Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ersoy Konaş’a ABD’de ‘En İyi Araştırma Ödülü’

Yazan Hatice Pala Kaya
Kategori: Sağlık Gündemi Print

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersoy Konaş ve ekibi, travmaya bağlı ileri seviyede hasar gören burun ameliyatlarında kemiğe düzgün geometriyi sağlamak için yaptıkları operasyonları konu edindikleri bildiriyle ABD’de ödül aldı. Alandaki en önemli derneklerden biri olan “The Rhinoplasty Society” Prof. Dr. Konaş’ın bildirisine “En İyi Araştırma Ödülü”nü verdi. Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice PALA KAYA’nın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Konaş, estetik amaçlı yaygın olan burun ameliyatlarında hekimlerin önceliğinin solunum kalitesi olduğunu, estetik kaygının bunun ardından geldiğini anlattı.

Bu önceliklere göre hekimin hastaya yapacağı ameliyatın tekniğini belirlediğini kaydeden Prof. Dr. Konaş, en iyi sonuç için de çeşitli araştırmaların sürekli yapıldığının altını çizdi.

Ödüle konu olan çalışmasına ilişkin bilgi veren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersoy Konaş, ciddi hasarın olduğu durumlarda burun kemiğindeki sorunların çözülmeden ameliyat tamamlanınca kemiğe ait sorunların devam ettiğini, solunum sıkıntısı yaşanabildiği ve görsel olarak da istenilen estetik sonucun alınamadığını vurguladı.

Ağır travmaya bağlı burun hasarları ameliyatlarının zor bir operasyon olduğunu belirten Prof. Dr. Konaş, bu durumda kemikteki sorunların çözülmesinde ilave işlemlere ihtiyaç duyulabildiğini belirterek, “Hacettepe Üniversitesi bünyesinde, burunlarında ağır problem olan hastalara yapılacak cerrahi uygulamalardan daha kaliteli sonuç elde etmek üzere bir dizi çalışma yaptık. Operasyonlardan oldukça başarılı sonuçlar elde ettik. Yöntemimizde, hasarlı burunlarda kemikteki şekil bozukluklarını daha ideal şekilde çözmeye çalışıyoruz.

Uygulama, her hastaya değil, hasarlı burun yapısına sahip olan kişilere gerçekleştirildi. Operasyonlar, iki ayrı ancak ardışık çalışmada yaklaşık 45 hastaya yapıldı ve oldukça başarılı sonuçlar alındı. Bu operasyonla, yapılan işlemlerin kalitesini artırmak için teknik uygulamalarda farklılığa gidildi ve kemik yapısında daha ideal sonuç elde edildi. Yapılan operasyonlarda, sorunlu olan kemik farklı şekillerde kesilerek istenilen düz geometriye ulaşıldı. Operasyon sonrasında ise hem estetik açıdan daha iyi sonuç elde edilirken hem de arzu edilen solunum kalitesi elde edilebildi” bilgisini verdi.

Uluslararası katılımlı bilimsel kongrede de bu operasyonların ele alındığı bir sunum yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Ersoy Konaş, “Türkiye olarak 2019 En İyi Araştırma Ödülü’nü aldık. Yaptığımız çalışma sonuçları değerli bulundu ve ödüllendirildi. Bu, Türk plastik cerrahları ve Türkiye için büyük bir gurur” diye konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla