Hamilelik döneminde diş ağrısı tedavisi

4 Mart 2015   |    21 Nisan 2019    |   Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı, Gebelik Print

diş hekimi Melek+OztasHamilelik döneminde artan östrojen ve progesteron seviyeleri nedeniyle dişler üzerindeki bakteriyel plak birikimi artar ve hamilelik döneminde bu plaklar dişlerden uzaklaştırılmazsa diş etlerinde kızarma, şişme ve kanama görülebilmektedir.  Diş etlerindeki kanamadan dolayı  anne adayları dişlerini fırçalamaktan çekindikleri için bakteri plağının oluşması kısır bir döngü içerisine girer. Diş çürümelerini ve diş ağrısını tetikleyen bu durumdan kurtulmanın yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte diş çürümeleri artıyor

Özellikle hamileliğin ilk aylarında oluşan mide bulantılarından ve kusmalarından dolayı ağızdaki asidik ortamın arttığını  tükürük akışının azaldığını, buna ilaveten hamileliğin ilk aylarında anne adaylarının  karbonhidrat türü bazı yiyeceklere aşırı ilgi duyabileceklerini dile getiren Diş hekimi Melek Öztaş, “Ayrıca anne adayları çok sık yemek yedikleri için ve yemeklerden sonra ağız ve diş bakımlarını ihmal ettiklerinden diş eti promlemleri ve çürük oluşumu hızlanır. Bu nedenle yemeklerden sonra mutlaka dişlerin fırçalanması gerekmektedir” dedi.

Halk arasında “ Her hamilelik bir diş götürür” , “ Hamileyken diş hekimine gidilmez”, “Bebek annenin dişlerinden kalsiyum alır “  gibi yanlış bilgilere asla inanılmaması gerektiğini vurgulayan Dt. Öztaş,” Bu bilgiler kesinlikle doğru değildir. Çürük oluşumu, çürüğün ilerlemesi , diş eti problemlerinin görülmesi hamilelik döneminin çok hassas bir dönem olmasından kaynaklıdır, sadece  bu dönemde ağız ve diş bakımının daha özenle yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

Diş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Diş ağrısına ne iyi gelir?

Hamilelikte 20’lik diş problemi

Hamile adaylardaki  ağrının;  diş eti, 20 yaş dişi ağrısı nadiren de olsa eklem kaynaklı olabileceğini söyleyen Hospitadent Diş Hastanesi’nden Diş hekimi Melek Öztaş,” Diş hekimlerinin ve kadın doğum uzmanlarının anne adaylarına tavsiyesi, hamile kalmadan önce tüm ağız ve diş bakımlarını yaptırmaları yönündedir.  Ancak hamilelik sırasında ortaya çıkan ağız ve diş problemleri için  diş hekimlerinin yaklaşımı hamile hastalarda ertelenebilen tedavilerin doğum sonrasına ertelenmesidir. İdeal olarak diş tedavilerinin 2. trimesterde yeni hamileliğin 4. ve 6. aylar arasında yapılması en uygundur. Çünkü ilk 3 aylık dönemde bebeğin organ gelişimi olmaktadır. Son 3 ayda ise artan vücut kütlesi ile beraber anne adayı diş hekimi koltuğunda oturamayacaktır. Ancak bunların dışında ağrı ile gelen hasta hangi trimesterde olursa olsun kadın doğum uzmanıyla konsülte edilerek tedavi planlaması yapılabilmektedir. Sadece bu dönemde anne adayından radyografi alınmaz, varsa eski radyografileri değerlendirilir” dedi.

Hamilelikte diş ağrısı tedavisi

Anne adaylarının karşılaştığı diş problemleri karşısında neler yapılması gerektiğini açıklayan Dt. Öztaş, konuyla ilgili şöyle konuştu.

Anne adayında aniden bir diş ağrısı olursa bu dişin sinirinin etkilendiğinin göstergesidir olduğunu bu durumda kanal tedavisi gerekecektir. Bir defaya mahsus olmak ve kadın doğum uzmanı ile konsülte etmek şartıyla anestezi altında kanal tedavisi yapılabilir. Diş eti problemlerinde hamileliğin her ayında müdahale edilebilir. Gömülü 20 yaş dişleri genelde ağrıya sebep olup, akut bir alevlenme sonucunda tekrar pasif döneme geçer. Diş hekiminin muayenesi sonucu yapılacak olan tedavi doğum sonrasına ertelenebilir. Eklem problemlerinde ise detaylı bir muayeneden sonra hastaya verilecek olan gece plağı veya splint hastanın problemlerini çözecektir, eklem ağrısı şikayeti olanlar hamileliğin her ayında tedavi edilebilirler.

Hazırlayan; Hospitadent Diş Hastanesi’nden Diş hekimi  Melek Öztaş,

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla