Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır? Rinoplastinin riskleri nelerdir?

1 Nisan 2019   |    3 Ekim 2021    |   Kategori: Estetik, Sağlık Sözlüğü Print

Burun estetiği, ya da diğer adıyla rinoplasti, burnun şeklini ve boyutunu değiştirmek için yapılan bir ameliyattır. Pek çok uygulama yöntemi ve tekniği vardır. Şekil bozukluklarının onarılması, nefes alma sorunlarının ve doğum kusurlarının düzeltilmesi veya estetik sebeplerle yapılabilir. Yaygın olarak kemerli burun, burun ucu düşüklüğü, burundaki asimetri, eğrilik ve nefesle ilgili sorunlar düzeltilir. Çene veya boyun şekillendirme rinoplastiyle aynı anda yapılabilir. Sonuçların başarısı için hastayla cerrah arasında, ne istendiği ve neyin başarılabileceği hakkında açık bir iletişimin olması önemlidir. Tüm ameliyatlar gibi enfeksiyon, kanama veya anesteziye kötü tepki gibi riskler taşır.

Rinoplasti (burun estetiği) nedir?

Rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilmesini ve işlevinin geliştirilmesini içeren plastik cerrahi işlemidir. Estetik ve fonksiyonel nedenlerle yapılabilir. Estetik rinoplasti, burnun dış görünüşünün değiştirilmesi; fonksiyonel rinoplasti, nefes almayı kolaylaştırmak için burnun hava yolunun iyileştirilmesidir.

Burun deliklerinin içinden veya burnun üzerinden bir kesiyle cildi kaldırarak kemiğin veya kıkırdağın şeklinin değiştirilmesiyle burun yeniden şekillendirilir. Nadiren ciddi riskler neden olur komplikasyonlar azdır.

Solunum ve burun şekli birbiriyle ilişkili olduğundan, estetik-fonksiyonel tekniklerin bir kombinasyonunu da içerebilir. Cerrahın tercihine, deneyimine, eğitimine ve hastanın durumuna bağlı olarak kullanılan teknik değişebilir.

Burun sırtındaki kemer, eğrilik, asimetri, burun ucu düşüklüğü ve genişliği durumunda burnu yüze göre orantılayarak uyumu arttırılır; yapısal kusurların neden olduğu solunum yetersizlikleri düzeltilir.

Labioplasti nedir? Labiaplasty ameliyatı nasıl yapılır, tehlikeli midir?

Burun estetiği neden yapılır?

 • Kozmetik nedenler: Burun yüz dengesinin merkezinde bulunur ve çoğu insanın kemer ve burun ucuyla ilgili şikayetleri vardır. Çok geniş, yuvarlak, uzun, kabarık, gagalı olabilen burnun bu kısımları yeniden şekillendirilerek yüz özelliklerinin uyumlu şekilde hizalanması sağlanır. Bazen problem çenenin pozisyonuyla ilgilidir ancak hastalar memnuniyetsizliklerini burun üzerine odaklama eğilimindedir.
 • Tıbbi nedenler: Burnu travma nedeniyle deforme olan veya kırılan kişilerde nazal hava yollarıyla ilgili fonksiyonel solunum problemleri gelişebilir. Bu durumlarda cerrahi müdahaleler rekonstrüktif olarak kabul edilir.

Rinoplasti türleri ve yöntemleri

Burun estetiği son derece bireyseldir; cerrahın kullanacağı teknikler, hastanın anatomisine, yaşına, istenen değişikliklere bağlı olarak kişiselleştirilir.

Açık rinoplasti

Burun deliklerinin arasındaki köprüden (columella) veya burun üzerinden küçük bir kesiyle deri kaldırılarak burnun yapılarına tam olarak erişim sağlanır ve burun istenen şekle sokulur. Kapsamlı yeniden şekillendirme gerektiren hastalar için uygundur.

Burnun sırtında kemer oluşumu, burun ucundaki ve burnun genelindeki genişlik, burun uzunluğu gibi sorunlar bu yöntemle giderilebilir. Oluşan izler burnun doğal kıvrımlarına gizlenir. Şişlikler oluşur ve iyileşme süresi uzundur.

Kapalı rinoplasti

Ameliyat burun deliği içinden yapılan kesilerle gerçekleştirilir. Burun yapılarında küçük ayarlamalar yapılması gereken hastalarda kullanılır. Avantajları; gözle görülebilir yara izi olmaması, şişmenin, morarmanın, ağrının daha az olması, iyileşme süresinin kısa olması, çok az bandaj kullanılmasıdır.

Revizyon rinoplasti

Özellikle deneyimsiz bir cerrah ilk prosedürü gerçekleştirdiyse sorunları düzeltmek ve hastanın beklentilerini karşılamak için ikinci ameliyat gerekebilir.

Tipplasti (Burun-ucu estetiği)

Diğer burun yapılarını etkilemeden burun ucu yeniden şekillendirilir. Açık veya kapalı yaklaşım kullanılabilir.

Cerrahi olmayan teknikler

Burunda daha hoş bir görünüm oluşturmak için bir yıla kadar süren geçici etkiler sağlayan enjekte edilebilir tedaviler uygulanabilir. Dermal dolgu maddelerinin bir kombinasyonu veya hastadan alınan yağın transferi kullanılabilir. Uzman bir estetik cerrah belirli noktalara stratejik olarak enjekte ettiği dolgu yardımıyla burun ucunu yeniden şekillendirebilir ve burnun simetrisini geliştirebilir.

Rinoplasti işe yarar mı?

Rinoplasti hassas bir işlemdir; sıralı adımlar dizisine sahip değildir, her hastanın spesifik anatomisi ve hedeflerine göre özelleştirilir. Sonuçlar garanti edilemez, göz önünde bulundurulması gereken riskler vardır. Burnun şeklini, boyutunu, simetrisini geliştirerek yüzün geri kalanıyla oranlanmasını sağlayabilir ancak mükemmellik sağlayamaz.

Liposuction nedir? Yağ aldırma ameliyatı nasıl yapılır, riskli midir?

Herkesin yüzünün bir dereceye kadar asimetrik olduğunu unutmayın; gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir. Ayrıca ameliyat buruna veya genel görünüşe bağlı olabilecek duygusal-sosyal problemleri tek başına çözemez. Nitelikli bir estetik cerrah size neyin mümkün olabileceğini açıklar ve doğal görünebilen bir burnunuz olmasına yardımcı olur.

Rinoplasti burundaki hangi problemleri çözer?

Rinoplasti bir bütündür; şekil ve fonksiyon birlikte ele alınmalı, çözüm yolları birlikte değerlendirilmelidir.

Estetik problemler:

 • Yüz dengesiyle ilgili burnun boyutunu, şeklini, açısını, oranlarını değiştirmek
 • Yaralanmalardan kaynaklı deformasyonları onarmak, yeniden yapılandırmak
 • Doğum kusurlarını düzeltmek
 • Çarpık, eğik, aşırı yamuk, asimetrik burnu düzeltmek
 • Burundaki kamburu düzeltmek
 • Büyük, sarkık, kalkık, kancalı burun ucunu yeniden şekillendirmek
 • Burnun uzunluğunu değiştirmek
 • Burun deliklerini daraltmak

Nefes problemleri:

Burun ameliyatı için başvuran hastalarda horlama, uyku apnesi gibi nefes problemleri de olabilir. Birtakım testlerle burun içi anatomisi ortaya konan hastanın, nefes alıp vermesini engelleyen sorunlar belirlenerek rinoplasti sırasında iyileştirilebilir. Solunum bozukluğunun nedenlerinden biri olan sapmış septumda tıkayıcılar varsa giderilir, nazal yapıyı hizalayacak şekilde ayarlanır; konka denilen etlerde büyüme varsa küçültülür.

Burun estetiği kimlere yapılabilir?

Her yaştan erkek ve kadın rinoplastiden yararlanabilir ancak görünümü düzeltmek için yapılacaksa, nazal kemiğin tamamen büyüyene kadar beklenmesi gerekmektedir. Fiziksel olarak burun tamamen gelişmelidir; kız çocuklarında 16, erkeklerde 18 yaşından sonra uygulanması daha doğrudur. Ancak solunum yetmezliği nedeniyle ameliyat gerekiyorsa daha genç yaşta yapılabilir.

Burun estetiği öncesinde birden fazla uzmana danışın

Burun estetiğine nasıl karar verilir?

Burun estetiği standart bir ameliyat değildir, kişiye özel tasarlanır. Size sorulacak en önemli soru ameliyat için motivasyonunuz ve hedefleriniz hakkındadır. Ameliyatı neden istediğinizi ve neyin başarılabileceğini anlamak için dikkatli incelemeler yapılacaktır.

Genel sağlığınız göz önünde bulundurularak riskler, iyileşme süresi ve maliyetler belirlenecektir. Görünümünüzün psiko-sosyal etkilerini, yeniden şekillenecek burnun bununla ilişkisini tartışmak için psikologla görüşmeniz gerekebilir.

 • Tıbbi geçmiş: Geçirdiğiniz ameliyatlar, aldığınız ilaçlar dahil tıbbi geçmişiniz incelenir. Hemofili gibi kanama bozukluğunuz varsa rinoplasti için aday olmayabilirsiniz.
 • Fizik muayene: Kan testleri ve laboratuvar testleri dahil eksiksiz bir fizik muayene yapılacak; yüz özellikleriniz, burnunuzun yapısı incelenecektir.
 • Fotoğraflama: Konsültasyondan önce yüzünüzün birçok açıdan standart fotoğrafları çekilir. Simülasyon resim çalışmalarıyla yapılacak değişiklikler planlanır. Burun analizi yapılırken burnun yapısı ve diğer yüz özellikleriyle ilişkisi birlikte değerlendirilir. Böylece ameliyat sonrasında burnunuzun nasıl görünebileceği hakkında fikir sahibi olursunuz.

 Nelere dikkat edilmeli?

Operasyona karar verildikten sonra doktorunuz tam olarak hangi tekniklerle ne yapmayı önerdiğini açıklamalıdır. Yapılan değişiklikler çok küçüktür ancak burnun görünümünde ve işlevinde önemli fark yaratabilir. Ayrıca ek bir ameliyatın gerekip gerekmediğini dikkate almalıdır. Bazı durumlarda çene büyütme rinoplastiyle aynı zamanda yapılabilir. Bunun nedeni küçük bir çenenin daha büyük bir burun yanılsaması yaratacağıdır.

Botoks nedir? Neden ve nasıl yapılır? Botox tehlikeli midir?

Rinoplasti ameliyatı sonrası ağrı

Rinoplasti zorlu bir operasyondur; standart bir planı yoktur, her hastanın ihtiyaçlarına göre uyarlanır. Tüm operasyonlarda olduğu gibi öngörülemeyen risklerin olma olasılığı vardır. Genellikle ağrılı değildir; ameliyattan sonraki gün, çoğu insan ağrılarını 10 üzerinden 0-4 arasında derecelendirir.

Rinoplastiden sonra görülebilecek yan etkiler:

 • Burunda tıkanıklık, sertlik, uyuşukluk
 • Göz çevresinde 3 hafta sürebilen şişlik, morarma
 • İlk birkaç gün hafif burun kanaması

Burun estetiği ameliyatı riskleri

 • Damarda pıhtı oluşması
 • Enfeksiyon
 • Anestezik alerjik reaksiyon
 • Burnun içinde ve çevresinde kalıcı uyuşma, acı, renk değişikliği, şişlik
 • Skarlaşma
 • Septumda delik (septal perforasyon)
 • Ek ameliyat ihtiyacı
 • Kalıcı solunum güçlüğü
 • Burun delikleri arasındaki kıkırdak duvarında hasar
 • Koku almada değişiklik
 • Şiddetli burun kanaması

Anestezi nedir? Nasıl uygulanır? Anestezist ne iş yapar?

Burun estetiği için doğru doktor nasıl bulunur?

İnternetteki medikal sitelerde, dergilerde burun estetiğiyle ilgili binlerce yazı bulabilirsiniz. Çevrenizde burun estetiği geçirmiş tanıdığınız varsa tavsiye isteyin. Sağlık çalışanlarının, özellikle doktorların ve hemşirelerin verecekleri referanslar önemlidir.

Aldığınız isimleri mutlaka başka şekillerde de araştırın çünkü rinoplasti deneyimli bir estetik cerrah tarafından yapılması gereken karmaşık bir işlemdir.

Doğru hekim seçme kriterleri nelerdir?

 • Kulak-Burun-Boğaz doktorları, plastik cerrahlar, yüz plastik cerrahları rinoplastiyi gerçekleştirebilir. Bu uzmanlık alanlarından birinde eğitim ve kurul sertifikası iyi bir başlangıç noktasıdır.
 • Estetik yüz cerrahisi eğitimi almış, burun estetiği konusunda geniş deneyime sahip bir cerrah seçmeye çalışın.
 • Potansiyel cerrahlara danışırken kaç tane rinoplasti yaptığını sorun; önceki hastaların fotoğraflarının önce ve sonrasına bakın.
 • Hastalar ve diğer doktorlar arasında iyi bir üne sahip cerrahı tercih edin; tıbbi literatürde rinoplastiyle ilgili makalelerinin olması, eğitim toplantılarında konuşmaya davet edilmesi uzmanlığının meslektaşları tarafından tanındığının işaretidir.
 • Ameliyatınız sırasındaki olası risk ve komplikasyonları size anlaşılır şekilde açıklayabilecek cerrahı seçin.

Burun estetiği öncesi nelere dikkat etmeli?

 • Ameliyat öncesi ve sonrası iki hafta boyunca aspirin veya ibuprofen içeren ağrı kesicilerden kaçının. Kanın pıhtılaşma sürecini yavaşlatarak kanamayı artırabilirler
 • Bitkisel ilaçları, reçetesiz satılan takviyeleri kullanmaktan kaçının.
 • Ameliyattan önce ve sonra sigarayı bırakın. Nikotin kan damarlarını daraltarak oksijenin dokulara ulaşımını engeller ve iyileşme sürecini yavaşlatır.
 • Kabızlığı önlemek için meyve ve sebze gibi yüksek lifli yiyecekleri yiyin.

Küçük ayrıntılarıyla Burun Estetiği: Merak edilen tüm soruların yanıtları

Burun estetiği nasıl yapılır?

Rinoplasti, cerrahın tercihine ve hastanın durumuna bağlı olarak sedasyonlu lokal anestezi veya genel anestezi gerektirir. Açık ve kapalı olmak üzere 2 ana yöntem kullanılır. Tedavi edilen bölgeye bağlı olarak teknik değişebilir; işlemler 90-180 dakika sürer.

 • İnsizyon: Açık veya endonazal (kapalı) teknikle yapılan kesilerle burnun derisi, yumuşak dokusu korunarak şekli veren kemik ve kıkırdak yapılara ulaşılır.
 • Nazal tıkanmanın düzeltilmesi: Fonksiyonel rinoplastide değerlendirilen 3 ana bileşen vardır; nazal septum, alt türbinler, kapaklar. Septumda (burnun iki tarafını içten ayıran yapı) sapma, kıvrılma, eğilme varsa yeniden şekillendirilir. Hava yolu tıkanıklığına neden olan konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) alınır. Buruna hava girişini kontrol eden burun valfi çeşitli şekillerde genişletilebilir.

Burun eti (konka) büyümesi neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

 • Yeniden şekillendirme-boyutlandırma: Yaygın estetik kaygılar burun kemeri, geniş uç veya çarpık burundur. Cerrah kıkırdak ve kemiğin bir kısmını çıkararak kemeri düzeltir; burun ve üst dudak arasındaki açıyı değiştirir; çarpık burun kemiğini kırarak  kıkırdağı ve iç kemiği yeniden düzenler. Ayrıca dirsek, kafatası, kulak veya septumdan alınan kıkırdak greftleri (nakilleri) veya silikon implantları kullanarak burnu büyütebilir.
 • Kapanış: Tüm değişiklikler yapıldıktan sonra burnun dokusu geri yerleştirilir ve dikilir. Erken iyileşme sürecinde septumu dengelemek için burun deliğine bandaj, burnun yeni şeklinin koruması için burun dışına ateller yerleştirilir.

Burun estetiği sonrası

Ameliyattan sonra birkaç saat gözetim altında tutulacaksınız, burnunuzdan nefes alamayacaksınız, hafif bir ağrı kesici verilecek. Her şey yolunda giderse aynı gün ayrılırsınız; karmaşık bir prosedürse, izlenmesi gereken sağlık sorunlarınız oluşursa nadiren 1-2 gece hastanede kalmanız gerekebilir.

Anesteziden dolayı ilk birkaç gün, bellek bulanıklıkları, bozuk yargı, reaksiyon süresinde yavaşlama olabilir; birkaç gün araba kullanamazsınız. Kişisel bakımınıza yardımcı olması için 1-2 gece birisinin sizinle kalması gerekebilir. Çoğu durumda iç pansumanlar ve ateller 7 gün boyunca kalır ve 12 saat boyunca burnunuzun altında bir ped bulundurulur.

Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Ameliyat bazen yanlış gidebilir ve sonuçlar beklediğiniz gibi olmayabilir. Şiddetli ağrınız, beklenmedik semptomlarınız varsa en kısa sürede doktorunuzu arayın. Kanama ve şişme ihtimalini azaltmak için birkaç hafta boyunca şunları yapmanız tavsiye edilir:

 • Gülme gibi aşırı mimiklerden kaçının, dişlerinizi hafifçe fırçalayın, hapşırırken dikkatli olun, en az 4 hafta gözlük takmayın.
 • Kıyafetleri başınızın üstünden çekmeyin, gömlek gibi giysiler giyin.
 • Dışarıdayken güneş kremi kullanın; güneş burnunuzun derisinde kalıcı renk bozulmalarına neden olabilir.
 • Soğuk uygulaması şişliklerin, morlukların azalmasına yardımcı olur.
 • Yatakta dinlenirken başınızı yastıklarla destekleyerek göğsünüzden yukarı kaldırın.
 • Kanama ve mukus için burnunuzun altına damlama pedi yerleştirilir. Gazlı bezi doktorunuzun yönlendirdiği şekilde değiştirin.
 • Tozlu, dumanlı yerlerden kaçının.
 • 4-6 hafta boyunca koşu, yüzme gibi yorucu egzersizlerden kaçının.
 • İlk 6-8 hafta sauna, solaryum, buhar banyosu gibi uygulamalardan kaçının.

Hassas ciltler için bakım önerileri: Kızarıklık ve kuruluğa çare maskeler

Ne zaman iyileşirim?

İlk başta yapılan düzeltmeleri göremeyebilirsiniz, endişelenmeyin.  Ameliyatın sonucunu tam olarak anlayabilmeniz 1 yıl alabilir. İlk 1-2 hafta boyunca oluşan morarma ve şişlikler, çoğunlukla 10-14 gün sonra azalır ancak tamamen iyileşmeleri birkaç ay alabilir.

Çözülebilir dikişleriniz yoksa 1 hafta sonra dikişler ve atel çıkarılır. Her gün daha iyi hissederek bir hafta sonra çoğu etkinliği; 4-6 hafta sonra tüm etkinlikleri yapabilir hale gelirsiniz. Çoğu rinoplasti hastası 1-2 hafta içinde işe veya okula dönebilir. Tam olarak iyileşene kadar aktiviteler konusunda mutlaka doktorunuzdan detaylı bilgi alın.

Burun estetiği olacaklara öneriler

 • Operasyon için şartların ne olduğunu, ödeme için ne gibi düzenlemeler olacağını önceden belirlemelisiniz. Burun estetiği kozmetik nedenlerden kaynaklanıyorsa sigorta kapsamına girmeyebilir.
 • Doktorunuza burnunuzda tam olarak neyi değiştirmek istediğinizi doğru anlatın, mükemmel burun diye bir şeyin olmadığını unutmayın. En iyi sonuçları alanlar gerçekçi beklentileri olanlardır.
 • Burnunuzun yapısındaki milimetre cinsinden ölçülen küçük değişiklikler kalıcıdır ve büyük fark yaratabilir; deneyimli bir cerrah seçin.
 • Bazen hafif değişiklikler yeterli olmayabilir, ikinci bir ameliyat gerekebilir. Bu durumda takip ameliyatı için en az bir yıl beklemelisiniz, çünkü burnunuz bu süre zarfında değişikliklerden geçebilir. Fazla müdahale burnun yapısının çökmesine neden olabilir.

Burun estetiği (rinoplasti) ortalama fiyatları

Burun estetiğin fiyatları; ameliyatın karmaşıklığına, gerçekleştiği kliniğe, tercih edilen hekime göre farklılık gösterir. Türkiye’de ortalama 2500-8500TL arasında değişmektedir. Ünlü doktorlar ise ortalama 10.000-30.000TL arasında ücretler istemektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla