İdrar yolu enfeksiyonları en çok kadınları etkiliyor

7 Şubat 2012   |    1 Haziran 2020    |   Kategori: Böbrek Sağlığı, Kadın Hastalıkları Print

İdrar yolu enfeksiyonunun, mikropların dış idrar yolundan (üretra) girerek çoğalması nedeniyle ortaya çıkar. Bu enfeksiyonlar kadınlarda erkeklerden daha sık görülür ancak bunun kesin nedenleri bilinmiyor. Kadınlarda dış idrar yolunun kısa oluşunun riski arttırdığı sanılmaktadır. Öte yandan gebelik, idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılığını arttırmaktadır. Gebe kadınların %2-4’ünde idrar yolu enfeksiyonu görülmekte, gebelik sırasında hormonların ve idrar yollarının konumunda ve akımında ortaya çıkan değişiklikler ise enfeksiyona yakalanma olasılığını artırmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonlarının en sık görülen belirtileri arasında acil idrar yapma, idrar yaparken ağrı ve yanma yer alır. İdrarın bulanık, süt bulaşmış gibi görünebilir, bulantı, kasık ağrısı ve ateş, idrarda kan varsa, rengin kırmızımsı olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu mesanede oluşuyorsa ‘sistit’, üretrada ise ‘üretrir’  olarak adlandırıldığını, idrar tahlili, idrar kültürü ve idrar yollarını ve varsa taşı görüntülemek için endoskopi yöntemiyle, röntgen filmi ile teşhis koyulur.

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri neledir? Nedenleri ve tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavi yöntemi

İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavide genellikle antibiyotikler kullanılır. Belirtiler genellikle antibiyotik tedavisine başladıktan birkaç gün sonra kaybolsa da antibiyotik tedavisine bir süre daha devam edilir. Ağrıyı gidermek amaçlı spazm çözücüler ve ağrı kesiciler kullanılabilir.  Kasık bölgesine sıcak uygulanması, bol bol su içilmesi de etkili olur.

Kişinin son 60 gün içersinde vücudunuzda oluşan enfeksiyonu varsa mutlaka cinsel ilişkiye girmiş olduğu kişiye haber vermesi gerektiğini belirtiyor. Tedavi olarak antibiyotiği tamamını bitirmeden her tür cinsel temastan kaçınmanın önemine değiniyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla