Gözlerin kış mevsiminde de UV ışınlarından korunması önemli

Kategori: Göz Sağlığı Print

acuvue-lens-uv2Güneş ışınlarının parçası olan ultraviyole ışınları (UV) küresel ısınma ve ozon tabakasındaki incelme nedeniyle göz sağlığını eskisinden çok daha fazla tehdit ediyor. Bu ışınlar sadece yazın değil kış mevsiminde de göze zarar veriyor. Ultraviyole ışınlar nedeniyle kış aylarında da güneşli ve karlı havalarda gözlerin etkin şekilde korunması öneriliyor.

Kışın kardan yansıyan ışık güneşin zararlı etkisini artıracağından başta kayakçılar ve avcılar olmak üzere her yaştan hemen herkesin gözlerini mutlaka güneşin zararlı ışınlarından koruması gerekiyor.

Ultraviyole ışınlara uzun süre maruz kalınması göz kapağı cildine, kornea ve göz merceğine zarar verebiliyor. Gözlerinizi bu zararlı ışınlardan korumanın en sağlıklı yolu UV blokajlı güneş gözlüğü ve geniş kenarlı şapka ile birlikte UV blokajlı kontakt lens kullanmak.

Araştırmalar UV ışınlarına uzun süre maruz kalmanın UV ile ilişkili rahatsızlıkların ortaya çıkma riskini arttırdığını gösteriyor. UV ışınları, göz kapaklarına, korneaya ve göz merceğine zarar veriyor.

Zararlı UV ışınlarına karşı ekstra koruma sağlayan kontakt lensler ise 4 mevsim boyunca gözleri UV ışınlarından koruyor. Tüm ACUVUE Kontakt Lensleri Sınıf 1 ve 2 UV blokajı özelliğine sahiptir ve gözün iç bölgelerini ve dış kısımlarını UV zararlarına karşı korumaya yardımcı olurlar. Bu grup lensler, güneş gözlükleri ve şapkalar tarafından engellenemeyen çevresel ve yansıyan ışınlara karşı da koruma sağlarlar.

acuvuelens

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla