Gebelik ve yaşlanma arasında ilişki var! Fazla doğum yaşlanmayı hızlandırıyor

Kategori: Güncel / Literatür, Jinekoloji Print

gebelik-yaşlanmaYale Üniversitesi antropologları tarafından yapılan ve sonuçları Plos One dergisinde yayımlanan bir araştırmada, hamilelik sürecinin ve özellikle çok sayıda doğum yapmanın kadınlarda erken yaşlanmaya neden olabildiğine ilişkin önemli kanıtlar saptandı. Araştırmacılar Polonya’nın güneyinde bulunan beş ayrı köyde yaşayan menopoz sonrası dönemdeki sağlıklı 100 kadını, erken yaşlanma ile ilişkilendirilebilecek biyogöstergeler bakımından sınadı. Krakow’da bulunan Jagiellonian Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden ve Polonya Bilim Akademisi’nden araştırmacılar tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmada, daha fazla sayıda gebelik geçiren, doğum yapan ve daha uzun süre emziren kadınların, erken yaşlanma biyogöstergeleri düzeylerinin daha yüksek olduğu ortaya kondu.

Sonuçları Plos One dergisinde yayımlanan bir makale ile paylaşılan araştırmada, en az dört gebelik geçirmiş olan kadınların 8-OHdG (DNA’da oluşan oksidatif hasar biyogöstergesi) düzeyinin %20 civarında yüksek olduğu, Cu-Zn SOD (vücudun birincil anti-oksidatif savunmasını sağlayan bir enzim) düzeyinin %60 civarında yüksek olduğu saptandı. Dolayısıyla döllenmeyi izleyen süreçlerin, kadın bedeninde yükselen bir oksidatif gerilim yarattığı belirlendi. Oksidatif gerilimin yaşlanma sürecinin en önemli etkenlerinden biri olduğu biliniyor.

Doğum ayı ile hastalıklar arasında ilişki var mı?

Gebelik ile erken yaşlanma arasındaki bu biyolojik bağlantı daha önce çeşitli hayvan türleri için saptanmış, fakat insanlar için bu denli belirgin bir şekilde açığa çıkarılmamıştı. Prof.Richard Bribiescas konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Tüm organizmalar gibi insanların da, sınırlı enerji kaynakları dolayısıyla üreme ve annenin hayatta kalması arasında bazı tavizler vermesi gerekiyor. Bu çalışma insan bedeninin üreme için vermek durumunda kaldığı tavizleri ilk kez net bir şekilde ortaya çıkardı”

Kaynaklar: Bilim Fili
Yale Üniversitesi,
“Study links childbearing to accelerated aging”

Plos One, Evidence for the Cost of Reproduction in Humans: High Lifetime Reproductive Effort Is Associated with Greater Oxidative Stress in Post-Menopausal Women

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla