Dr. Bilgin Çiftçi’nin memurluktan çıkarılma talebi reddedildi

Kategori: Sağlık Gündemi Print

dr-bilgin-ciftciBirinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Aydın Temsilcisi Dr. Bilgin Çiftçi’nin devlet memurluğundan çıkarılma talebi reddedildi.
Bugün Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Yüksek Disiplin Kurulu önünde savunma yapan Dr. Bilgi Çiftçi’nin devlet memurluğundan çıkarılmasına ilişkin soruşturma raporunu değerlendiren Kurul oybirliği ile Dr. Çiftçi’nin memurluktan çıkarılma talebini reddetti. Kurulda Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat Bolat da oy kullandı.

Konu hakkında Medikal Akademi’ye konuşan Birlik ve Dayanışma Sendikası Hukuk Danışmanı Av. Erkin Göçmen şunları söyledi: “Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Yüksek Disiplin Kurulu isabetli bir karar vermiştir. Oybirliği ile verilen karar aynı zamanda benzer durumlar için de örnek teşkil edecek niteliktedir. Devlet Memurları Kanununa göre Yüksek Disiplin Kurulunun devlet memuriyetinden çıkarma dışında ayrı bir ceza tayinine yetkisi yoktur. Yetkisi, çıkarılma istemini kabul veya retle sınırlıdır. İstem ret edildiği için disiplin soruşturma dosyası Aydın Valiliğine iade edilecek. Burada ise yasa gereği Valinin 15 gün içinde karar vermesi gerekiyor. Ancak Yüksek Disiplin Kurulunun ret kararından sonra Valinin de artık bir disiplin cezası vermesi hukuken mümkün değil. Zira, zaten Bilgin Çiftçi hakkında Aydın Valisi tarafından daha önce Aile Hekimliği Mevzuatına göre bir disiplin işlemi tesis edildi. Bir eylemden dolayı birden fazla ceza verilmemesi gerekiyor. Yargı uygulaması da bu yönde… Bu bakımdan bundan sonra Dr. Bilgin Çiftçi hakkında yeni bir disiplin süreci işletilmesi hukuken mümkün değildir.”dr-bilgin-ciftci-eylm

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla