Güncel tıp literatürü artık hayatımızın her anında…

Kategori: Aile Hekimliği Print

tahud-dergiTürkiye Aile Hekimliği Dergisi web sitesini yeniledi. Medikal Akademi Yayıncılık tarafından altyapı ve yazılım olarak dünyadaki benzerlerinden farlı bir sistemle yeniden kurgulanan Türkiye Aile Hekimliği Dergisi web sitesi, değişen çağın ruhuna uygun olarak dijital yayıncılığın ve sosyal medya araçlarının tüm olanaklarını en etkili şekilde kullanacak. Web sitesi yenilenirken özellikle yazılım ve nitelik açısından dünyadaki önemli tüm yayınlar incelendi, daha fonksiyonel, kullanıcı dostu ve estetik bir arayüz kurgulandı; başka hiç bir sitede olmayan fonksiyonlar eklendi.

Türkiye Aile Hekimliği Dergisi, yeni sistemiyle birlikte dünyada az sayıda yayının yapabildiği yeni bir uygulamayı da hayata geçiriyor. Bu sayı ile birlikte dergi editörleri düzenli olarak sitede yayımlan önemli bilimsel çalışmaları tüm aile hekimliği camiası için analitik bir gözle mercek altına alarak haber&analiz olarak yeniden yorumlayacak. Hazırlanan metinler web sitelerinde yayımlandıktan sonra tüm sosyal medya gruplarında paylaşılacak ve ulusal yayınlara da ulaştırılacak. Bu uygulama iki acıdan önem taşıyor; bir yandan sosyal medyadaki geniş hekim camiasını literatürle buluşabilecek, diğer yandan yayımlanan önemli çalışmaların daha iyi anlaşılmasına ve geniş çevrelerce fark edilmesine katkı sağlanacak. Yenilenen dergimizden haberdar olmak isteyen hekim ve akademisyenleri öncelikle derginin sosyal medya hesaplarını takip etmeye çağırıyoruz.

tahud-side-resGünümüzde dijital yayıncılık sistemleri sınırsız olanaklar sunuyor gibi görünse de iyi kurgulanmamış ve fonksiyonel bir yazılıma sahip olmayan sitelerin ne yazık ki dijital dünyada pek şansı yok. Yayınlar artık sosyal medya araçlarıyla da okurlarına her an ulaşmak zorundalar. Aksi halde milyonlarca yazı ve makalenin uçuştuğu web evreninde kaybolmaya mahkumlar.

Dünyada yaygın olarak kabul görmüş birkaç uluslar arası yayın dışında tıp alanında yayımlanan hakemli makale dergilerinin en önemli problemi okura doğrudan ulaşabilmektir. Türkiye Aile Hekimliği Dergisi, yeni uygulama ve yaklaşımıyla sadece Türkiye’de değil dünyada da en çok okunan yayınlar arasına girmeyi hedefliyor. Önümüzdeki bir yıl içinde dergimizin Türkiye’de en çok okunan birinci, dünyada ise ilk on yayın arasına girmesini hedefliyoruz.

Benzersiz olmayı seçtik
İşte yenilenen Türkiye Aile Hekimliği Dergisi’nin birkaç ilginç özelliği… Öncelikle yeni web sitesinde bulunan tüm etiketler, yazarlar, kategori ve bilgilerin hepsi tanımlı aktif linkler haline getirildi. Böylece okur tek sistem içerisinde ihtiyaç duyabileceği tüm fonksiyonlara anında ulaşabiliyor. Örneğin okuduğu makalenin yazarına tıkladığında, sadece yazar bilgilerini değil yazara ait dergide daha önce yayınlanmış tüm yazılara da anında ulaşıyor.

Bunun gibi metin içinde her hangi bir etiket yada tanıma tıkladığında da tüm ilişkili makaleler anında indekslenerek sunuluyor. Yeni yazılım oluşturulurken okurun metin ve yazara ait tüm bilgileri anında görebilmesi amaçlandı. Bunun için sisteme girilen tüm metinler tek tek mevcut etiketlerinin dışında metninin bütünsel tanımını içeren etiketlerle ayrıca tanımlandı. Böylece sistemde bulunan yüzlerce makalenin yeniden hayat bulması sağlandı. Yine okunan metinle ilgili ek bir arama yapılmadan ilişkili yazıların metin altında görünebilir olması sağlandı.

Sitedeki bir diğer özellik ise sisteme tam olarak entegre edilmiş olan sosyal medya araçları ve metrik sistem birimlerinden oluşuyor. Bu sistemlerle tüm makalelerin paylaşılması, yorum alması, mümkün olurken beğeni ve okunma oranları anlık olarak görülebiliyor. Böylece büyük emeklerle hazırlanan makaleler hekimlerin günlük hayatına da ulaşmış olacak… Türkiye Aile Hekimliği Dergisi yeni sayısı ile birlikte dijital dünyada iddialı bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculuğumuzda sizinle buluşacağımız anların artık daha nitelikli ve keyifli olmasını diliyoruz
Saygılarımızla
Hüseyin Kandemir
Türkiye Aile Hekimliği Dergisi
Yayın Koordinatörü ve
Medikal Akademi Genel Yayın Yönetmeni

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla