Elazığ, Van, Rize, Ordu… Türkiye genelinde 1.500 doktor görevden alındı

Kategori: Sağlık Gündemi Print

darbe-polisDarbe girişiminin ardından Türkiye genelinde süren soruşturma ve görevden alma dalgası hız kesmeden devam ediyor. Görevden almaların en çok yaşandığı kurumlardan birisi de Sağlık Bakanlığı oldu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) mensubiyeti veya bunlarla irtibatı olan bakanlık personelinin tespiti için yoğun çalışma yürütüldüğünü belirterek, haklarında nihai değerlendirmeleri yapmak üzere 115’i yönetici, bin 504’ü hekimin görevinden uzaklaştırıldığını bildirdi. İşte görevden alma işleminin yoğun olarak yaşandığı bazı iller:

Elazığ’da 18 doktor ve 43 sağlık personeli görevinden uzaklaştırıldı

Elazığ’da FETÖ darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında 18 doktor ve 43 sağlık personeli görevinden uzaklaştırıldı. Soruşturma kapsamında İl Sağlık Müdürlüğünde görevli 18’i doktor 43 sağlık personeli açığa alındı.

Sağlık Bakanlığı’ndan flaş açıklama: Rekor sayıda personel görevden alındı

Rize’de 20 sağlık çalışanı görevden uzaklaştırıldı

Soruşturma kapsamında Rize’de 20 sağlık çalışanı görevden uzaklaştırıldı. Rize’de, FETÖ darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 20 sağlık çalışanı görevden uzaklaştırıldı. Alınan bilgiye göre, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından 2 doktor, 5 ebe, 7 hemşire, 2 veri hazırlama memuru, 4 memur olmak üzere 20 sağlık çalışanının açığa bildirildi. Kentte bugüne kadar, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması ile ilgisi olduğu belirtilen 192 kamu çalışanı görevden uzaklaştırılmıştı.

Ordu’da doktor ve hemşirelerden oluşan 64 kişi açığa alındı

Ordu’da sağlık kurumlarda çalışan, aralarında doktor ve hemşirelerin de bulunduğu 64 kişi açığa alındı. Ordu’da, FETÖ darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında sağlık kurumlarda görev yapan 64 kişi açığa alındı. Alınan bilgiye göre, FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili soruşturmada, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve kamu hastanelerinde çalışan 64 kişi görevlerinden uzaklaştırıldı. Açığa alınanlar arasında doktor ve hemşirelerin de olduğu, haklarında idari soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

Van’da, hastanelerde çalışan 20 sağlık çalışanı açığa alındı

Van’da, darbe girişimiyle ilgili soruşturmada, kamu hastanelerinde çalışan 20 sağlık görevlisinin açığa alındığı bildirildi. Van’da FETÖ’yle bağlantısı nedeniyle OHAL kararnamesi kapsamında Sağlık Bakanlığına devredilen Özel İstanbul Kadın Doğum ve Cerrahi Hastanesinde incelemelerde bulunan Van Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Heybet Semur, kamu hastanelerinde FETÖ’yle organik bağı olanlara yönelik çalışma yürüttüklerini söyledi. Sağlık Bakanlığının da personellerle ilgili gerekli işlemleri yaptığını anımsatan Semur, FETÖ’yle bağlantısı olan kamu çalışanlarının belirlenmesi ve haklarında gerekli işlemlerin yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Semur, bakanlığın tespitleri doğrultusunda bu sabah 20 sağlık görevlisinin açığa alındığını kaydederek, şöyle devam etti: “Açığa alınanlar arasında 2 uzman, bir pratisyen doktor ve hemşire ile memurlar bulunuyor. Bunların hem idari hem de adli yargılamaları olacak. FETÖ ile herhangi bir bağlantısı olmadığı tespit edilenler görevlerine dönebilecek. Ancak suçu somut olarak ispatlananlar hakkında devletimiz gereken cezayı verecek. Bütün devlet kurumları gibi bizler de bu konudaki hassasiyetimizi sürdüreceğiz.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla