Erken yaşta yapılan HPV aşısı hayat kurtarır!

Kategori: Kadın Hastalıkları Print

Avustralya’da jinekolojik onkoloji alanında görev yapan ve ülkede “Rahim Ağzı Kanseri” ni önlemeye yönelik oluşturulan kurulun üyelerinden birisi olan Dr. Gerard Vincent Wain, HPV aşısı ile ilgili yapılan yeni çalışmalar hakkında bilgiler verdi. HPV aşısının erken yaşta yapılmasının hayati değere sahip olduğunu söyleyen Dr. Wain, HPV’den kaynaklanan rahim ağzı kenserinin aşılamayla önlenebildiğini hatırlattı.

 

‘Human Papilloma Virüs’ adı verilen ve kısaca HPV olarak bilinen virüsten kaynaklanan enfeksiyonun sebep olduğu Rahim Ağzı Kanserinin tedavi edilebilen ve önlenebilen bir hastalık olduğunu söyleyen  Dr. Wain, “Tüm dünya’da kadın popülasyonunun %80-85’inin yaşamları boyunca bu virüsle karşılaşma riski vardır. Virüs vücuda girdikten sonra immün sistem tarafından dışarı atılır. İmmün sistem tarafından gerekli yanıt geliştirilemez ise virüs vücuda yerleşir ve önce 4-5 ay içinde genital siğil olarak kendini gösterir. Bir yıl içinde servikste prekanseröz lezyonlar oluşturur ve virüs vücutta kalmaya devam ederse, 10-20 yıl periyodu içinde kansere dönüşebilir” diye konuştu.

Genital siğillerin HPV vücuda girdikten sonra görülen ilk belirti olduğunu söyleyen Dr. Wain, şu bilgileri verdi: “Avustralya’da HPV aşılamasını, aşılama programı kapsamında ergenlerde  uygulamaktayız. Temel amacımız, virüse karşı önceden bir immün yanıtı oluşturabilmek. Kadınlarda doğal immün yanıt yeterli olmayabileceğinden, aşılamanın hastalığın önlenmesinde çok önemli bir rolü var. Bu program Avustralya’da 5 yıl önce başlatıldı ve bu sürede çok geniş bir popülasyonu aşıladık. Bu sayede hastalığın ortaya çıkması önemli ölçüde önlendi. Avusturalya’da 12-26 yaş arası kadınlar bu programa alındı ve okullar ile aile hekimliklerinde uygulanan program çerçevesinde okul çağındaki nüfusun %85’i, çalışan kadınların da %50-60’ı aşılandı. Aşılama sonrası dönemde yapılan taramalarda, genital siğillerin oranında dramatik bir düşüş görüldü.”

Aşılama ve tarama programlarının birlikte yürütülmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Wain “Kadınlarda taramalar ve HPV testleri yapılıyor, virüse maruz olma durumu ancak tarama ile saptanabilir. Bu sebeple aşılama ve taramanın ortak bir program çerçevesinde bir arada yürütülmesini öneriyorum. Malezya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık, Fransa, İsveç, ABD’de ve Kanada gibi ülkelerde aşılama programları uygulanıyor. Bu ülkelerde rahim ağzı kanserinin görülme sıklığı önemli oranda azaldı. HPV’nin birçok çeşidi bulunuyor. HPV 16 ve HPV 18’in hastalığın oluşmasının %70-80’inden sorumludur ve çok agresif ilerleyen türlerdir. Şu anda uygulanan aşılar, dört tip HPV’ye karşı etkilidir ve erken evre aşılama ile %100 koruma sağlanabilmektedir. Aşılanan kişilerin yan etki endişeleri olsa da aslında aşının uygulanması sırasında enjeksiyondan hissedilen hafif acı dışında hiçbir yan etki gözlenmemektedir” şeklinde konuştu.

 


 

HPV aşısının rutin aşı takvimine alınması maliyeti azaltır

HPV’nin servikal kanserler için ciddi bir risk faktörü olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kunter Yüce, “Türkiye’de servikal kanser prevelansının az olduğu sanılıyor. Oysa her yıl 1.400 vaka ve 600 ölüm ile karşılaşıyoruz. HPV aşısının takvimine alınması tedaviden daha ekonomik olabilir” dedi.

Devamı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla