Doğum kontrol hapları, körlüğe neden olan glokom riskini iki kat artırıyor

Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Gebelik, Glokom Print

ilac-dogum-kontrolUzun süreli doğum kontrol hapı kullanımının glokom (göz tansiyonu) riskini iki kat arttırdığı açıklandı. Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nin geçtiğimiz günlerde düzenlenen yıllık toplantısında sunulan çalışmaya göre, doğum kontrol hapları göz retinasında bulunan hücreleri doğrudan etkileyerek glokom riskinin artmasına neden oluyor. California ve Nanchang Üniversitelerinden bilim insanlarının yaptığı araştırmada bu etkinin doğum kontrol haplarının östrojenin pozitif etkilerini sınırlaması sonucunda oluştuğu saptandı. Elde edilen verilere göre, 3 yıldan fazla doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda glokom riskinin 2 kat arttığı gösterildi.

Çalışma kapsamında ABD Ulusal Sağlık Veritabanı’nda bulunan 40 yaş üzerindeki 3.406 kadının tıbbi verileri inceledi. Amerikan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nin  (Centers for Disease Control) yönetiminde gerçekleştirilen araştırmada 3 yılı aşkın süre doğum kontrol hapı kullananlarda glokom riskinin 2,05 kat daha fazla olduğu saptandı.

Göz tansiyonu (Glokom) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Elde edilen verileri analiz eden çalışmanın baş yazarları California Üniversitesi Klinik Oftalmoloji Uzmanı Prof. Dr. Shan Lin, hormonların özellikle göz hücreleri için hayati değere sahip olduğunu ve doğum kontrol haplarının östrojen seviyesinde yarattığı değişim nedeniyle göz hücrelerinin zarar gördüğü sonucuna vardıklarını belirtti.

Sadece bu çalışma sonuçlarından hareket ederek kadınlara doğum kontrol haplarını bırakın gibi bir tavsiyede bulunmak istemediklerini söyleyen Prof. Dr. Lin, böyle bir tavsiyenin verilebilmesi için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini dile getirdi.

shan-lin-glokomAncak glokom açısından riskli olan veya ailesinde glokomlu yakınları bulunan kadınların bu etkinin farkında olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Lin, “Risk grubunda bulunan kadınlar bu çalışmadan elde edilmiş olan verileri önemseyebilir ve farklı doğum kontrol yöntemlerine yönelebilir. Ayrıca uzun süredir doğum kontrol hapları kullanmış olan tüm kadınlara mutlaka glokom taraması yaptırmalarını özellikle tavsiye ediyoruz. Çünkü elde ettiğimiz veriler risk oranın kayda değer olduğunu gösteriyor” dedi.

Glokom ve östrojen arasındaki ilişkiyle ilgili sınırlı sayıda araştırma olsa da, 2011 yılında the Nurses Health Study’de yayımlanan başka bir araştırmada 5 yıla yakın doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda glokom riskinin %25 arttığı gösterilmişti. Bu araştırmada ise 40 yaş üstündeki 75 bin kadının 1980 ila 2006 yılları arasında verileri incelenmişti.

Prof. Dr. Lin, jinekolog ve göz hastalıkları uzmanlarına bu çalışmanın verilerini dikkate alarak riske karşı hastalarını uyarmaları gerektiğini, özellikle göz tansiyonu riski bulunanların veya uzun süre doğum kontrol hapları kullanan kadınların göz doktorları tarafından daha ayrıntılı muayene edilmesinin gerekebileceğini belirtti.

Glokom, yükselen göz iç basıncının, görme sinirini tahrip etmesiyle ortaya çıkan, erken teşhis edilmediği taktirde görme sinirinin tahrip olmasına neden olan önemli bir körlük nedeni olarak tarif ediliyor. Glokom başlangıç döneminde şikayete yol açmadığından, uzmanlar, 30 yaşını aşanların her yıl göz muayenesi olmasını ve göz tansiyonunu kontrol ettirmesini öneriyor.

Yeni nesil doğum kontrol haplarında ölüm riski var mı?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla