Hidradenit (ağrılı iltihap) hastalığı kadınlarda 5 kat daha sık görülüyor

Kategori: Cilt Sağlığı, Diğer Hastalıklar, Kadın Hastalıkları Print

Toplumda köpek memesi hastalığı olarak bilinen, koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında, kronik ağrılı iltihapla birlikte ortaya çıkan Hidradenit kadınlarda erkeklere göre 2 ila 5 kat daha fazla görülüyor. Batma, yanma, ağrı, sıcaklık, kaşıntı ve aşırı terleme yaşayanların mutlaka bir dermatoloji uzmanına giderek, tetkiklerini yaptırması gerekiyor. Tek ve ağrılı bir nodül olarak ortaya çıkan ardından da zamanla kötüleşerek iltihaplı lezyonlara dönüşen Hidradenit’ in görülme sıklığının kadınlarda erkeklere kıyasla 2 ila 5 kat daha fazla görüldüğü ortaya çıktı. Kişileri utandıran, sosyal hayattan uzaklaştırarak depresyona sokan aynı zamanda da yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen Hidradenit lezyonlarının dağılımı cinsiyete göre değişirken, araştırmalar genital bölge ve bacaklardaki lezyonların kadınlarda daha sık olduğunu gösteriyor.

Toplumda “köpek memesi hastalığı” adıyla da bilinen HS, ortalama olarak 21 ile 23 yaşları arasında ortaya çıkıyor. Genellikle menopoz dönemi sonrası azalıyor. Ayrıca birinci derece akrabalarında Hidradenit olan hastaların yüzde 34’ünde de aynı hastalığın görülmesi dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalar sonucunda immün sistem bozukluğundan kaynaklanan bir hastalık olduğu ortaya çıkan Hidradenit’in belirtileri arasında; batma, yanma, ağrı, sıcaklık, kaşıntı ve aşırı terleme yer alıyor.

Kadınların kalbi daha hassas! Taşikardi en çok kadınlarda görülüyor

Hastanın yaşamı üzerinde olumsuz etkisi olan dermatolojik hastalıklar arasında yer alan Hidradenit’in

ileri evrelerinde bakteriyel enfeksiyonlar lezyonların yayılması nedeni ile risk olarak görülüyor ve hastalığın alevlenmesiyle ilişkilendiriliyor.

Hastalıkla ilgili detaylı bilgiye http://www.hidradenit.com sitesinden ulaşılabilir.

REFERANSLAR:

  1. Jemec GBE, et al. Hidradenitis Suppurativa. Germany:Springer; 2006
  2. Canoui-Poitrine F, et al. J Am Acad Dermatol. 2009;61(1):51-57.
  3. Revuz JE et al. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2009;23(9):985-998
  4. Yazdanyar S, et al. Curr Opin Infect Dis. 2011;24(2):118-123

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla