Dünyanın ilk kafatası nakli operasyonu ABD’de başarıyla yapıldı

Kategori: Sağlık Gündemi Print

kafa-nakli-abd2ABD’li cerrahlar 15 saatlik operasyonla tıp tarihinde bir ilke imza attı; 55 yaşındaki Jim Boysen isimli hastaya dünyanın ilk kısmi kafatası ve kafa derisi naklini başarıyla yaptılar. Daha önce kanser nedeniyle radyoterapi alan ve bu nedenle kafasında ciddi yaralar açılan Jim Boysen, isimli hasta başarılı operasyonun ardından basına şu açıklamayı yaptı: “Gerçekten çok şaşırtıcı bir durum. 21 yaşımdaki halimden daha çok saça sahibim.”

Operasyonun ardından ABD ‘de bulunan MD Anderson Kanser Merkezi ve Houston Methodist Hastanesi’nden doktorların yaptıkları basın toplantısında ameliyatın 15 saat sürdüğü bir donörden alınan kafatası ve kafa derisinin başka bir hastaya nakledildiğini duyuruldu. Doktorlar, gördüğü kanser tedavisi nedeniyle kafasında kapanmayan büyük bir yara bulunan 55 yaşındaki Jim Boysen isimli hastaya kısmi kafatası ve kafa derisi naklinin sorunsuz şekilde yapıldığını açıkladılar.kafa-nakli-abd1

Çocukluğundan beri şeker hastası olan Boysen, 1992 yılında böbrek ve pankreas nakli operasyonu geçirdiğini ve o zamandan beri nakledilen organların vücut tarafından reddedilmesini önlemek için ilaçlar kullandığını belirtti. Boysen, yıllarca kansere yakalanma riskini artıran bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullandığını ve daha sonra düz kas bağ dokusu kanserine yakalandığını söyledi.kafa-nakli-abd5

Kafa derisinde oluşan kanser hücrelerine uygulanan radyoterapi nedeniyle kafasında büyük bir yara açıldığını ve yarasının aldığı ilaçlar yüzünden kapanmadığını belirten Boysen, nakledilen organlarının da fonksiyonlarını yerine getirememeye başladığını ifade etti. Doktorlar, yeni böbrek ve pankreasa ihtiyacı olan Boysen’in kafasındaki açık yaranın kapatılması için kafatası ve kafa derisi nakli yapılmasına karar verildiğini belirtti.
Kısmi kafatası nakli ameliyatından sonra, başka bir operasyonla Boysen’a böbrek ve pankreas nakli yapıldığını belirten doktorlar, Boysen’in durumunun iyi olduğunu dile getirdi. Hollandalı doktorlar geçen yıl tıp tarihinde bir ilke imza atarak, tamamı 3D yazıcıda üretilen kafatası protezini bir hastaya başarıyla nakletmişti.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla