Elektronik sigaralar nikotinsiz olsa bile damarlara zarar veriyor!

Yazan Esra Çakmak
26 Ağustos 2019  |   Kategori: Damar Sağlığı, Sigara, Üye Yazıları Print

ABD’de yapılan bir araştırma, elektronik sigaranın tek bir kullanımda bile kan damarlarında değişime yol açtığını gösterdi. Günümüzde E-sigara içmek, tütünlü sigaralara güvenli bir alternatif olarak pazarlanıyor ve sigara içmeyen gençler arasında popülaritesi hızla artıyor. Perelman School of Medicine’da yeni yapılan ve sonuçları Radiology dergisinde yayımlanan çalışmanın sonuçlarına göre, tek bir e-sigara kullanımı, nikotinsiz olsa bile, vücuttaki damarlara zarar veriyor.

E-sigaralar pil ile çalışan cihazlardır, içindeki sıvıyı aerolole dönüştürerek kullanıcının akciğerlerine çekmesini sağlar. Bu likitler nikotin gibi bağımlılık yapan aromalar içerir. Amerika’da 10 milyondan fazla yetişkin e-sigara kullanmaktadır ve gençler arasında gittikçe popüler hale gelmektedir.

Daha önce yapılan çalışmalarda e-sigaraların oksidatif stres ve inflamasyona neden olduğu gösterilmişti. Fakat solunan bu aerosolün endotelyal fonksiyon üzerine etkileri tam olarak belirlenememişti. Kan damarlarının iç yüzeyinde yer alan endotel tabaka kan dolaşımı için çok önemlidir. Eğer endotel tabaka zarar görürse, arterler incelir ve kalbe ve beyine giden kan akışı zayıflayabilir ve bu da kalp krizi ya da inme ile sonuçlanabilir.

Elektronik sigara sağlıklı mı? Yoksa yeni bir bağımlılık mı?

E-sigara içmenin kısa süreli etkilerini araştıran bu prospektif çalışmada, araştırmacılar sigara içmeyen 31 sağlıklı yetişkinde (ortalama yaş 24.3 ± 4.3; 14’ü kadın) e-sigara içmeden önce ve içtikten sonra 3 Tesla MR cihazı ile görüntülerini kaydettiler.

Bu çalışmaya katılan gönüllüler tütün aroması ile propilen glikol ve gliserol içeren, nikotin içermeyen e-sigarayı 16 kez 3 saniyelik sürelerle kullandılar, MR görüntüleme kullanılarak e-sigara içmeden önce ve sonra bacakta yer alan femoral arterler ve venler taranarak, damarlardaki kan akış hızı ölçülmüş ve vasküler fonksiyon değişiklikleri kaydedilmiştir. Pre ve post MR görüntüleri karşılaştırıldığında, tek sefer e-sigara içmek; femoral arterlerde kan akışında azalma ve endotelyal fonksiyonlarda geçici hasar ile sonuçlanmıştır.

Daha sonra araştırmacılar vasküler fonksiyon değişikliklerini değerlendirebilmek için istatistiksel hesaplamalar yapmışlardır. Femoral arter dilatasyonunda yaklaşık %34 azalma tespit edilmiştir (p < 0.001). Kan akım hızında %17,5 (p < 0.001) azalma görülürken, hemoglobin satürasyonu %20 azalmış (p < 0.001) ve kan akselerasyonunda %25.8 oranında azalma görülmüştür. Tüm bu bulgular e-sigara içmenin damar yüzeyinde ciddi ve geçici değişikliklere neden olduğunu göstermektedir.

E-sigara likitleri nispeten daha zararsız olsa da vaporizasyon süreci ile propilen glikol ve gliserol gibi toksik bileşenler oluşmaktadır. Nikotinin zararlı etkilerinde uzak olsa da, bu çalışma ile e-sigara içmenin vasküler fonksiyonlar üzerinde ani ve önemli etkileri gösterilmiştir ve e-sigara içmek uzun süreli maruziyette potansiyel tehlike taşımaktadır.

En etkili sigara bırakma yöntemleri ve ilaçla sigara bırakma tedavileri

Makale referansı: Journal Reference: Alessandra Caporale, Michael C. Langham, Wensheng Guo, Alyssa Johncola, Shampa Chatterjee, Felix W. Wehrli. Acute Effects of Electronic Cigarette Aerosol Inhalation on Vascular Function Detected at Quantitative MRI. Radiology, 2019; 190562 DOI: 10.1148/radiol.2019190562

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla