İlaç araştırmaları için 1000 TL ücretle gönüllü denek aranıyor

Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Sağlık Gündemi Print

ilac-hap-dermanHalkalı Mehmet Akif Ersoy Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi, ilaç deneyleri için gönüllü denekler arıyor. Ücret 1000 TL’ye kadar çıkacak, sigorta yapılacak. Sağlık Bakanlığı, 3 üniversite hastanesindeki 4 merkezden sonra kamu hastanelerinde de ilaç araştırmaları uygulaması için düğmeye bastı. İlaç araştırmaları için İstanbul’daki ilk merkez olan Halkalı Mehmet Akif Ersoy Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi, gönüllü aramaya başladı.

Ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer alan kalp krizi, kanser ve inme gibi hastalıkları önleme adına yeni ilaç ve tedavi yöntemlerinin araştırılacağı merkezde gönüllü ilaç denekliği yapmak isteyen 18-55 yaş grubundaki sağlıklı kişilere, hastanelere form ve broşürler dağıtılarak ulaşılacak. Erciyes ve Ege üniversitelerindeki ‘gönüllü havuzu’ndan da yararlanılacak.

SİGORTA DA YAPILIYOR
Şehir dışındaki gönüllülerin masrafları karşılanarak İstanbul’a getirilmeleri sağlanacak. Gönüllülere sigorta da yapılacak. Sağlıklı denekler, araştırmaya gönüllü katıldıklarını belirten bir sözleşme imzalayacak, ardından deneyin yapılacağı günü beklemeye başlayacak. Denek olmaktan vazgeçme hakları da olacak. Mehmet Akif Ersoy Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi yanında bulunan Klinik Araştırmalar Merkezi, 12 yataktan oluşuyor. Yoğun bakım standartlarında oluşturulmuş merkezde, klimadan plazma TV’ye, dinlenme odasından rahat koltuklara kadar her şey düşünülmüş.

Türkiye’deki ilaç araştırma merkezlerinde gönüllü deneklere ödenen ücretler 300 ile 1000 TL arasında değişiyor. Yurtdışındaki klinik araştırmalarda ise rakam 2 bin dolardan başlıyor. Ücretleri ilaç firmaları ödüyor. Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu, İstanbul’daki merkezdeki gönüllülere verilecek ücret üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

‘HEDEF 15 BİN DENEK’
İstanbul Kamu Hastaneleri Birliği Çekmece Bölgesi Genel Sekreteri ve Kalp Cerrahı Prof. Dr. İhsan Bakır, şunları söyledi: “18-55 yaş arasındaki sağlıklı bireyleri alıp biyokimya, kan değerleri, EKG, kalp check-up’ından sonra ilaç denemelerine başlıyoruz. Şu an yurtdışından 2 büyük ilaç firması, yeni ürettikleri ilaç moleküllerini denetmek için bize başvurdular. Kısa sürede 15 bin gönüllü deneğe ulaşmayı hedefliyoruz. Herkes gönüllü olabilir. Gönüllü bireyler üzerinde ilaç denemesi sırasında komplikasyonlar da gelişebilir. Hemşireler en ufak bir sorunda hastaya müdahele edip acile sevk edecek konumdalar.” (Habertürk- Öznur Karslı)

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

71 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Işık
Işık
15 gün önce

buraya yazan tüm kardeşlerim, yurt dışından iki firma gelip bizim ülkemizdeki insanların üzerinde sağlık riski olan bu deneyleri neden yapıyor? yurt dışında 2000 dolar olan bu deneyler Türkiye de neden BİN lira? 2000 dolar şu anki kurla 61187,84TL, hayatınız bu kadar ucuz mu?

Yener akburu
Yener akburu
4 ay önce

Denek olmak istiyorum sağlıklı ve 36 yaşındayım bana ulaşın

Zübeyir yücel
Zübeyir yücel
5 ay önce

05318925680 sadece ilaç değil her türlü denek olurum uzun süre

ALİ GÖKÇE
ALİ GÖKÇE
1 yıl önce

0545 846 87 87 Ankara polatlıda yaşıyorum uygun görüceniz bir ilacın deneği olamak isterim saygılar

Elif
Elif
1 yıl önce

05550061267

Hüseyin Bütün
Hüseyin Bütün
1 yıl önce

05319831930

sadık bütün
sadık bütün
1 yıl önce

yaş 23 yer izmir hastalık epilepsi denek olmak isterim fiyat konusunda anlaşırsak 5427610745 ara konuşalım

Ilyas
Ilyas
2 yıl önce

0542 124 10 30 arayıp bilgi verin lütfen ciddi oluryani

Soner Tanrıyakul
Soner Tanrıyakul
2 yıl önce

Yaş 38 denek olmak istiyorum 05550083348

Bekir KAYKUN
Bekir KAYKUN
2 yıl önce

Merhaba İstanbul dan yazıyorum Adım Bekir 05074202150 numaram bilgi alıp denek olmak isterim aramanızı beklıcem kolay gelsin

Araç çubuğuna atla