Doğum izleri ve lekeleri nasıl geçer

Kategori: Estetik, Kadın Hastalıkları Print

hamile-gebe-kadinDoğum sonrası dönemde kadınları en çok mutsuz eden değişim, vücutlarının eskisi gibi görünmemesi olabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Haluk Duman, “Hamilelik dönemiyle birlikte başlayıp doğum sonrasına kadar devam eden süreçte meme ya da karın bölgesinde sarkmalar görülebiliyor. Doğum sonrası dönemde ortaya çıkan deformasyonlardan mutsuz olan kadınların eski görünümlerine kavuşması artık cerrahi müdahale ile mümkün” diyor. Duman, yeni annelerin cerrahi müdahalenin ardından kısa sürede normal hayatlarına geri dönebildiğini de dile getiriyor.

Kadınların, hamilelik ve doğum dönemiyle beraber vücutlarında sarkma, deformasyon ve yağlanma gibi değişimler olabiliyor. Bu durumdan rahatsız olanların imdadına ise doğumun ardından uygulanabilen cerrahi işlemler koşuyor. Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Haluk Duman, “Yeni anne olanları en çok rahatsız eden durum doğum sonrasındaki fiziksel değişimler oluyor. Yeniden eski görünümüne kavuşmak isteyenler için başarılı sonuçlar veren cerrahi müdahaleler uygulanabiliyor” diyor. Duman, eski görünümüne kavuşmak isteyen yeni annelerin cerrahi müdahale için acele etmemesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Doğru Zamanlama Çok Önemli

Doğum sonrası yapılan estetik ameliyatlarda kadınların en çok karın germe ve meme dikleştirme yönünde taleplerinin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Haluk Duman, zamanlamanın önemi konusunda uyarıyor; “Kadınlar hamilelik döneminde ortalama 8-10 kilo alıyor. Aslında hamilelik boyunca kendisine dikkat eden kadınlar doğum sonrasında fazla kiloları da rahatlıkla verip eski görünümlerine kavuşabiliyor. Tabii bu süre boyunca dikkat ettiği halde kilolarını veremeyen kadınlar da yok değil. Verilemeyen kiloların neden olduğu deformasyonlar ise doğum sonrası dönemde kadın için birer mutsuzluk kaynağına dönüşebiliyor. Eğer kişi, bu durumdan kurtulmak için estetik bir işlem istiyorsa biraz sabırlı olması gerekiyor. Çünkü doğum sonrasında ihtiyaç duyulan estetik ameliyatlarda zamanlama son derece önemli. Bebeğin sağlıklı bir şekilde yaşamının idamesi için emzirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla meme ameliyatlarında doğumdan 12 ay sonrasını daha uygun görüyoruz. Hatta emzirme dönemi geçtikten sonra, memede bazı değişiklikler olabileceği için bir 6 ay daha beklemekte fayda var. Annenin emzirmeye ara vermesini istemediğimiz için karın germe ameliyatlarında da 12 aydan öncesini tercih etmiyoruz.”

Meme Ameliyatları Son Derece Güvenli

Memenin emzirme dönemindeki büyüklüğüyle kalması, sarkması veya hem sarkık hem de içi boşalmış bir görüntüde olması doğum sonrasında memede en sık görülen sorunların arasında olduğunu belirten Prof. Dr. Duman, “Eğer meme büyük ve sarkık kalmışsa küçültme ve dikleştirme işlemleri yapılıyor. Sarkık ve içinin boşaldığı durumlarda ise dikleştirmenin yanı sıra protez takviyesiyle memeye dolgunluk veriliyor. Uygulama açısından en zor olan işlem budur ancak tüm bu sorunlar için kullanılan cerrahi yöntemler son derece konforlu ve güvenlidir” diyor.

Meme küçültme ya da dikleştirme işlemleri yaklaşık 2-3 saat sürüyor, 1 gecenin ardından hasta taburcu edilebiliyor. Ameliyattan sonraki 1 aylık sürede özel bir sutyen kullanılması gerekirken, hastaların ciddi ağrı şikâyetleri bulunmuyor.

Karın Bölgesindeki Deformasyonlar…

Duman, “Hamilelik döneminden sonra normal kiloya gelindiğinde karın bölgesi ile göbek arasındaki en önemli deformasyon, derinin vasfını yitirerek büzüşmesi oluyor. Bu görüntüden kurtulmak isteyen kadınlar için karın germe ameliyatı uygulanıyor. Bu uygulamada göbeğin altında kalan doku tamamen çıkartılarak göbek yeni yerine yerleştiriliyor. Doğum sonrasında bazen karın derisi altında yağ dokusu ve karın üzerinde çatlaklar görülebiliyor. Karın germe ameliyatıyla müdahale edilebilen bu durumlarda bazen de yağ aldırma (liposuction) işlemi uygulanıyor. Bir başka sorun ise fazla kiloların atılamaması nedeniyle karında sarkma ve bel-karın bölgesinin yağlı olması oluyor. Bu sorunun en iyi şekilde çözümü için de mutlaka karın germe ve yağ aldırma işlemlerini bir arada yapmak gerekiyor” diyor. Hamilelikte bazı kadınlarda karın kaslarının yapışıklığının fazla açılarak halk arasında “yalancı fıtık” olarak tabir edilen bir rahatsızlığa yol açtığına da dikkat çeken Duman, bu tip hastalarda darlaştırma işlemi yapıldığını ancak bu açıklığın kapatılmadığı durumlarda düz bir karın elde edilemeyeceğini söylüyor.

Yaklaşık olarak 2-3 saat süren karın germe ve yağ aldırma ameliyatlarında hastanın drenli olarak 1 gece hastanede kalması ve drenlerin 4-5 gün sonrasında çıkartılması gerekiyor. Karın bölgesindeki işlemlerde özel bir korse kullanılıyor ve iki ay boyunca mekik çekilmemesi öneriliyor.

Karın bölgesinde ve memede uygulanacak işlemlerde merak edilen 9 Soru – 9 Cevap;

Doğum sonrasında meme ve karın bölgelerine yapılan estetik ameliyatların izi kalır mı?

Hem meme hem de karınla ilgili estetik işlemlerde izler tamamen geçmese de 1-2 yıl içinde belirsizleşmeye başlıyor. İzlerin, hastanın karnının büyüklüğü ya da ameliyatın niteliğinin izin verdiği ölçüde bikini altında kalınmasına dikkat edilmesi, hasta memnuniyeti açısından büyük önem taşıyor.

Her yaştan anneye uygulanabilir mi?

Yaş gruplarına göre herhangi bir kısıtlama yok. Her yaştan anne için bu işlemler yapılabilir.

Eğer kişi yakın zamanda tekrar hamile kalmayı düşünüyorsa ne yapılır?

Böyle bir durumda estetik işlem yapılmaması tercih edilmelidir. Arada uzun bir zaman olduğu sürece bir sonraki doğum sonrasında da meme ve karın bölgesindeki sorunlar için estetik işlemler yapılabilir.

Hastanın kronik bir hastalığı (kalp, tansiyon, diyabet gibi) varsa ameliyat yapılır mı?

Doğum sonrası estetik ameliyatların, standart bir ameliyattaki riskler dışında hiçbir riski yoktur. Kronik hastalığı olan hastalar eğer kontrol altındalarsa, onlar için de riskli bir durum söz konusu değildir.

Sezaryen göbeği hiç gitmez mi, estetikle düzeltilebilir mi?

Kişi normal kilosuna dönse de sezaryen izi kalır.

Hamilelikte ağırlığın öne doğru kayması duruş bozukluklarına neden olur mu?

Bu tip sorunlar hamilelik boyunca görülebilir ancak sonrasında genellikle düzelir.

Hamilelikte ortalama kaç kilo alınır?

Ortalama 8-10 kilo alınır. Kadınların bunu aşmamaya özen göstermeleri doğum sonrası için son derece önemlidir.

Hastalar sonuçlardan memnun mu?

Sonuçlar hastaları fazlasıyla memnun edecek düzeydedir.

Ameliyat sonrası özel bir bakım gerekir mi?

Özel bir bakım ya da ürün kullanımına ihtiyaç duyulmaz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla