DSÖ, koronavirüs nedeniyle ‘Küresel Acil Durum’ ilan etti

31 Ocak 2020   |    27 Temmuz 2021    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’de 1 ay önce ortaya çıkan yeni koronavirüs nedeniyle Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu ilan etti. Cenevre’de yapılan basın toplantısında konuşan DSÖ Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, küresel ölçekte acil durum ilan edilmesinin nedeninin “Çin’de değil, diğer ülkelerde yaşananlar” olduğunu söyledi ve asıl endişenin virüsün sağlık sistemleri zayıf ülkelere yayılması olduğunu belirtti. DSÖ, tüm ülkelerin karantina, gözlem ve erken teşhis mekanizmalarının işler halde tutması gerektiği uyarısında bulundu. DSÖ, tarafından yapılan açıklamada şu ana kadar Çin dışında 18 ülkede 98 vaka tespit edildiğini, ancak hayatını kaybeden olmadığını açıkladı. DSÖ Acil Sağlık Durumları Programı Başkanı Dr. Mike Ryan, Corono virüsü ile savaşmak için tüm dünyanın tetikte olması gerektiğini vurguladı.

Çin’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 213’e ulaşırken, dün Tibet’te de bir vakanın doğrulanmasıyla Çin anakarasındaki tün bölgelere hastalığın yayıldığı anlaşıldı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu koronavirüsün bulaştığı hasta sayısının 9 bini 500’e yaklaştığını açıkladı, 81 bin kişinin ise hastalık şüphesiyle gözlem altında tutulduğu bildirildi.

Corona virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri, tedavisi ve korunma

İlk olarak Çin’in Wuhan, kentinde saptanan virüs Çin’deki pek çok şehrin yanında Tayland, Fransa, ABD ve Avustralya da dahil olmak üzere en az 16 ülkeye yayıldı. Çinli yetkililer salgının yayılmasının engellenmesi için koronavirüsün ortaya çıktığı ve yayıldığı kentlerde 50 milyon kişiyi karantinaya alma çabalarını sürdürüyor.

Uluslararası bir uzman ekibinin Çin’e giderek hastalık ile ilgili orada ki uzmanlarla çalışmak üzere toplandığını söyleyen Dr. Mike Ryan, “Bu olayda önemli bir noktada bulunuyoruz. Bu bulaşma ve yayılma zincirini yarıda kesilebileceğine inanıyoruz. Sert önlemler alınması ve vakaların tedavi edilip karantinaya alınması ile virüsün durdurmak hâlâ mümkün” dedi.

Bu hafta Çin’i ziyaret eden DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, virüse yakalanan çoğu insanın hafif semptomlar yaşadığını, ancak yaklaşık %20’sinin pnömoni ve solunum yetmezliği gibi ciddi sorunlardan muzdarip olduğunu söyledi.
Çin’in dünyanın dayanışmasına ve desteğine ihtiyacı olduğunu belirten DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, tüm dünyanın salgını sona erdirmek için bir araya gelerek geçmiş salgınlardan çıkarılan dersler çalışması gerektiği açıklamasında bulundu. Dr. Ghebreyesus, DSÖ’nün geçen hafta koronavirüsü acil durum ilan etmeme kararı alması konusunda pişman olduklarını ve kararı “insan hatası” olarak nitelendirdi.

Çin genelinde yüz maskesi kullanmak zorunlu hale getirildi, Çin’in futbol federasyonu da Çin Süper Ligi de dahil olmak üzere ülke çapındaki bütün futbol maçlarının askıya alındığını açıkladı. Çin’e bağlı yarı özerk Hong Kong yönetimi de bir dizi önlem açıkladı ve iki ülke arasındaki geçişleri sınırladı.

British Airways, Lufthansa, Amerikan Havayolları, KLM ve United Havayollarının aralarında olduğu bazı büyük hava yolları şirketleri Çin’e uçuşlarını durdurdu.

Çin’de vatandaşları bulunan ülkelerden bazıları tahliye işlemlerine başlamış durumda. İngiltere, Çin’den getirilecek vatandaşlarının 14 gün boyunca karantinada tutulacağını duyurdu, ABD ise bu süreyi 72 saatle sınırlandırdı. Fransa’nın da aralarında Fransızların da olduğu 350 AB vatandaşını bu hafta Vuhan’dan tahliye etmesi bekliyor. Avustralya da vatandaşlarını tahliye ederek, onları normal şartlarda sığınmacıların kaldığı Christmas Adası’nda karantinaya almaya hazırlanıyor.

Türkiye 35 kişiyi tahliyeye hazırlanıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada, 35 Türkiye vatandaşının Çin’den ülkeye dönmek için başvuruda bulunduğunu söyledi ve ambulans uçağa dönüştürülen bir uçakla vatandaşların tahliyesinin planlandığını bildirdi. Bakan Koca, “Türkiye’ye getirdikten sonra da yine muayeneleri yapılarak 14 günlük zaman diliminde karantinaya alınmasını Bilim Kurulu öneriyor” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Türkiye’de Koronavirüs tanısı alan hasta yok!

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla