Gebelik diyabeti düşük riskini artırıyor

Kategori: Diyabet, Gebelik Print

gebelik-diyabet-testiSon yıllarda görülme sıklığı giderek artan hamilelik diyabeti, anne için olduğu kadar bebek için de tehlikeli olabiliyor. Diyabetin zararlı etkilerinden korunmak için düzenli takip ve yaşam tarzı değişiklikleri büyük önem taşıyor.Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Asena Ayar, hamilelik diyabeti ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Gebelik insülin direncini artırıyor

Gebeliğinden önce kan şekeri hiç yüksek saptanmamış gebelerin hamilelik esnasında kan şeker seviyelerinin yüksek saptanmasıhali “gestasyonel diyabet” yani “gebelik diyabeti” olarak adlandırılmaktadır.Son araştırmalara göre gebeliklerin %15-20 kadarı gebelik diyabetinden etkilenmektedir.Tam olarak sebepleri bilinmemekle beraber gebeliğin insülin direncini artıran bir dönem olduğu bilinmektedir.

Gebelik diyabeti (gestasyonel) nedir? Belirtileri ve tedavisi

Yüksek kan şekeri anne adayı ve bebek için risk oluşturuyor

İnsülin insanda pankreas hücrelerinden salgılanan, gıdalarla aldığımız şekerin parçalanmasını sağlayan hayati bir hormondur. Gebelik sırasında bebeğin büyümesine destek olan hormonlar salgılayan plasenta aynı zamanda maternal insülinin bir kısmını bloke ederek annenin bu hormona olan ihtiyacını artırır.

Vücutta bir nevi insülin direnci oluşur.Diyabet vücuda giren şekerin yeterli insülin olmaması yada insülinin doğru kullanılamaması nedeniyle kandan uzaklaştırılamaması ve enerjiye çevrilememesi durumuna denir. Bu şekilde kan şekerinin hep yüksek seyretmesi bebek ve anne için risk oluşturur.

Tip 1 diyabet genelde çocuk yaşta ortaya çıkar

Tip 1,Tip 2 ve gebelik diyabeti gebeliği tehdit eden diyabetik durumlardır. Tip 1 diyabet genellikle çocuk yaşta ortaya çıkar ve vücudun şekeri harcamak için gerekli insülin hormonu üretememesinden kaynaklanmaktadır. Bu tip diyabeti olan anne adayları, genellikle gebelik öncesi hastalığın farkındadırlar. Tedavi için insülin kullanılmaktadır.

Gebelik diyabeti anne ve bebeğe zarar verir mi?

40’lı yaşlardan sonra Tip 2 diyabete dikkat!

Tip 2 diyabet çoğunlukla 40’lı yaşlarda ve kilolu kişilerde ortaya çıkmaktadır. Tedavide tablet formunda ilaçlar kullanılmakla beraber bazen gebelikte insülin enjeksiyonlarıgerekebilmektedir. Gebelik öncesinde ya da gebelik sırasında tanı konulmuş olabilmektedir. Gestasyonel diyabet sadece gebelikte ortaya çıkan bir diyabet şeklidir. Gebelikte ihtiyaç duyulan ekstra insülinin üretilememesi esas problemdir.

Genelde gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkar ve gebelik sonlandıktan sonra geçer. Ancak gebeliğinde diyabet ortaya çıkan bir anne adayının sonraki gebeliğinde de diyabet geliştirmesi riski iki kat artmıştır.

Gebelikten önce diyabeti olan kadınların;

• Göz ve böbrek problemleri

• İri bebek dünyaya getirme

• İri bebek nedeniyle müdahaleli doğum ya da sezaryen doğum yapma

• Düşük yapma

• Bebeklerde normal gelişememe, özellikle sinir ve kardiyovasküler sistem anormallikleri,

• Ölü doğum ya da erken ölüm,

• Doğum sonrası sağlık problemleri, hayatının daha sonraki evrelerinde diyabet ve obezite sorunları yaşama gibi riskleri vardır.

Diyabetli kadınlar hamilelikte nelere dikkat etmeli?

Gebelikte ortaya çıkan diyabette ise;

• İri bebek riski buna bağlı olarak doğumun zor olması yada sezaryenle olması

• Bebekte kalp ve solunum problemlerinin görülmesi

• Bebeğin büyüme sürecindeobezite veya diyabet hastası olma riski artmaktadır.

Diyabet tanısı konulan anne adaylarının şeker takibi önemli

Vücut kitle indeksi yüksek, önceki gebeliğinde diyabet geçirmiş, ailesinde diyabet hikayesi olan, önceki gebeliğinde iri bebek doğurmuş anne adaylarının Gestasyoneldiyabet geliştirme riski yüksektir. Diyabet riski yüksek anne adaylarının gebelik öncesi bir endokrin uzmanı ile görüşerek tetkik edilmesi önemlidir.

Vücut kitle indeksi yüksek olan anne adaylarında kilo kaybı teşvik edilmeli, diyet düzenlemesi yapılmalıdır. Gebelik sırasında her gebe 24-26 hafta arası, riski yüksek olanlar ise daha erken dönemde 50 gr ve 100gr glukoz yükleme testleri ile taranmaktadır. Diyabet tanısı konulan gebelerde hastalık sıkı şeker takibi ve diyet ile kontrol edilmekte bazı durumlarda insülin tedavisi gerekli olmaktadır.

Anne olmak isteyen kalp hastaları gebelikte nelere dikkat etmeli?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla