Eylea, makula dejenerasyonu tedavisinde onayladı

Kategori: Farmasötik / İlaçlar Print

Regeneron Pharmaceuticals tarafından Sanofi işbirliği ile geliştirilen Eylea (aflibersept), Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (YBMD) ıslak tipinin tedavisinde kullanılmak üzere onaylandı. Bu onayla birlikte Eylea, Regeneron Pharmaceuticals’un FDA onayı alan ikinci ürünü oldu. FDA web sitesinden yapılan basın duyurusunda YBMD’nin detayların algılamasını sağlayan makulayı etkileyerek görüşün kısıtlanmasına neden olduğuna ve okumak ve araç kullanmak gibi günlük işlevlerde kayba neden olduğu belirtiliyor. Ayrıca hastalığın ıslak formunda anormal damar gelişiminin gözlendiğine ve bu damarlardan kaçan sıvıların makulaya ulaşması ile kalınlaşma gösteren makulanın görüş kaybına neden olduğu belirtiliyor.

Duyuruda, FDA’nın Antimikrobiyal Ürünler Dairesi Direktörü Dr. Edward Cox’un, ürünle ilgili şu görüşlerine yer veriliyor: “Eylea, YBMD’nin ıslak formundan şikâyetçi yetişkin hastalar için önemli bir yeni tedavi seçeneği. Bu, körlük potansiyeli olan bir hastalık ve yeni tedavi seçeneklerinin mevcudiyeti önem taşıyor.”

FDA onayından sonra Regeneron Pharmaceuticals tarafından yapılan basın açıklamasında, ise Eylea’nın (aflibersept) vücutta doğal olarak bulunan ve sağlıklı kişilerde angiogenesis’i tetikleyen bir molekül olan vasküler endotelyal büyüme faktörü (Vascular Endothelial Growth Factor; VEGF) üzerine etki gösterdiği belirtiliyor. Duyuruda Eylea’nın tavsiye edilen kullanımı, ilk 12 haftada her 4 haftada bir 2 mg, takip eden her 8 haftada bir 2 mg olarak tarif ediliyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla