Ebolanın belirtileri nedir, etkili bir tedavisi var mı?

Kategori: Arşiv Print

ebola-virus-sekilDünya Sağlık Örgütü’nün Batı Afrika’da 961 kişinin ölümüne neden olan ebola salgınının, diğer ülkeler için de risk oluşturduğunu açıklamasının ardından tüm dünya dikkatini bu virüse çevirdi. Bir türlü durdurulamayan Ebola virüsü ile ilgili bilgi veren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, “Ebola kendini ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, ishal, kusma, mide ağrısı, iştah kaybı ve kanama gibi belirtilerle gösterir. Ebola 2014’de Batı Afrika’da (Liberya, Gine ve Sierra Leone, Nijerya) salgın olarak görülmesinin ardından tüm dünya virüs için alarma geçti. Virüsü taşıyan hastanın kanı veya kanlı vücut sıvılarıyla temasla, hastaya kullanılmış olan iğnelerle bulaşmaktadır” dedi.

Virüsün havadan geçmediğini ve bir solunum hastalığı olmadığını söyleyen Dr. Hakko, şu bilgileri verdi: “Ebola yiyecek ve sularla da bulaşmaz. Ayrıca Ebola ile karşılaşmış ancak belirtisi olmayan kişinden de geçmez. Ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, ishal, kusma, mide ağrısı, iştah kaybı ve kanama gibi belirtilerle ortaya çıkan hastalık Ebola virüsü temastan sonraki 2-21 gün içinde ortalama 8-10 günde hastalığa neden olur. Hastalığın tedavisinin sadece destek tedavisinden ibarettir.

Yani, hastanın sıvı elektrolit dengesini sağlamak, oksijen desteği vermek, tansiyonunu dengelemek, komplikasyonları tedavi etmektir. Ne kadar erken tanı konur ve destek tedavisi başlarsa o kadar iyi yanıt alınır. Maalesef ilk vakalarda ateş ve baş ağrısı gibi tanı koydurucu olmayan belirtiler nedeniyle yanlış tanılar konmuş ve kayıplar yaşanmıştır. Hasta hemen izolasyona alınmalı, tanı için örnek gönderilmeli ve destek tedavisine başlanmalıdır. Ancak hastalığa özgün tedavi olmadığından ölüm oranı çok yüksektir.”

Ebola nedir, nasıl bulaşır? Ebolanın belirtileri ve tedavisi

Doğal rezervuarı bilinmiyor

Ebola virüsünün Liberya, Gine ve Sierra Leone’de salgın yaptığını ancak Kongo, Gabon, Güney Sudan, Nijerya, Uganda’da da görüldüğünü dile getiren Dr. Hakko, “Ebola virüsünün doğal rezervuarı bilinmiyor. Ancak, hayvandan insana geçtiği düşünülmekte ve daha çok yarasalardan kuşkulanılmaktadır” dedi. Dr. Hakko, 8 Ağustos 2014 tarihi itibariyle kuşkulu ve kanıtlamış vaka sayısının 1779, ölüm sayısının 961, laboratuvarda kanıtlanmış vaka sayısının ise 1134 olarak açıklandığını söyledi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
CCgaming
CCgaming
4 yıl önce

Allah korusun bizi

ali
ali
4 yıl önce
Cevaben  CCgaming

amin

Araç çubuğuna atla