Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs riski derecesini ‘çok yüksek’ seviyeye çıkardı!

28 Şubat 2020   |    29 Şubat 2020    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Korona virüsü için ‘pandemi’ (salgın) terimini kullanmaya başlayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs risk derecelendirmesini ‘yüksek’ten ‘çok yüksek’ seviyesine çıkardı. Halen 55 ülkede koronavirüs vakası tespit edildiğini açıklayan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, buna rağmen virüsün hala kontrol altına alınma şansının olduğunu söyledi. Salgının boyutlarının büyüdüğünü belirten Ghebreyesus, koronavirüsün kısa süre içinde dünyanın önemli bir bölümüne yayılmasını beklediklerini dile getirdi. Koronavirüsün hızla yayıldığını ve tüm ülkelerin salgına hazırlıklı olması gerektiğini vurgulayan Ghebreyesus, tüm ülkelere önlem almaları için çağrıda bulunduklarını belirtti.  

Çin dışında hastalığın en yaygın olduğu ülkelerden biri olan İran’da, Meclis oturumları askıya alınırken bazı kaynaklar ölenlerin sayısının 210’unu geçtiğini belirtiyor. Avrupa’da hastalığın en vahim boyutlarda olduğu İtalya’da ise ölü sayısının 21’e, vaka sayısının da 821’e yükseldiği kaydedildi. 

Bugün Nijerya, Estonya, Danimarka, Hollanda ve Litvanya da ilk koronavirüs vakalarının görüldüğünü açıklarken Avrupa’da Almanya ve İsviçre’deki vakalarda artış gözleniyor. En çok yeni vaka tanısı bildiren ülke ise Güney Kore oldu. Virüs, geçtiğimiz hafta dünya çapında çoğaldı ve Antarktika hariç tüm kıtalara yayıldı.

https://www.medikalakademi.com.tr/corona-virusu-nedir-koronavirus-nasil-bulasir-belirtiler-korunma-ve-tedavi/

DSÖ, korona virüsünün hızla yayıldığını ve artık tüm ülkelerin salgına hazırlıklı olması gerektiği uyarısında bulundu. Virüsün görüldüğü ülkelerin doğru önlemlerle bunu kontrol altına alabileceklerini belirten Ghebreyesus, DSÖ yetkililerinin “dünyanın tamamına yayılmadığı” gerekçesiyle “pandemi” durumu ilan etmediğini dile getirdi.

Çin’de vaka sayısı 80 bini aştı

Ghebreyesus, Kovid-19’un ortaya çıktığı Çin’de bu sabah itibariyle toplam vaka sayısının 80 bini aştığını, virüs nedeniyle ölen kişi sayısının da 2 bin 791 olduğunu ifade etti. Çin dışında ise bugün itibariyle 49 ülkede 4 bin 351 vaka tespit edildiğini bildiren Ghebreyesus, bu ülkelerde 67 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Danimarka, Estonya, Litvanya, Hollanda ve Nijerya’da ilk vakaların bildirildiğini açıklayan Ghebreyesus, tüm bu vakaların İtalya’daki salgınla bağlantılı olduğunu ve Kovid-19 vakalarının İtalya’dan 14 ülkeye ve İran’dan 11 ülkeye yayıldığını söyledi.

“Vaka sayısında ve son birkaç gün içinde etkilenen ülke sayısında devam eden artış açıkça endişe verici” diyen Ghebreyesus, DSÖ uzmanlarının, Kovid-19’un küresel düzeyde yayılma riski ve etkisine ilişkin değerlendirmelerini hızlandırdıklarını kaydetti.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla