Hastanede doktora saldırı! Hasta yakını ‘Doktorları öldürmek lazım’ dedi

Kategori: Sağlık Gündemi Print

halime-sen-selimGerede Devlet Hastanesi’nde görev yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Halime Şen Selim’in hasta yakını tarafından tehdit ve hakarete maruz kalması üzerine hastane yönetimi hasta bakmayı durdurarak sadece acil ve yoğun bakım hastalarına bakma kararı aldı. Doktor Halime Şen Selim’e hasta yakınının “Siz ölmeyi hak ediyorsunuz, siz doktorları öldürmek lazım” diyerek tehdit ve çeşitli hakaretlerde bulunduğu öğrenildi. Doktor Halime Şen Selim savcılığa şikayette bulundu.

Gerede Devlet Hastanesi’nde görev yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Halime Şen Selim’in poliklinikte hasta muayene ettiği sırada kendi hastasına öncelik tanınmasını isteyen bir hasta yakını tarafından önce hakaret ardından da tehdite maruz kaldığı öğrenildi. Arzu Sarı’nın haberine göre, Olay anını Gerede Devlet Hastanesi’nde görev yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Halime Şen Selim şöyle anlattı: “Başhekimlikte toplantıdan indiğim sırada koridorda hasta beni gülerek, keyfi yerinde bir şekilde karşılayarak “Beni Ramazan Abi gönderdi, beni muayene edin” deyip odaya daldı. Muayene sırasının henüz onda olmadığını birkaç hasta bakıp onu öyle alabileceğimi söyledim. Kanaması olduğunu söyledi. Birkaç hastadan sonra alabileceğimi söyledim”

“SENİ SÜRDÜRECEĞİM”

Hasta eşi tarafından hasta muayene odası basılarak kendisine tehdit ve hakaretler savurulduğunu söyleyen Selim, hasta mahremiyetinin de bozulduğunu belirtti. Selim, “Birkaç dakika sonra eşiyle birlikte odayı bastılar, eşi beni tehdit etti. İçeride de 3 tane bayan hastam vardı. 3 bayan hastamın da mahremiyeti bozuldu, erkek hasta içeriye girip bağırıp çağırmaya başladı. Eşi “Seni buradan sürdüreceğim, sen ne biçim doktorsun, kadını muayene edeceksin” gibi sözlerle bağırdı” Hasta yakını atrafından hakaretlerden sonra tehdit edildiğini söyleyen Selim hasta eşinin kendisine hastane koridorunda “koridorda “Siz ölmeyi hak ediyorsunuz, siz doktorları öldürmek lazım” dediğini söyledi.

“ÖLMEYİ HAK EDİYORSUNUZ” DEDİ

“Şikayet edeceğini söyledi. Ben de şikâyet edebileceğini “Acil bir şeyi varsa Acil Servis’e başvurun, onlar zaten bana danışırlar” dedim. “Sıranız geldiğinde sizin de muayeneniz olacak” dedim. “Sıranız gelmediği halde diğer hastaların haklarını yemeye çalışıyorsunuz” dedim. Sonrasında gidip yarım saat içinde başka erkek yakınları geldi.

“KAPIMIZI KİLİTLEYİP ÖNLEM ALDIK”

O da bana “Terbiyesiz” diye bağırmaya başladı. Odadan çıktıktan sonra da koridorda “Siz ölmeyi hak ediyorsunuz, siz doktorları öldürmek lazım” diye bağırıp çağırdılar. Güvenlik çağırdık, odaya kendimizi kilitleyip, güvenliğimizi sağladık.

ŞİKÂYETÇİ OLDU

“Şikâyetçi oldum, savcılığa intikal edecek. Hakaret edildi, tehdit edildim. Çok gergin ve üzücü bir olaydı” Selim sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan sözlü ve fiziksel şiddetin suçlulara gereken ceza verilmediği sürece devam edeceğini belirterek bu tür olaylarda şiddeti uygulayanların SGK hizmetlerinden de faydalanamaması gerektiğini söyledi.

“SGK’DAN FAYDALANAMAMALILAR”

“Artık ciddi önlemlerin alınması gerekiyor. Bu kişilerin yaptıkları yanlarına kar kalmamalı. Böyle oldukça olaylar büyümeye devam edecek. Bu hasta yakını belki yarın öbür gün silahla benim odama saldıracak. Dolayısıyla yaptıkları suçun cezalandırılması gerekiyor. Hatta bu hastaların SGK’dan yaralanmasının sonlandırılması gerekiyor. Bu tür bir olay olduğunda örneğin en az 1 yıl SGK’dan faydalanamayıp bütün sağlık hizmetlerini kendisi cebinden parasıyla karşılamalı.

Tabi yasal olarak yaptıkları her hakaret ve tehdit ile şiddetin karşısında maddi-manevi yasal cezalarını da almaları gerekiyor. Böyle olursa herhalde onlar da geri adım atarlar diye düşünüyorum. Yaptıkları cezasız kaldıkça bunlar da şımarıyorlar tabi”

HASTANE YÖNETİMİ İŞ YAVAŞLATTI

Hastane Yönetimi ise olayın yaşandığı sabah saatlerinden sonra hasta muayenelerinin yapılmayacağını ve sadece acil ve yoğun bakım hastalarına bakılacağını bildirdi. Hastane Yönetimi’nden yapılan açıklamada “Gerede Devlet Hastanesi uzman doktorları olarak olayı kınıyor ve öğleden sonra protesto amaçlı baş hekimimizin de onayı ile, randevulu ve acil hastalar dışında hasta bakmayı kesiyoruz. Saygılarımızla” denildi.

BOLU-DÜZCE TABİPLER ODASI OLAYI KINADI

Bolu-Düzce Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Demircioğlu yaşanan olayı kınadıklarını belirterek “Hasta mahremiyeti ve hekime yapılan davranış olarak kınıyoruz olayı. İçeride hasta varken kadın hasta, içeriye girip tehdit, hakaret ediyosun. Araya birileri girmese darp olayı da gerçekleşecekmiş. Olay o boyuta gelmiş” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla