Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs krizinin merkez üssü artık Avrupa

14 Mart 2020  |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa’da korona virüs nedeniyle ölenlerin sayısının Çin’i geçtiğini duyurdu. Avrupa’nın artık korona virüs (Kovid-19) salgınının merkez üssü haline geldiğini söyleyen DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, durumun ciddiyetinin giderek arttığı uyarısında bulundu. DSÖ’nün Cenevre’deki merkezinde düzenlenen değerlendirme toplantısından sonra soruları yanıtlayan Dr. Ghebreyesus, “Avrupa’da günlük bildirilen Kovid-19 vaka ve ölüm sayısı Çin’i geçti. Çin hariç dünyanın geri kalanından bildirilen daha fazla vaka ve ölüm sayılarıyla Avrupa artık Kovid-19 salgınının merkez üssü haline geldi” dedi.

Dünya genelinde 123 ülke ve bölgeden 132 bin Kovid-19 vakasının bildirildiğini belirten Dr. Ghebreyesus, 5 bin kişinin hayatını kaybetmesinin bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Dünyanın sadece Kovid-19’a odaklandığına işaret eden Dr. Ghebreyesus, bununla beraber sıtma, AIDS ve daha pek çok hastalıkla günlük mücadele veren ülkeler olduğuna dikkati çekti. Dr. Ghebreyesus, “Kovid-19’un en yaygın olarak görüldüğü ülkelere bakarak, ‘Bizde böyle olmayacak’ diyen ülkeler ‘ölümcül bir hata yapıyor’ ve Kovid-19 pandemisinin her ülkede patlak verebilir” diye konuştu.

DSÖ’nün salgını 24 saat boyunca değerlendirdiğini, virüsün yayılma ve şiddetinden derin endişe duyduklarını ve virüse karşı yeteri kadar harekete geçilmediğini vurgulayan Dr. Ghebreyesus, “Bundan dolayı Kovid-19’un bir pandemi olarak nitelendirilebileceği değerlendirmesini yaptık” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla