Erkeklik hormonu kadınlarda saç dökülmesinin %80’ninden sorumlu…

13 Ocak 2014   |    25 Mayıs 2019    |   Kategori: Saç Dökülmesi Print

İlerleyen yaş, hormonal nedenler, menapoz, stres ve bazı hastalıklar her 5 kadından birinde saç kaybına neden oluyor. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi büyük oranda saçın incelmesi  ve daha az oranda saç kaybı olarak görülmektedir. İleri safhalarda saç kaybı da belirginleşiyor. Erkeklik hormonları erkeklerde saç dökülmesine neden olurken, kadınlarda sistem saçın dökülmemesi üzerine kurulu. Fakat sistemin bozulması ve hormonal dengelerin değişmesi, kadınlarda da tıpkı erkelerde olduğu gibi saç dökülmesini kaçınılmaz hale getiriyor.

Sonradan oluşan hormonal değişim ve hastalıkların yanında, doğuştan saç çizgisinin geride başlaması da saç nakline ihtiyaç duyulan nedenler arasında. Bunu kimi zaman kaza vb. yaralanmalar sonrasında ortaya çıkan izler takip ediyor. Saç ekimi sonrasında geçirilen zorlu süreci kadınlar daha estetik bir şekilde atlatabiliyor. Özetle günümüzde erkeklerle beraber anılan ‘saç ekimi’, kadınların da ihtiyaç duyduğu durumlarda imdadına yetişiyor Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erkut Özdamar; “Kadınlar, yapılan saç nakli sonrasında süreci erkelerden daha kolay ve estetik bir şekilde atlatabiliyor. Peruk, bone vb. aksesuarlar kadınların iyileşme sürecini kamufle edebiliyor’ diyor.

Saç dökülmesi neden olur, nasıl önlenir? En etkili tedavi yöntemleri

Yapılan araştırmalara göre yaş ile saç dökülmesi arasında direkt bir ilişki bulunamadığını belirten Op. Dr. Erkut Özdamar, genetik yatkınlığı olan yani ailesinde belirgin bir saç dökülmesi olan kadınlarda 20’li yaşlarda dahi saç dökülmesi başlayabildiğine değiniyor.

Op. Dr. Erkut Özdamar, yapılacak saç muayenesi ve analizinin ardından kişinin saç yapısı, rengi, saç kılı kalınlığı, verici alan sıklığı ve saç kaybının derecesinin yanı sıra kişinin beklentilerine göre değerlendirme yapıldığını vurguluyor. Saç kaybı derecesine göre gerekli tedavinin yapılacağını belirten Op. Dr. Özdamar, saç kaybı nedenleri ile ilgili aşağıdaki bilgileri aktarıyor

Hormonal nedenler

sac dokulmesinin nedenleriAndrogenetik Alopesi: Kadınlarda saç kayıplarının %80 nedeni Androgenetik Alopesi’dir (Erkeklik hormonuna bağlı saç dökülmesi). Kadınlardaki saç dökülmeleri, erkeklerde olduğu gibi kolay teşhis edilemiyor. Kadınlarda saç kaybı, 3 farklı şekilde karşımıza çıkar:

I – Başın üst kısmı ve merkezi bölgede saç tellerinde incelme.
II – Başın üst kısmı ve merkezi bölgede daha geniş alanlarda saç tellerinde incelme ve yer yer saç kaybı.
III – Başın üst kısmı ve merkezi bölgede geniş alanlarda saç kaybı, bu alanın ön ve arkaya doğru ilerlemesi veya ön saç çizgisinin kayıpları.

Saç ekimi nasıl yapılır? En iyi ekim yöntemleri: FUT, FUE …

Menapoz: Kadınlık hormonlarındaki azalmaya bağlı olarak saçlarda incelme veya dökülme görülebilir.
Stres: Stres bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Bu tür saç dökülmesi androgenetik alopesiden farklıdır. Stres sebebi ortadan kaldırılırsa, dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.
Doğum: Gebelik süresince kadınlarda östrojen hormonu normalden fazla salgılandığı için saçlar gürleşir ve güzelleşir. Doğum sonrası östrojen miktarı azaldığı için saç dökülmeleri başlar. Bu durum tehlike yaratmaz, saçlar 1-6 ay arasında tekrar büyür.
Tiroid Bezi Salgı Bozuklukları: Tiroid bezi hastalıkları hiçbir neden yokken kilo alıp verme, ateş basması ya da üşüme gibi sorunlara yol açtığı gibi, saç dökülmesine de neden olur. Tiroid bezinin aşırı ya da az çalışmasından kaynaklanan bu durum tiroid tedavisiyle ya da saç ekimi ile önlenebilir.

Bazı hastalıklar

Anemi; kadınların % 18’inde tedavi gerektiren demir eksikliği anemisi mevcuttur. Demir eksikliği durumunda anemi ortaya çıkmadan önce depo demir ve doku demiri azalmaktadır. Bazı araştırmacılar, saç dökülmesinin, aneminin en erken bulgusu olduğunu ve aşikar anemiden önce ortaya çıktığını ileri sürmektedirler.
Trichotillomania: Belirgin saç kaybıyla sonuçlanan patolojik, saplantılı saç çekme hastalığı.
Alopecia Areata: Belirti vermeden sınırları belirgin küçük dairesel yamalar şeklinde oluşan saç dökülmesi.
Kazalar: Geçirilmiş operasyonlar, kimyasal madde yanıkları vb.nedenlerle gelişen skar
alanlarında ortaya çıkan saç kayıpları.
Kimyasal nedenler; bilinçsiz kullanılan kozmetik ürünler
İlaçlar; Doğum kontrol hapları, kortizon ve bazı antidepresanlar da saç dökülmesi nedenleri arasında.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla