Her yıl 19 milyon kişiye Helikobakter reçetesi yazılıyor

Kategori: Aile Hekimliği, Sağlık Gündemi Print

Endoskopik muayene yapılmadan Helikobakter tedavisine karar verilemez
necati_ormeciTürkiye’de Helikobakter Pylori’ye yönelik her yıl 19 milyon ilaç reçete edildiğini söyleyen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Örmeci, bu bakterinin tüm genotiplerinin hastalığa yol açmadığını ancak bu gerçeğin göz ardı edilerek Helikobakter Pylori bulunan herkese gereksiz yere antibiyotik reçete edildiğini belirtti.

Helikobakter Pylori’nin insanda mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri, atrofik gastritis, maltoma ve mide kanseri gibi bir grup hastalığa yol açtığını dile getiren Prof. Dr. Necati Örmeci, şu bilgileri verdi: “Ancak bu bakterinin tüm genotipleri bu hastalıklara yol açmaz. Sadece belli genotiplerin ülser ve kanser gibi hastalıklara yol açtığı bilinmektedir. Helikobakter hijyenik koşulların kötü olduğu ortamlardan insanlara bulaşır ve geri kalmış ya da gelişmekte olan ülkelerde görülme sıklığı artmaktadır. Türkiye’de yapılmış olan ciddi bir epidemiyolojik çalışmada her 100 kişiden 85 inde bu bakterinin varlığı gösterilmiştir.”

Helikobakter Pylori’nin mide kanserine yol açma riskinin ciddi araştırmalarda bu bakteri bulunmayan bireylere oranla 2-6 kat arasında değiştiğini belirten Prof. Dr. Örmeci,  “Malesef bu gerçek unutularak toplumda Helikobakter Pylori bulunan herkes mide kanseri olacakmış gibi yanlış bilgilendirilerek insanlar korkutulmakta ve gereksiz yere antibiyotikler reçete edilmektedir. Türkiye’de yılda 19 milyon Helikobakter Pylori reçetesi yazılmaktadır. Bu inanılması zor rakamlar ciddi ekonomiye sahip ülkeleri bile temelinden sarsabilmektedir.

Dünya Helikobakter çalışma grubu kimlere tedavi verileceğini bildirmiş bulunmaktadır. Sadece kan tetkiki veya nefes tetkikleri yaparak Helikobakter tanısı konulan herkese ilgili antibiyotiklerin reçete edilmesi hem ülke ekonomisine hem de hastaların bedenine önemli ölçüde zarar vermektedir. Endoskopik muayene yapılmadan kime Helikobakter tedavisi yapılacağı bilinemez. Bu nedenle gereksiz Helikobakter tedavisinden kaçınarak hem ülke ekonomisine hem de hastalarımıza zarar vermekten kaçınmalıyız” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla