Dua etmenin hastalıkları iyileştirmede bir etkisi var mı?

Yazan Mehmet Saltuerk
8 Ocak 2014   |    29 Ağustos 2022    |   Kategori: Güncel / Literatür, Üye Yazıları Print

dua-etmekAmerican Heart Journal’da yayınlanan yeni bir araştırma ile, ‘Dua etmenin’ hastalıkları iyileştirmede hiçbir etkisinin olmadığı gösterildi. Araştırma, katolik, protestan ve diğer dinlerden hastalardan oluşan 1802 kişilik kalp hastası bir grup ile yapıldı. Bypass ameliyatından çıkan üç gruptaki tüm hastaların 30 gün sonra yapılan sağlık kontrollerinde, dua edilen ve edilmeyen hastalar arasında hiçbir fark görülmediği belirlendi.

Metot
Amerika’nın farklı şehirlerinde bulunan ve altı farklı hastanede yapılan bu araştırma, katolik, protestan ve diğer dinlere mensup hastalardan oluşan 1802 kişilik  kalp hastası bir grup ile yapıldı. Tamamen tesadüfi yöntemler ile seçilen hastalar üç gruba ayrıldılar. Hastane personelinin haberdar edilmediği araştırmaya katılan hastalar şu gruplara ayrıldılar.

emar medikala akademiGrup, kendileri için dua edildiğini bilen 604 hasta,
Grup, kendileri için dua edildiğini bilmeyen 597 hasta,
Grup (kontrol grubu) ise kendileri için  hiç dua edilmeyen 601 hastadan oluşturuldu. İlk iki gruptaki hastalara bypass ameliyatı öncesi Amerikanin çesitli kiliselerinde 14 gün boyunca dua edildi.

Sonuç
Bypass ameliyatından çıkan üç gruptaki tüm hastaların 30 gün sonra yapılan sağlık kontrollerinde, dua edilen ve edilmeyen hastalar arasında hiçbir  fark görülmediği belirlendi. Sadece 1. grupta bulunan hastaların durumunda küçük bir kötüleşme gözlendi. Uzmanlar, 1.gruptaki hastaların durumundaki bu önemsiz kötüleşmenin, hastanın psikolojik baskı altına girmesinden kaynaklandığını belirttiler.

tabela

Dipl. Biologe Mehmet Saltürk

Institute for Genetics University of Cologne
http://saltuerk.wordpress.com 

Kaynak: Study of the Therapeutic Effects of Intercessory Prayer (STEP) in cardiac bypass patients: A multicenter randomized trial of uncertainty and certainty of receiving intercessory prayerAmerican Heart Journal Volume 151, Issue 4 , Pages 934-942, 2006

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla