HPV aşılamasına yeterli özen gösterilmiyor

Kategori: Jinekoloji Print

Ulusal kılavuzların önerilerine rağmen HPV aşılarına önem verilmiyor! Amerikan Pediatri Akademisi dergisi Pediatrics’in yeni sayısında yayımlanan bir araştırmaya göre, pediatri ve aile hekimliği uzmanlarının büyük bir çoğunluğu, insan papillom virüsü (HPV) aşısının yapılmasını önermekle birlikte, bu hekimlerin yalnızca küçük bir kısmı ulusal kılavuzlara uygun şekilde 11-12 yaş kız çocukları için bu aşının vurulmasını teşvik ediyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından finansal açıdan desteklenen bu araştırma, üç doz aşı serisi 2006 yılında ruhsat aldığı ve dünya çapında kullanılmaya başlandığı için, ABD’deki hekimlerin HPV aşısına ilişkin mevcut klinik uygulamalarını inceleyen ilk kapsamlı çalışma. Araştırmaya 2008 yılının başında ABD Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Denver Çocuk Hastanesi’nden 429 pediatri uzmanı ve 419 aile hekimi katıldı. Araştırma sonucunda pediatri uzmanlarının %98’i ve aile hekimlerinin %88’i kadın hastalar için HPV aşısını önerdiğini bildirdi.

HPV nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri, tedavisi ve aşıları

Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Colorado Denver Kaiser Permanente Sağlık Araştırma Enstitüsü pediatri uzmanı ve baş araştırmacı Dr. Matthew F. Daley, HPV aşısının serviks kanserinin önlenmesinde en etkili yöntem olduğunu ve hekimlerin aşıyı teşvik etmesi gerektiğini belirtti. Ancak ideal aşı yaşının 11 olduğunu ve kadınların tam korunma sağlaması için 3 doz vurulması gerektiğini belirtti.

HPV için ideal aşılanma yaşı 11-12 aralığı

Dr. Daley, şu bilgileri verdi: “HPV aşısının amacı, HPV enfeksiyonlarına karşı vücudu korumak ve serviks kanseri oranını azaltmaktır. Serviks kanserine HPV’nin yol açtığı enfeksiyonlar neden olur. ABD’de yaklaşık 20 milyon kişi, genital insan papillom virüsü ile enfektedir. HPV’nin çeşitli suşları vardır ve mevcut HPV aşısı, yalnızca iki HPV suşuna karşı koruma sağlar. Bu iki suş, serviks kanseri vakalarının %70’inden sorumludur. İdeal aşı yaşı, 11-12’dir ve aşılanmamış 13-26 yaş aralığındaki genç kızlar ve kadınlar da aşılanabilir.”

Araştırmanın, HPV aşısının kadın cinsiyetli ergenlere uygulanmasına ilişkin hekimlerin davranışları konusunda önemli bilgiler verdiğini söyleyen projenin baş koordinatörü Dr. Allison Kempe, şu bilgileri verdi: “Pediatri uzmanlarının %42’si ve aile hekimlerinin %54’ü, HPV aşısından önce kişiye cinselliğin anlatılması gerektiği görüşündedir.

Hekimlerin bir kısmı da, HPV aşısının gençler arasında daha erken ve daha riskli cinsel davranışlara yol açacağı endişesini dile getirmiştir. Araştırmaya katılan hekimlerin neredeyse yarısı, ebeveynlerin aşı konusunda endişeli olduğunu belirtmiştir. Etik ve dini nedenlerden ötürü HPV aşısına karşı olan ebeveyn sayısı, pediatri uzmanlarının 23’ü ve aile hekimlerinin %33’ü için bir engel teşkil etmektedir. Araştırmaya katılan hekimlerin çoğu, HPV aşısına başlatılan hastaları üç doz vurulması gerektiği konusunda uyarmak için aktif bir strateji (hastalara hatırlatmak) kullanmamıştır. “

Araştırma, aşı konusunda hekim davranışlarını değerlendirmek üzere, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin hazırladığı bir program olan Aşı Politikası İşbirliği Girişimi (Vaccine Policy Collaborative Initiative) tarafından yürütülmüştür. Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden pediatri uzmanı ve araştırmacı Dr. Allison Kempe, projenin baş koordinatörüdür. Program kapsamında Amerikan Pediatri Akademisi ve Amerikan Aile Hekimliği Akademisi ile birlikte ulusal bir hekim ağı oluşturulmuştur.

Çalışmaya katılan diğer araştırmacılar: Lori A. Crane, Ph.D., MPH of the Children’s Outcomes Research Program, Children’s Hospital, Aurora, Colorado, and Department of Community and Behavioral Health, Colorado School of Public Health, Aurora, Colorado; Lauri E. Markowitz, MD of Division of Sexually Transmitted Diseases Prevention, 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla