Statin kullanımı romatoid artrit riskini azaltıyor

Kategori: İç Hastalıkları, Romatizmal Hastalıklar Print

Sackler Tıp Fakültesi Epidemiyoloji ve Koruyucu Tıp Anabilim Dalı ögretim üyesi Dr. Gabriel Chodick ve meslektaşları tarafından yapılan ve PloS Medicine dergisinde yayımlanan yeni bir retrospektif  bir kohort çalışmasına göre, düzenli statin (lipid düşürücü) kullanımı, kronik inflamatuvar bir hastalık olan romatoid artrit riskini azaltıyor. Çalışmanın araştırmacıları, sonuçların klinik açıdan anlamlılık kazanması için başka popülasyonlarda da benzer incelemelerin yapılması gerektiği belirtiyorlar.

Araştırmacılar, düzenli olarak statin alan ve romatoid artriti olmayan erişkinlerde bu önermenin doğruluğunu araştırmak için, Maccabi Sağlık Hizmetlerine üye olan 1.8 milyon kişi üzerinde retrospektif  bir kohort çalışması yaptı. Maccabi’nin otomatik veritabanını kullanan araştırmacılar, 1998-2007 tarihleri arasında romatoid artrit tanısı konan kişilerin yüzdesini belirlemek için tanısal kodları analiz etti. Muhtemel bir taraflılığı bertaraf etmek için, düzenli statin kullanımı ve genellikle statin kullanımından etkilenmeyen bir dejeneratif eklem hastalığını olan osteoartrit arasındaki ilişki de incelendi.

Romatoid Artrit tehlikeli bacak ve akciğer pıhtısı riskini artırıyor!

Çalışmanın takip süresince, 2578 romatoid hastası ve 17.878 osteoartrit hastası değerlendirildi. Karşılaştırma için gerekli ayarlamalar yapılmadan, düzenli statin kullanmayan hastalarda romatoid artrit oranı %51, düzenli statin kullanan hastalarda ise ≥%80’di. Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra düzenli olarak statin kullanan hastalarda romatoid artrit görülme riski düştü (0.58 risk oranı). Statin kullanan ve osteoartrit gelişen hastaların risk oranında ise kısa süreli bir azalma görüldü (0.85 risk oranı).

Çalışmanın araştırmacıları, bu çalışma sonuçlarının klinik açıdan anlamlılık kazanması için başka popülasyonlarda da benzer incelemelerin yapılması gerektiği sonucuna vardılar ve çalışmada elde edilen bulguların doğrulanması ve düzenli statin tedavisi ve romatoid artrit insidansı arasındaki biyolojik ilişkiyi anlamak için geniş ölçekli, sistematik, kontrollü, özellikle romatoid artrit riski genç erişkinlerin katıldığı ve etkinlik düzeyi yüksek statinlerin kullanıldığı prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirttiler.

Kaynak: Regular statin use is associated with a reduced risk of developing rheumatoid arthritis. – Chodick et al. Persistence with Statins and Onset of Rheumatoid Arthritis: A Population-Based Cohort Study. PLoS Medicine, 2010; 7 (9): e1000336 DOI: 10.1371/journal.pmed.1000336

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla