SALTURK-2: Tuz tüketiminin %57’si yemeklerden

Kategori: Kardiyoloji Print

ANTALYA -Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nce gerçekleştirilen ve sonuçları 14. Ulusal Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Kongresi’nde açıklanan Türkiye’de Tuz Tüketimi ve Hipertansiyon Toplum Araştırmaları’nın (Salturk) sonuçlarına göre Türkiye’de kişi başı ortalama tuz tüketimi günlük 14.8 gram civarında. Bu oran kadınlarda 14 gram erkeklerde ise 15.1 gram olarak tespit edildi. Çalışmanın sonuçlarına göre; yemeklerden aldığımız tuz günlük tuz tüketiminin %57’sine, ekmekten aldığımız tuz ise toplam tüketimin %30’una tekabül ediyor.

SALTURK-2: Tuz tüketiminin %57’si yemeklerden
PATENT-2 Çalışmasına paralel olarak yürütülen SALTURK-2 verilerini açıklayan Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yunus Erdem, şu bilgileri verdi: “ İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya’da 657 gönüllü ile yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de kişi başı ortalama tuz tüketimi günlük 14.8 gram civarında. Bu oran kadınlarda 14 gram erkeklerde ise 15.1 gram olarak tespit edildi. Erkek ve kadınlar arasındaki farkın erkeklerin daha çok besin tüketmesiyle ilişkili olduğunu sanıyoruz. Kent ve kır ayrımında köyde yaşayan insanlar günde ortalama 16 gram tuz tüketirken, kentlilerin tüketim oranı günde 14.5 gram olarak saptanmıştır.”

Türkiye’de tuz tüketiminin ağırlıklı olarak yemekler yoluyla olduğunu belirten Prof. Dr. Erdem, “Tuzu ağırlıklı yemeklerden; özel olarak ekmek benzeri ürünlerle birlikte ve sofrada ekerek alıyoruz. İkinci olarak besinlerin hazırlanması sırasında, turşu, peynir, salam, sucuk, konserve ve hazır gıdalarda olduğu gibi, tuz eklenmesi vardır. Ayrıca yemeğin pişirilmesi sırasında eklenen tuz yemek tuzu olarak sınıflandırılabilir. Yemeklerden aldığımız tuz günlük tuz tüketiminin %57’sine, ekmekten aldığımız tuz ise toplam tüketimin %30’una tekabül etmektedir. Çalışmaya göre, alınan tuzun gıda kaynakları arasında sıralanmasına bakıldığında, 7.22 gramı yemeklerden, 1.27 gramı işlenmiş besinlerden, 0.25 gramı doğal besinlerden, 5.7 gramı eklenen tuzdan, 3.81 gramı ekmekle alınan tuzdan, 1.57 sofra tuzundan elde ediliyor” dedi.

Tuz tüketiminin azaltılması konusunda gelişme var
Tuz tüketiminde 9 yıl öncesine göre olumlu yönde azalma olmasına rağmen mevcut kullanım oranlarının hala Dünya Sağlık Örgütü standartlarının 6 gram üzerinde olduğunu dile getiren Prof. Dr. Erdem, sözlerini şöyle noktaladı:

“Türkiye’de ortalama tuz tüketimi sağlıklı bir insanın alması gereken oranın iki katından fazladır. Bunun en önemli kaynağı yemekler pişirilirken eklenen tuzdur. Ayrıca, ekmekle alınan tuz da önemli bir tuz kaynağı oluşturmaktadır. Aşırı tuz tüketimi hipertansiyona ek olarak, inme, kemik erimesi ve mide kanseri gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu yüzden çocukluk çağından itibaren beslenme alışkanlıklarının düşük tuz tüketimi sağlayacak şekilde planlanması uzun vadede bu hastalıklar ve bunların kötü sonuçlarını önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca tuz tüketiminin kısıtlanması için ulusal boyutta çalışmalar yapılması önemli avantajlar sağlayacaktır.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla