Hamilelikte ayak bileği burkulması tedavisi

Kategori: Diğer Hastalıklar Print

ayak bileği burkulması tedaviOrtopedik yaralanmalar listesinin  ilk sırasında yer alan ayak bileği burkulmaları ciddiye alınması gereken bir konudur özellikle ayağa daha çok yük binen hamilelik döneminde ayak bileği burkulması daha sık yaşanan bir durumdur. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, ayak bileği burkulması yaşayanlar için yapılması gerekenleri ve ayak bileği burkulmasında manuel tedavi hakkında kapsamlı bilgiler verdi.

Ayağımız neden burkulur?

Her insanın hayatının bir evresinde başına gelmiştir ayak bileği burkulması. Sıklıkla ayağın merdiven varmış hissine kapılarak boşluğa düşmesi, yüksek topuklu ayakkabılar, spor yaparken ve/veya yanlış spor ayakkabı seçimi ya da düşme sonucu görülür.

Hamileliğin son aylarına ayak burkulmasına dikkat

Hamilelikte de özellikle son aylarda ayak bileği travmaları sıkça rastlanan bir durumdur. Hamilelikte ise bu durum relaksin hormonuna bağlı olarak gelişir. Relaksin vücutta sadece gebelik sürecinde yumurtalıklarda salgılanan bir hormondur. Hamilelik sürecinde kalça kemiğine ait eklemler arasındaki bağları gevşetici, ayrıca serviksi yumuşatıcı ve genişletici etkiye sahip,  doğumu kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.

Sadece doğumla ilgili bölgelerde değil vücutta diğer bağlarda da  gevşetici şekilde etki gösteren bu hormon özellikle artan vücut ağırlığı ve ayaklardaki şişmelere bağlı olarak en çok ayak bileği çevresindeki bağların gevşemesine neden oluyor. Aşırı relaksin sonucu bağların elastikiyeti arttığından halk arasındaki tabirle ayak dönmelerine zemin hazırlanmış oluyor.

Zorlarsanız küçük damarlar kopar

Eklemde meydana gelebilecek normalden fazla zorlama sonucu  liflerle birlikte bazı küçük damarlar da kopar. Bunun sonucunda ayak bileği çevresinde ;

  • Ağrı
  • Şişme
  • Kızarıklık, birkaç gün sonra morarma
  • Dokununca hassasiyet
  • Ağırlık verirken ağrı ve üzerine basamama görülür.

Ayak bileğiniz burkulursa önce buz uygulayın

Bu noktada ;İlk başta yapılması gereken ayak bileğini kalp seviyesinden yukarı tutacak şekilde bir pozisyonlama yapmak ve buz uygulamasıdır. Bu sayede ayak bileğindeki şişmenin ve ağrının azaltılmasına yardımcı olunabilir.

Ayak burkulmasında en etkili tedavi yolu manuel terapi

Dokunduğunuzda meydana gelen hassasiyet bağların zedelenmesine bağlıdır. Bağ yaralanmalarını tedavi etmenin en etkili yolu ise Manuel Tedavi’dir. Manuel Tedavi son yıllardaki en güncel tedavi yaklaşımlarından biridir. Temeli; elle muayene ve elle tedaviye dayanır. Bu yöntem Hipokrates ve Gallen tarafından da kendi dönemlerinde tedavi amacıyla kullanılmaktaydı.

Ayak bileği çevresindeki bağların muayenesinden sonra gerekli olan bağlara manuel tedavi yöntemlerinden friksiyon masajı kullanılabilir. Bu sayede  yaralanma bölgesinin kanlanması düzenlenerek iyileştirici maddelerin gelmesi sağlanır ve bağların yeniden restorasyonu için vücuda yol gösterilir.

Ayak burkulması hamilelik sonrası tekrarlayabilir

Tedavi de önemli noktalardan biri de kinesio bantlamadır. Hem yaralanmış bölgeyi desteklemek ve farkındalığı sağlamak adına hem de şişliğin ve morluğun azaltılmasında bantlama yöntemlerinden en uygun olanının seçilmesinin iyileşmeye katkısı büyük olacaktır.

Siz siz olun ayak bileği burkulması deyip geçmeyin.

Çünkü; hamilelikte yaşanmış ve tedavi edilmeyen bir ayak bileği burkulması sizi hamilelik sonrası da bu tarz yaralanmalara daha yatkın hale getirebilir. Tekrarlayan ve tedavi edilmeyen  ayak bileği travmaları ileride diz, kalça, bel ve dolayısıyla omurga sağlığını tehdit edecek boyutlarda problemlerle karşınıza çıkabilir.

Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla