Dünya Sağlık Örgütü, hidroksiklorokin çalışmalarını bir kez daha durdurdu

18 Haziran 2020   |    24 Haziran 2020    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dün yayımladığı yeni kararında hidroksiklorokin çalışmalarını bir kez daha durdurduğunu açıkladı. Böylece son bir ay içinde defalarca tartışma konusu olan koronavirüs tedavisinde hidroksiklorokin kullanımı ile ilgili çalışmalar ikinci kez askıya alınmış oldu. DSÖ, daha önce Lancet dergisinde yayımlanan bir çalışmanın ardın koronavirüs tedavisinde hidroksiklorokin kullanımını durdurmuştu. Ancak çalışmanın Lancet Dergisi tarafından geri çekilmesinden sonra DSÖ’de bu kararını kaldırmıştı. DSÖ, yeni kararını ‘Son bulgular dikkate alındığında hidroksiklorokin kullanımının hastaneye kaldırılan Covid-19 hastalarında ölüm oranını azalttığına dair hiç bir kanıt olmaması’na dayandırdı. Ancak hidroksiklorokin ile ilgili tek olumsuz karar bununla da sınırlı değil; iki gün önce ABD Gıda ve İlaç Dairesi’de (FDA) hidroksiklorokinin acil kullanımını askıya aldığını açıklamıştı.

Koronavirüs tedavisinde hidroksiklorokin kullanımı ölüm riskini arttırıyor mu?

Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs tedavisinde hidroksiklorokin çalışmalarını bir kez daha durdurdu. Yapılan açıklamada, bu ilaç ile ilgili “hastaneye kaldırılan Covid-19 hastalarında ölüm oranını azalttığına dair” hiç bir kanıt ortaya konulamadığı belirtti. DSÖ’nün yeni kararı, hidroksiklorokin’in COVID-19’u önlemede veya virüsden kurtulduktan sonra hastalar için faydalı olup olmadığını inceleyen diğer araştırmaları etkilemeyecek.

Şimdiye sonuçları açıklanan tüm çalışmalar içinde sadece bir ilaç için olumlu sonuç açıklanabildi. Sadece Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, deksametazon adı verilen yaygın kullanılan bir ilacın ağrı COVID-19 hastalarının tedavisinde olumlu etkileri olduğunu bilimsel kanıtlarla gösterebildi.

Deksametazon, koronavirüs tedavisinde olumlu etkisi kanıtlanan ilk ilaç oldu

Hidroksiklorokin, ile ilgili yapılan çalışmalarda sadece dar bir araştırmada ilacın korona virüse karşı yararlı olabileceği ileri sürülmüştü. Ancak daha sonra yayımlanan pek çok çalışma ilacın yararlı olmadığı yönünde bulgular ortaya koydu. Yine pek çok araştırmacı, hidroksiklorokinin bazı insanlarda anormal kalp ritmi de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olduğunu öne sürmüştü. Öte yandan FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) hastanede yatan COVID-19 hastalarını tedavi etmek için hidroksiklorokin için acil kullanım iznini iptal etti ve ilacın belirgin bir yarar olmadan çok fazla risk neden olduğunu açıkladı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi Ana Maria Henao-Restrepo, “Bu büyük, randomize çalışmalardan elde edilen kanıtlar, hidroksiklorokinin, hastaneye yatırılan COVID hastalarının tedavisinde standart tedavi ile karşılaştırıldığında, bu hastaların ölüm oranlarının azalmasına neden olmadığını göstermektedir” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla