduğunu belirten Prof. Dr. Akı, şu bilgileri verdi: “Topuk yüksekliğinin 3-4 cm’den yüksek olması gerekir. Ayakkabının yeterince geniş olması da çok önemlidir. Daha yüksek topuk, ağırlığı daha fazla ayak tarafından taşınması demektir. Ayak deformitelerinin en büyük nedenleri yüksek topuklu ayakkabı kullanımıdır.”

Son zamanların en çok tercih edilen ayakkabı modellerinden biri olan babetler ayak sağlığını olumsuz etkiliyor. Babet ayakkabıların ayağa binen yük dağılımında, yüksek topuklu ayakkabılar gibi zararlıdır. Babet adı verilen alçak topuklu ayakkabılar, yüksek topukluların aksine ayağa binen yükü topuğa kaydırarark burada yüklenmeye neden olmaktadır. Bu tür ayakkabılar ayağı yanlardan çok iyi kavrayamadığı için ayak ön yüzünde yer alan bağlarda aşırı yüklenmeye neden olarak ayak ağrılarına yol açabilmektedir.

Yüksek topuk ayakların stres yüklenmesine neden oluyor

Yüksek topuklu ayakkabıların ayağa binen yükü ayak topuğundan öne doğru kaydırdığını bunun da ayağın ön bölümünün aşırı stres altında kalmasına neden olduğunu anlatan Prof. Dr. Akı,  “Bu tür ayakkabılar aynı zamanda diz kalça ve bel bölgesinde vücut ağırlık merkezinin değişimine neden olarak bu bölgelerdeki bağlarda aşırı gerilmeye, eklemlerde aşırı yüklenmeye ve kaslarda aşırı çalışmaya neden olarak diz kalça ve ozellikle bel ağrılarına neden olmaktadır” dedi.

Nasır nedir, neden olur? Ayak nasırı belirtileri ve tedavisi

Günlük kullanımda bileği kavrayan modeller seçin

Ayak sağılığı için ayakkabıda kullanılan malzemenin ve ayakkabının modelinin de önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Akı, “Günlük kullanımda ayak bileğini sıkıca kavrayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Sürekli bu tarz ayakkabıların kullanımı da ayak bileği kaslarında zayıflamaya neden olabilir. Ayakkabı ön ve arka bölümlerinde her iki el arasında çamaşır büker gibi bükülmeye çalışıldığında kolayca deforme olmamalıdır.

Topuk arka kısmı, ayağa arkadan destek verecek kadar yüksek ve sert materyalden yapılmış olmalıdır. Malzeme olarak da sentetik materyalden uzak durmalı, doğal deri ayakkabılar tercih edilmelidir. Doğal deri materyaller daima hava sirkülasyonu sağlamaktadır” dedi.

Ayakkabı seçiminde nelere dikkat etmeli?

  • Ayakkabı ölçüsünü en uzun parmağa göre seçin
  • Ayakkabı alırken eni geniş, dar kalıp ayakkabı ya da yarım numara seçeneklerini sorun.
  • Normalden küçük ayakkabılar ayağınızı sıkar büyükler ise düşmenize neden olabilir.
  • Yeni aldığınız ayakkabıları ayağınıza zarar vermeden uyum göstermesi için giyme süresi aşama aşara artırın. Birkaç gün sonra ayakkabı ayağınıza daha iyi uyum sağlayacaktır
  • Ayak ölçünüzün yaşla beraber arttığını unutmayın
  • Her iki ayak ölçünüzün birebir aynı olamayacağı ihtimalini düşünün
  • Ayaklarınızın günün sonuna doğru  şiştiğini unutmayın
  • Eni geniş veya dar kalıp ayakkabı ve yarım numara seçeneklerini sorun
  • Ayakkabının parmakların yeterince rahat sığabildiği genişlikte olması gerekir

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla