DSÖ: Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarında en az 43 sağlık kurumu vuruldu

13 Nisan 2022  |  Kategori: Sağlık Gündemi Print

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarında hastaneleri hedef almasının ardından bir açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, sağlık hizmetlerine saldırının, uluslararası insan hakları hukukunun ihlali olduğunu vurguladı. Konu ile ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Dr. Ghebreyesus, Rusya-Ukrayna savaşı sırasında Ukrayna’da çok sayıda hastane ve sağlık merkezinin hedef alındığını dile getirdi. Dr. Ghebreyesus, Dünya Sağlık Örgütü’nün Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana sağlık çalışanlarına ve hastanelere yönelik en az 43 saldırıyı doğruladığını söyledi. 

DSÖ’nün Ukrayna’da süregelen insani krizden ötürü endişe duyduğunu belirten Dr. Ghebreyesus, geçen haftaki çatışmalarda hastanelerin hedef alındığına dair örgüte çok sayıda raporun ulaştığını kaydetti. DSÖ’nün halen bu raporları incelediği dile getiren Dr. Ghebreyesus, “Sağlık hizmetlerinin tarafsızlığı ve kutsallığı başta olmak üzere sağlık çalışanları, sağlık tesisleri, hastalar ve sağlık hizmetine erişim korunmalıdır. Sağlık hizmetlerine saldırı, uluslararası insan hakları hukukunun ihlalidir” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’daki saldırılardan ötürü ülkeyi terk eden sığınmacılara sağlık hizmeti sağlamak için DSÖ’nün ilk yardım konvoyunun yarın Polonya’ya ulaşacağı bilgisini veren Dr. Ghebreyesus, “Bölgedeki insani yardım çalışanlarının ihtiyaç sahibi kişilere güvenli ve daimi erişim sağlayabilmesi için güvenlik koridoru oluşturulmalıdır” dedi.

Ukranya’da halen 300’den fazla sağlık tesisi, Rusya’nın işgal ettiği bölgelerde bulunurken, yüzlerce sağlık tesis, çatışma hattının yakınında yer alıyor. 9 Mart’ta liman kenti Mariupol’daki bir doğum hastanesine düzenlenen saldırıda başlangıçta üç kişi öldü ve 17 kişi yaralandı. Associated Press’in haberine göre, Rus işgalinin sivillere verdiği zararın sembolü haline gelen bir fotoğrafta sedyede taşınan hamile bir kadın ve bebeği birkaç gün sonra öldü.

Washington Post’un sağlık tesislerine yönelik saldırıların analizi, misket bombası taşıyan bir Rus balistik füzesinin 24 Şubat’ta ayrılıkçı Donetsk bölgesindeki Vuhledar kasabasındaki Central City Hospital’ı vurduğunu gösterdi. Human Rights Watch, tarafından elde edilen görsel materyale göre, füze hastanenin önüne düştü. Bu saldırıda 6’sı sağlık çalışanı 4 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletlerin Cenevre’deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Henri P. Kluge, Ukrayna’da sağlık kuruluşlarına yönelik saldırılar konusunda çok sayıda rapor olduğunu hatırlatarak, DSÖ’nün sağlık kuruluşlarına yönelik bu saldırıları şiddetle kınadığını vurguladı. Ukrayna’da sağlık çalışanları, hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarına yönelik saldırıların son günlerde arttığı belirten Dr. Kluge, ülkenin hayati öneme sahip tıbbi malzeme temininde sıkıntılar çektiği konusunda uyarıda bulundu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla