Fibromiyalji ile yaşamak için 12 işe yarar pratik ipucu ve öneri

Kategori: Ağrı, Fibromiyalji Print

fibromiyalji_ile_ yasama_rehberiÖzellikle kadınların en büyük sağlık sorunlarından biri olan görünmez hastalık olarak da bilinen fibromiyaljiden kurtulamıyorsanız onunla nasıl yaşamak için bazı pratik yöntemler kullanabilirsiniz. Yaygın kas iskelet ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluk ile birlikte seyreden kronik bir ağrı sendromu olan fibromiyalji, inatçı kas ağrıları ile birlikte sabahları tutukluk ve yorgunluk gibi belirtilerle birlikte görülen bir doku romatizması türü olarak tanımlanır. Fibromiyalji hastaları, kaynağı teşhis edilemeyen ağrı şikayetleri yüzünden yıllarca çeşitli branşların doktorlarına başvurmak zorunda kalabilmektedir. Tedavisi zor bir hastalık olarak bilinen fibromiyalji ile birlikte yaşayabilmek için pratik önerilerde ve uyarılarda bulunan İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Soy, konu ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı:

Stresten kurtulamıyorsanız onu yönetmeyi öğrenin!

Stres fibromiyaljinin belirtilerini tetikleyen en önemli unsurlardan biridir. Stresi en aza indirerek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Stresten kurtulmak zor diyorsanız stres azaltıcı etkisi kanıtlanmış olan yoga, meditasyon gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz. Gerekirse psikoterapist ile görüşmekten çeinmeyin..

Fibromiyalji (ağrı hastalığı) nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Not defteri tutun!

Fibromiyalji kişinin odaklanmasını da olumsuz yönde etkilediği için mutlaka yapacaklarınızı, önemli telefon numaralarını, alışveriş listelerini, arkadaşlarınızın adlarını içeren not defteri tutun.

Düzenli egzersiz yapın ve uykunuza dikkat edin.

Yürüme gibi düzenli ve düşük yoğunluklu egzersizler fibromiyaljinin en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Bu stresinizi azaltarak fibromiyalji üzerinde kontrol duygunuzu artırabilir. Sizin için en uygun olan egzersiz programı hakkında hekiminiz ya da fizyoterapistle konuşun.

Sıcak banyo yapın…

Sıcak banyo gergin kaslarınızı gevşeterek ağrıyı azaltır, daha kolay hareket etmenize ve daha sağlıklı uykuya yardımcı olur.

Kafein içeren gıdalardan uzak durun.

Kafein hem fiziksel hem de psikolojik olarak stresinizi tetikler. Kalp ve merkezi sinir sisteminizi uyararak, sinirlilik, anksiyete ve uykusuzluğunuzu artırır. Geceleri daha iyi bir uyku istiyorsanız öğleden sonra kafein kaçının. Çikolata, kahve ve çayları dikkatli tüketin.

Kendinize her gün zaman ayırın.

Fibromiyalji hayatınızı daha da karmaşık hale getirebilir. Bundan kurtulmak için her gün kendinize özel zaman ayırın. Bu kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

İş hayatınızı daha iyi hale getirmeye çalışın.

Sağlığınızı düşünerek kendinize uygun bir iş bulun. Evden part-time çalışarak daha verimli olabiliyorsanız böyle bir iş bulmaya çalışın. Ofiste, konfor ve kolay erişim için çalışma alanınızı yeniden düzenleyin. Telefon kulaklığı, klavye desteği gibi ürünler vücudunuza daha az stres yüklenmesine yardımcı olur.

Hastalığınız hakkında konuşun

Fibromiyalji sizin ve çevrenizdekilerin stresini artırdığı için iletişim çok önemlidir. Her zaman güler yüzlü olamazsınız. Hastalığınızın belirtileri artış gösterdikçe ne yapmanız gerektiğini öğrenin. Yaşadığınız sıkıntılar konusunda çevrenizden yardım istemekten korkmayın.

Yatak odanızı rahat bir uyku için düzenleyin.

Eğer yeterli dinlenemediğinizi hissediyorsanız yatak odanızı en rahat edeceğiniz şekilde düzenleyin. Düzenli uyku saati belirleyin. Geç saatlere kadar bilgisayar ya da televizyon başında kalmayın. Bunun yerine rahatlatıcı müzik ya da uyku öncesi banyoyu tercih edebilirsiniz.

Bir günlük tutun

Olayları takip etmek, faaliyetleri, belirtileri ve duygudurum değişikliklerinizi not etmek için bir günlük tutun. Günlüğünüz sayesinde hastalığınızın ne zaman ve nasıl tetiklendiğini daha çabuk fark edebilir; böylece tetikleyicileri ortadan kaldırmak veya etkisini azaltmak için başa çıkma stratejilerini öğrenmek için çalışabilirsiniz.

Bir destek grubuna katılın

Destek grupları, kronik bir hastalık olan insanların yaşamlarında önemli bir rol oynayabilir. Destek grupları, duygusal destek, bilgi ve başa çıkma için ipuçları sağlar. Ve son olarak yukarıdaki ipuçlarına ek olarak düzenli hekim kontrolünüzü ve gerekiyorsa ilaç tedavinizi aksatmayın.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla