Emziren anneler grip olduğunda ne yapmalı? Grip olan anneler emzirebilir mi?

18 Ocak 2016   |    15 Ağustos 2022    |   Kategori: Bebek Sağlığı, Gebelik Print

Emziren anneler grip konusunda bazen ciddi tedirginlik yaşayabiliyor ve kimi zaman bebeklerini emzirmekten çekinebiliyor. Peki grip olan anne ne yapmalı? Emzirmeyi kesmek bir önlemi olabilir mi? Yoksa her zamanki gibi bebeğini emzirmeye devam mı etmeli? “Grip olunca emzirilmez söylentisine inanmayın. Önleminizi alın ve emzirmeye devam edin” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Çivilibal grip olan anneler neler yapmalı sorusunu detaylı şekilde yanıtladı.

Grip olan anne ne yapmalı?

Karşımızda hızla yayılan ve ne şekilde değişime uğrayacağını tam olarak kestiremediğimiz bir virüs var. Domuz Gribi (H1N1 virüsü) adını verdiğimiz bu virüs yaşlılarda, bebeklerde, kronik hastalığı olanlarda (diyabet, kronik böbrek yetersizliği, astım, KOAH vs) ve bağışıklığı baskılanmış olan hastalarda ölümcül seyredebiliyor.

Grip nedir, nasıl geçer? Belirtileri, tedavisi ve gribe iyi gelen besinler

Ancak uzmanlar bu risk grupları dışındakilerin tedirgin olmasını gerektiren bir durum olmadığını söylüyor. Korkulu günler yaşayan annelerde ise “Grip olursam bebeğimi emziremem” endişesi var. Hatta pek çok anne bu endişe yüzünden bebeğini emzirmeye ara veriyor. Peki grip olan anne ne yapmalı? Emzirmeyi kesmek bir önlemi mi?”

Gribe rağmen emziriyor olmak büyük şans

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Çivilibal’ın bu soruya verdiği yanıt net: “ Grip, anne sütünden geçişten çok, havadan damlacık yolu ve yakın temas ile bulaşır. Emzirmeyi kesen anne, aslında farkında olmadan bebeğini hastalıklara karşı koruyan doğal bir kalkanı yok etmiş oluyor. Oysa grip vakalarının arttığı bu dönemlerde, emziriyor olmak büyük bir şans. Çünkü anne sütü, içeriğindeki  bağışıklığı güçlendiren, antiviral ve antibakteriyel maddeler ile bebekleri hastalıklardan koruyor. Anne sütü ile beslenen bebekler, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarını hafif ve daha az geçirirler.”

Grip olan bebekli anneler mutlaka maske takın!

 Doç. Dr. Mahmut Çivilibal grip olan annenin emzirme sırasında alması gereken önlemleri şöyle sıradı:

  • Emziren anne grip veya nezle geçiriyorsa nefesini olabildiğince bebekten uzak tutmalı,
  • Bebeğin yüzüne doğru öksürüp hapşırılmamalı,
  • Emzirme gibi yakın temas durumlarında mutlaka maske takılmalı ve bu maske en fazla 30 dakika sonra yenisi ile değiştirilmeli.
  • Göğüs ucu ve kıyafetler temiz olmalı, hijyen kurallarına uyulmalı.
  • Eller sık sık sabunla yıkanmalı,
  • Ellerin sık temas ettiği yüzeyler (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar, vb) sık sık temizlenmeli.
  • Bebek ne annesi ne de bir başkası tarafından kesinlikle öpülmemeli,
  • Ev sık sık havalandırılmalı.
  • Grip olan anne mutlaka doktora danışarak ilaca başlamalı. Doktor tarafından antiviral ilaç kullanması önerilen anneler bebeklerini emzirmeye devam edebilir.
  • Emziremeyecek kadar hasta olan anne, pompa ile sütünü bir biberona sağıp bebeğine verilmesini sağlamalı.

Gebelikte grip aşısı olarak hem kendinizi hem de bebeğinizi koruyabilirsiniz

Grip olan anneler doktora danışmadan ilaç kullanmayın

Emziren  bir  annenin  en  çok  merak ettiği  konulardan  biri de,  hastalandığı  zaman  hangi  ilaçları güvenle  kullanabileceği. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Çivilibal emziren annelerin ilaç kullanımı hakkında şu bilgileri verdi: “Emziren anneler birçok ilacı doktor önerisi ve kontrolü altında rahatlıkla kullanabilir. Grip olan ve emziren anne gerekli olduğunda doktor önerisi ile antiviral (grip hastalığının tedavinde kullanılan ilaçları güvenle kullanabilir. Kesinlikle  kullanılmaması  gereken ilaçlar ise bir  elin  5  parmağını  geçmez. Bunlar: sitotoksik  ilaçlar (kanser  ilaçları), migren tedavisinde  kullanılan Ergotamin  türevi ilaçlar, altın  tuzu  içeren  ilaçlar ve bağışıklık sistemini  baskılayan  ilaçlardır.”

Grip olan anneler bol sıvı tüketin

“Anne grip olduğunda grip olduğunda herkes gibi genel hijyen kurallarına mutlaka uymalı” diyen Doç. Dr. Çivilibal sıvı tüketiminin önemine dikkat çekti. Çivilibal “Emziren anne süt verdiği için diğer insanlara göre daha fazla sıvı, vitamin ve minerale ihtiyaç duyar. Bu nedenle bol sıvı, bitki çayı ve meyve tüketmelidir.. Her zamankinden daha fazla proteinli gıdalar tüketmeli ve bebeklerini emzirme saatleri dışında sürekli dinlenmelidir.” dedi

Hamilelikte grip olunursa ne yapılmalı? Grip bebeğe zarar verir mi?

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Çivilibal

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla