İktidarsızlık ve erken boşalmanın tedavisi

10 Şubat 2015   |    16 Kasım 2019    |   Kategori: Cinsel Sağlık Print

erkeklerde kısırlık nedenleriErken boşalma tanım olarak 2 dakikadan kısa süren cinsel birleşmede erkeğin boşalması durumudur. Bu genellikle cinsel hayatın başlangıcı ile birlikte başlar ve uzun süre devam eder. Ancak bazı durumlarda sonradan oluşması da mümkündür. Erken boşalmanın nedenleri net olarak bilinmemekle birlikte bu durumun fizyolojik alışkanlık ve psikolojik boyutunun çok etkili olduğu düşünülmektedir. Tedavisi mümkün olan erken boşalma ve sertleşme problemi hakkında Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sarp Korcan Keskin konuyla ilgili kapsamlı bilgi verdi.

 • Erkeklerin %20sinden fazlası zaman zaman erken boşalma yaşayabilir.
 • Bu durum ilişki sorunları ve ikincil erektil disfonksiyona neden olabilir.
 • Hem egzersizlerin hem de ilaç tedavisinin tedavide yardımı olabilir

Erken boşalma tanısı nasıl yapılır?

 • Sorunun süresi (Yeni ortaya çıkan erken boşalma edinsel bir nedeni düşündürür)?
 • Cinsel ilişki sıklığı?
 • Cinsel ilişkilerde ne oranda erken boşalma meydana gelmektedir?
 • Partneri ile ilişkisi: İlişki yeni mi, herhangi bir sorun var mı?
 • Hasta ereksiyon sağlamada güçlük çekiyor mu, eğer öyleyse ereksiyon ve boşalma arasındaki süre kısa olabilir (bkz.erektil disfonksiyon) )?
 • İlaç ve alkol kullanımı (genellikle boşalmayı geciktiren faktörler)?
 • Hipertiroidi belirileri var mı (Erken boşalma hipertiroidi hastalrında, %50 oranında görülür)?

Erken boşalmaya neden olabilen 8 önemli problem

Erken boşalma nasıl tedavi edilir?

Erken boşalma tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar vardır. Bu tedavinin en önemli noktası hastanın geç boşalmaya fizyolojik olarak alışması ve psikolojik olarak kendine özgüvenini tekrar sağlayacağı noktaya kadar tedavinin devam ettirilmesidir. Bunun için aylarca tedavi etmek gerekli olabilir.

Erken boşalmada ilaç tedavisi

 • Dapoksetin cinsel ilişkiden 1-3 saat önce alınarak 30-60 mg dozda erken boşalma tedavisinde kullanılmak üzere birçok ülkede ruhsatlandırılmıştır.
 • Selektif serotonin geri alım inhibitörlerinin (SSRI) sürekli veya aralıklı kullanımı fluoksetin, paroksetin, sertralin  ve sitalopram, diğerlerinin yanında erken boşalma tedavisinde çalışmalar yapılmıştır, ancak erken boşalma bu ajanlar için ruhsatlı bir endikasyon değildir.
 • Klomipramin ile yapılmış olumlu çalışma sonuçları da yayınlanmıştır, ancak kullanımı trisiklik antidepresanlara özgü yan etkilerin meydana gelmesi ile ilişkilendirilmiştir.
 • Penis derisi üzerine topikal uygulanan anestezik jel yararlı olabilir. Partnerde eş zamanlı oluşacak hassasiyet kaybı prezervatif kullanarak önlenebilir.

Paroksetin (Paxera, Paxil) nedir? Nasıl kullanılır? Yan etkileri

Sertleşmenin olmaması (Ereksiyon Kaybı, İktidarsızlık) nedenleri nelerdir

Ereksiyon olamamanın birçok nedeni vardır. Başka hastalıkların bir yansıması olabileceği gibi psikolojik durumdan etkilenebilir.  Ereksiyon problemi olan kişilerde en sık görülen sebepler kalp hastalıkları, şeker, hastalığı, yüksek tansiyon, damarsal hastalıklar, hormonal bozukluklar (özellikle erkeklik hormonu olan testosteronun düşüklüğü), kolesterol yüksekliği gibi ek hastalıklar araştırılmalıdır.

Erkeklerin en sık yaşadıkları cinsel problemler ve tedavileri

Ereksiyon problemi olan hastalarda tedavi

Öncelikle bu soruna yol açan nedenler belirlenmelidir. Eğer iktidarsızlık yaratan hastalık sistemik bir hastalık ise (ör. Şeker hastalığı), bu hastalığın tedavisi yapılarak sorunun düzelmesi beklenir. Ek bir hastalığın olmadığı durumlarda ise mutlaka psikiyatri bölümü ile görüşülerek tedavi ortak olarak yürütülmelidir. Ereksiyon probleminde birçok medikal ilaç tedavisi mevcut olmakla beraber bu şekilde çare bulunamayan hastalar için çeşitli ameliyatlar da mevcuttur.

İlaç ile düzelmeyen ereksiyon problemlerinde hangi tedaviler uygulanır?

Halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen penis protezleri takılabilir. Penil protez implantasyonu dediğimiz bir operasyon ile penisin sertleşmesi sağlanabilir. Bu protezler 2 farklı türde olabilir. Şişirilebilir tipteki protezlerde sadece ilişki öncesinde bir düğmeye basılarak sertlik sağlanır ve ilişki sonrasında penil eski haline döner. Bükülebilir türdeki protezlerde ise penis her daim rijid (erekte, sert) vaziyette durur ancak bu bükülebilir bir protezdir ve cinsel temas öncesi şekil verilip ilişkiye girilebilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla