Bebeklerdeki çapaklanma çok ciddi sorunların habercisi olabilir!

Kategori: Bebek Sağlığı, Çocuk Sağlığı, Göz Sağlığı Print

bebeklerin-goz-rengiUzmanlar bebeklerdeki çapaklanmaya karşı uyarıyor. Genellikle uykudan kaynaklandığı ve doğal bir salgı olduğu düşünülen çapaklar, anneden bebeğe geçen hastalıkların ve enfeksiyonların habercisi olabiliyor. Özellikle yeni doğan bebeklerde çapaklanmanın önemli bir sorun olduğunu ve nedenin hızla araştırılması gerektiğini belirten Op. Dr. Tülay Kılıç “Çapaklanma anneden bebeğe doğum yoluyla geçen ve ilk 24 saatte gözün delinmesine neden olabilen ‘Gonore’ yani bel soğukluğu hastalığının önemli bir habercisi olabilir. Bu nedenle aileler bebeklerde meydana gelen çapaklanmaya asla çapaklanma deyip geçmemeli” diyor.

Uzmanlar toplumda genellikle uyku ile ilişkilendirilen çapaklanmanın, bebeklerde ciddi göz hastalıklarının belirtisi olabileceği konusunda uyarıyor. Cinsel yolla erkeklerden kadınlara geçen birçok enfeksiyon ve hastalık anneden de bebeğe geçerek bebeklerin göz ve beden sağlığını tehdit edebiliyor. Bilhassa yeni doğan bebeklerde çapaklanma probleminin hafife alınmaması gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Tülay Kılıç, şu bilgileri veriyor: “Çapaklanma, bebeklerde göz nezlesi ve gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedeniyle olabileceği gibi anneden bebeğe geçen bel soğukluğu hastalığı ve herpes enfeksiyonları başta olmak üzere birçok hastalığın belirtisi de olabilir. Bu nedenle bebeklerinin gözlerinde oluşan çapaklanma ve kanlanma gibi problemleri dikkate almalıdır.”

Bebeklerde tedavi edilmeyen şaşılık ciddi görme sorunlarına neden olabilir

Çapaklanma 24 saatte gözün delinmesine sebep olabilir!

Genellikle erkekten kadına cinsel yolla bulaşan klamidyal enfeksiyonlarının ve bel soğukluğu hastalığının normal doğum esnasında bebeğe geçebildiğini söyleyen Op. Dr. Kılıç “Bebeklerde ilk 24 saatte müdahale edilmezse göz delinmesine dahi yol açabilir. Bu nedenle bebeklerin gözlerine doğar doğmaz koruyucu gümüş nitrat damlatılır” diyor.

Gözde çapaklanmanın teşhis hızı tedavi başarısını etkiliyor

Teşhis ve tedavide hızlı hareket edilmesi gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Kılıç “Bel soğukluğuna bağlı enfeksiyon belirtileri genellikle doğumdan sonraki ilk 48 saatte ortaya çıkarken, diğer enfeksiyonlarda bu süre 5 ila 7 gün arasında olabiliyor. Cinsel yolla bulaşan klamidyal enfeksiyonlarda ise belirti süresi 10 güne, hatta 1 aya kadar uzayabiliyor. Bu sebeple bebeklerin takibinin iyi yapılması ve bebekte doğumsal olarak ortaya çıkan bu enfeksiyonların damlalarla vakit kaybetmeden tedavi edilmesi son derece önemlidir” diyor.

Bebeklerde göz çapaklanmasında bu belirtilere dikkat!

Çapaklanmanın haricinde, normal şartlarda bir bebeğin doğumdan itibaren bir yaşına kadar mutlaka göz hastalıkları açısından değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Kılıç “Ancak aileler bebeklerindeki şu belirtilere karşı özellikle dikkatli olmalıdır:

  • Bebeğin gözünde leke varsa,
  • Göz bebeğinde beyazlık görünüyorsa,
  • Göz kapağı şişik ve kızarıksa,
  • Işıktan aşırı rahatsızlığı varsa,
  • Göz bebeklerinde titreme varsa,
  • Bebek boynunu eğik tutuyorsa,
  • Gözünde devamlı sulanma oluyorsa,
  • Ailede doğumsal katarakt öyküsü bulunuyorsa

Bu tür durumlarda bebeklerin acilen bir göz hastalıkları uzmanına muayene ettirilmeleri gerekir” diyor.

Çocuklarda dil, zeka ve sosyal gelişimdeki gecikme depresyon habercisi olabilir!

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla