Erdoğan’a hakaret ettiği iddia edilen Dr. Bilgin Çiftçi memuriyetten men edildi

Kategori: Hukuk / Mevzuat Print

dr-bilgin-ciftci-eylmAydın’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Dr. Bilgin Çiftçi, memuriyetten men edildi. Aydın Dalama ASM’de çalışan Dr. Bilgin Çiftçi hakkında, yaklaşık 15 ay önce sosyal paylaşım sitesindeki bir paylaşımından ötürü dönemin Başbakan’ı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla adli ve idari soruşturma açılmıştı.

Evrensel’den Eda Yıldırım’ın haberine göre, Dr. Çiftçi’ye, Yüzüklerin Efendisi filminin karakterlerinden Gollum ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yeme, şaşma ve hayret” hallerinin yan yana konulduğu fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştığı için Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla memuriyetten men cezası verildi. Üstelik ceza, ilk raporunda Erdoğan için kullandığı ‘övgü’ içerikli ifadeler nedeniyle tarafsızlığı tartışılır hale gelen Aydın Halk Sağlığı Müdür Yardımcısına hazırlatılan ikinci rapor üzerinden verildi. Dr. Çiftçi’ye geçtiğimiz aylarda aynı paylaşım nedeniyle verilen 20 ihtar puanı cezası geri alınmıştı. Çiftçi’ye, aynı zamanda Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan dava devam ediyor.

Adli soruşturma kapsamında Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Dr. Çiftçi’nin meslekten men edilmesine karar verildi. Aydın Tabip Odası üyesi bir grup doktor, Cumhurbaşkanı hakaret ettiği gerekçesiyle meslekten men edilen Dr. Bilgin Çiftçi’ye destek verdi. Efeler ilçesi Sevgi Yolu’nda toplanan grup, haksız olduğunu iddia ettikleri uygulamadan vazgeçilmesini talep etti.bilgin-ciftci-eylem

Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nda savunması alınan Dr. Çiftçi, devlet büyüklerine hakaret suçundan memuriyetten men edildi. Çiftçi’ye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret etmek ve Devlet Memurları Kanunu’nun 125. maddesinin E bendinde yer alan, “Yasaklanmış her türlü yayını veya siyasi veya ideolojik amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, çoğaltmak, dağıtmak veya bunları kurumların herhangi bir yerine asmak veya teşhir etmek.” suçlaması yöneltildi. “Yüzüklerin Efendisi” filminin karakterlerinden “Gollum” ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Yeme, şaşma ve hayret” hallerinin yan yana koyulduğu fotoğrafı sosyal medya hesabında yayımladığı için Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla memuriyetten men cezası verildi.

Dr. Bilgin Çiftçi’nin memurluktan çıkarılma talebi reddedildi

Bilgin Çiftçi’ye verilen bu cezayı, Sevgi Yolu’nda düzenlediği basın açıklamasıyla kınayan Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, aile hekimlerine karşı hukuksuz ve haksız linç kampanyaları yapıldığını savundu. Kararın kabul edilemeyeceğini söyleyen Aydın, “Bu yapılan kamu görevlisine hakaret değil, görevini hatırlatmaktır. İcraatlarını mizahi bir uslupla eleştirmektir. Devletin tepesinde bulunanlar, vatandaşlara göre daha ağır eleştirilere katlanmak zorundalar. Her eleştirinin hakaret addedilerek yargılamaya konu yapılması, toplumu ifade özgürlüğü ve demokratik tepkisinden alıkoymaktır. Bizler bu hukuksuzluğu kabul etmiyor, bu kararı verenleri kınıyoruz.” dedi.

Cezanın iptali için idare mahkemesine başvuracaklarını söyleyen Dr. Çiftçi’nin avukatı Hicran Danışman ise söz konusu fotoğrafın hakaret kastı taşımadığını, tamamen mizahi, hiciv niteliğinde olduğunu savundu. Av. Danışman, kararın siyasi olduğunu ve hukuken böyle bir kararın alınamayacağını iddia etti. Eleştirileri içlerine sindiremedikleri için bunu yaptıklarını belirten CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar da kararı kınadığını söyledi.Kaynak:Evrensel-Cumhuriyet-Cihan

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla