Isı tedavisi pek çok kanser türünde başarıyı önemli oranda arttırıyor

Kategori: Kanser, Onkoloji Print

kanser-isi-hipertermiIsı tedavisinin doğru kullanılması durumunda kanserin tedavisinde başarının önemli oranda artabileceğini söyleyen Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Demiray, “Yapılan yeni bilimsel araştırmalar baş ve boyun bölgesi tümörlerinde radyoterapiyle birlikte ısı tedavisi (hipertermi) uygulanması durumunda başarının %25, rahim ağzı kanserlerinde %17, ve meme kanserinde göğüs duvarı nükslerinde ise %22 daha fazla arttığını gösteriyor” dedi.

mutlu-demirayYüksek ateş her ne kadar korkutucu olsa da, vücuda zararı kadar yararının da olduğunu söyleyen Doç. Dr. Mutlu Demiray, kanser tedavisinde ısı uygulamaları ile ilgili şu bilgileri verdi: “Vücut için bir savunma mekanizması olan yüksek ateş halinde, insanın bağışıklık sisteminin normal sıcaklığa göre dahi iyi çalışır. Ateşin, bağışıklık sistemi elemanları üzerine olumlu etki yaptığı, iltihap hücrelerinin enfeksiyon bölgesine hareketini artırdığı, mikrop öldürme işlevlerini uyardığı ve akyuvarlarda antikorların yapımını artırdığı araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Son yıllarda kanser tedavisinde de yüksek vücut ısısı yani hipertermiden yararlanılıyor. Hiperterminin arkasındaki gerçek; kanser hücrelerini ısıtıp daha kolay öldürmek şeklinde. Kanserli doku 40 – 41 derece arasına geldiğinde kanser hücreleri doğrudan öldürülüyor. Vücudun çabasını tetiklememek için belirli bir tümörü hedef alarak bölgesel ısıtma yapılabiliyor. Bu da mikrodalga, radyo dalgası ve ultrason kullanarak yapılıyor.”

Yeni kanser aşısı pek çok tümör tipinde etkili sonuçlar verdi!

Pek çok kanser türünde başarıyı arttırıyor

Yeni yapılan araştırmaların baş ve boyun bölgesi tümörlerinde radyoterapiyle birlikte hipertermi uygulanmasında %25, rahim ağzı kanserlerinde %17, meme kanserinde göğüs duvarı nükslerinde %22 daha iyi sonuçlar veriğini dile getiren Doç. Dr. Demiray, “Kanserli hastaların ısı regülasyonu bozulmaktadır. Buda immün sistemlerinin iyi çalışmasının önünde bir engel olarak görülmektedir. Isı tedavisinin doğru kullanılması kanserin tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Hem tedavi esnasında hemde tedaviden sonra immün istemin restorasyonunda ısı tedavilerinin etkin olarak kullanılması önemli” diye konuştu.

Alkali diyet kanser tedavisinin başarısını artırır mı?

Hipertermi kansere karşı hedefe yönelik kullanılabilir

Isı ile hedeflenmiş tedavilerin kansere karşı oldukça etkili şekilde kullanılabileceğini belirten Doç. Dr. Demiray, şu bilgileri paylaştı: “Klasik kanser ilaçlarının en önemli sorunları tüm hücrelere özellikle de immün sistem hücrelerine zarar vermeleri. Nanoteknolojinin gelişmesiyle kemoterapi ilaçları ısıya hasas kılıflar ilesarılabilmekte. Yani kemoterapi ilacı sadece 40 derecede açılan bir zarla sarılarak damardan verilmekte.

Bu esnada da tümör dokusu hipertermi cihazlarıyla spesifik olarak ısıtılmaktar. Tümör dokusunun ısısı 40 dereceye çıktığı için kemoterapi ilacı sadece kanserli dokuda
etkili olmakta. Hedeflenmiş tedavilerde ısı hedeflemede kullanılmakta. Bu durum uçaklara atılan ısı güdümlü füzeler gibi. Bazı ilaçlarda önemli yol katedildi.”

Bağışıklık sistemini uyarmak kanserde metastazlara karşı çözüm olabilir

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla