NICE Kılavuzu, Hepatit B tedavisinde Baraclude’u önerdi

Kategori: Farmasötik / İlaçlar Print

Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü NICE, yeni tedavi kılavuzunda Hepatit B tedavisinde Baraclude’u (entekavir) önerdi. Kronik Hepatit B tedavisinde virüsü baskılama konusunda, en yaygın anti-viral tedavisi lamivudin’den1 daha etkili olan Entekavir; 5 yıla kadar uygulandığı yeni hastalarda direnç gelişiminin çok az olduğu belirlenmiş güçlü bir anti-viral tedavi ajanı olma özelliğini taşıyor.2

Söz konusun gelişmenin, kronik Hepatit B hastaları için sevindirici bir haber olduğunu belirten Bristol-Myers Squibb, Dış İlişkiler ve Pazar Erişim Direktörü Richard Marsh;  “NICE kılavuzunun Baraclude’u ruhsat endikasyonu ile uyumlu olarak kronik Hepatit B tedavi seçeneği olarak önermesinden memnuniyet duyuyoruz. Bristol-Myers Squibb, Baraclude tedavisinden yararlanacak hastalara Baraclude erişimi sağlanması için doktorlarla ve Ulusal Sağlık Hizmetleri ile proaktif bir şekilde çalışmaya devam edecektir” dedi.

Kronik Hepatit B’nin, karaciğer sirozu ve kanserine yol açan sebeplerin başında geldiğini belirten Marsh, şu bilgileri verdi: “Baraclude; tedaviye uygun tüm kronik Hepatit B hastaları için klinik olarak etkin ve uygun maliyetli bir tedavi seçeneği olma özelliğini taşımanın yanı sıra, özellikle mükemmel direnç profili, hastalar ve ulusal sağlık kaynakları açısından çok değerli bir tedavi seçeneği olmasını sağlıyor. NICE’nin yeni kılavuzu da bu görüşleri onaylıyor.”

NICE Kılavuzu
•Entekavir, onaylanan ruhsatında belirtildiği gibi antiviral tedavi endikasyonu olan kronik HBeAg-pozitif veya HBeAg-negatif Hepatit B hastalarının tedavisi için öneriliyor. 10 Bu kılavuz, Hepatit C, Hepatit D veya HIV enfeksiyonu olan kronik Hepatit B hastalarına yönelik değildir. Detaylı bilgiye https://www.nice.org.uk:443/Guidance/TA153 adresinden ulaşabilirsiniz.

Kronik Hepatit B Tedavisi
•Kronik Hepatit B; kandaki virüs miktarını tespit edilemeyecek dereceye kadar azaltan anti-viral ilaçlarla etkin olarak tedavi edilebilen, yüksek derecede bulaşıcı ve potansiyel olarak öldürücü bir hastalıktır.
•En yaygın (5 yıldan fazla) kullanıma sahip anti-viral (lamivudin) 1 ile tedavi edilen hastaların yüzde 60’ından fazlasında4 direnç gelişiyor. Bu durum hastaların direnç geliştirmeyeceği başka tedavi seçeneklerine ulaşma ihtiyacını gösteriyor.
•Antiviraller ile yapılan kronik Hepatit B tedavisinin amacı, uzun süreli virüs baskılanmasının sağlanması, tedavi direncinin engellenmesi ve ağır karaciğer hasarının önlenmesidir.  Tercih edilen tedavi seçeneği, diğer antiviral tedavilere göre daha üstün etkinlik ile daha düşük direnç oranını bir araya getirmelidir.

Baraclude (Entekavir)
•Entekavir; yeni kronik Hepatit B hastalarının çoğunluğunda, viral yükü tespit edilemeyecek seviyelere indirerek, düşük direnç ile hızlı ve kalıcı olarak virüs üremesini baskılayan bir oral antiviral tedavidir. 0.5 mg ve 1 mg’lık tabletlerde bulunmakta olup ve günde bir kez kullanılacak şekilde reçete edilmektedir. 3
•Entecavir, çoğunlukla iyi tolere edilmektedir. 3
•5 yıla kadar entekavir ile tedavi edilen yeni hastalarda direnç gelişimin çok düşük olduğu görülmektedir. 2
•Entecavir dünya çapında 60’dan fazla ülkede/bölgede kullanım için onaylanmıştır.

Referanslar
IMS Reçete Bilgileri, February 2008.
2  Tenney DJ, Asya Pasifik Karaciğer Çalışmaları Derneği (APASL) Seul, 23-26 Mart 2008 (0212).
3. Baraclude (entecavir) Ek Koruma Belgesi (SPC), Ocak 2008.
4  Lok, A. S. F., Kronik Hepatit B Hastalarında Lamivudine Tedavisi ile Uzun Vadede Koruma, Gastroenterology 2003;125:1714-1722
5  Karaciğer Araştırmaları Derneği, Hepatit B: Out of the Shadows; Ekim 2004
6  Hep B Derneği, İngiltere: Rising Curve –Kasım 2007
7  Brown RE, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere’de Hepatit B Yönetim Maliyetleri, J Clin Gastroenterol 2004;38 (Kaynak 3):S169-S174
8  Wyoming sağlık Departmanı. Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C Hakkında Temel Bilgiler.
. Mart 17, 2006
9  Lavanchy, D. Hepatitis B epidemiyoloji, hastalığın yükleri, tedavi ile güncel ve gelişen korunma ve kontrol yolları. Journal of Viral Hepatitis. 2004; 11(2):97.
10  NICE Entecavir FAD, Haziran 2008.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
ayhan
ayhan
8 yıl önce

öncelikle merhabalar ben hebatit b hastasıyım kronik doğuştan anneden bulaşma diye biliyorum cok değişik ilaçlar kullandım ama bi faydasını görmedim alkol alanda biriyim ama şimdi almıyorum 6 da 3 siroza çevirdiğini söyledi doktorum yaklaşık 5 aydırda baraclude 0.5 mg kullanıyorum doktorumun tavsiyesiyle bana iyi geldiğini düşünüyorum neden diyeceksiniz en büyük… Devamını oku »

Araç çubuğuna atla