İSTAHED: Aşı konusundaki kararsızlık toplum sağlığını tehdit ediyor

Kategori: Aile Hekimliği, Sağlık Gündemi Print

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) aşı konusunda çalışma ve bilgilendirme faaliyeti yürütmek amacıyla Aşı Çalışma Grubu kurdu. Çalışma grubunun kuruluşuna yönelik İSTAHED’den yapılan açıklamada, hekimlerin temel görevlerinden birinin toplum sağlığını korumak olduğu hatırlatılarak, aşının toplum sağlığını koruyan en önemli unsurlardan biri olduğuna işaret edildi. Aşılamada temel amacın bireysel bağışıklamanın artırılması ve bu yolla toplumsal bağışıklığın güçlendirilmesi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, aşı uygulamalarının tüm dünyada sağlık alanında gerçekleştirilen en faydalı buluşlardan biri olarak kabul edildiği bildirildi.

Aşı kararsızlığının toplumsal sağlığı tehdit ettiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Maalesef son zamanlarda ulusal basın ve sosyal medyada yapılan yanlış ve/veya eksik bilgilendirmeler neticesinde toplumda “aşı kararsızlığı” ortaya çıkmıştır. Uzun yıllar süren bağışıklama çalışmaları sonucu artık görülmeyen hastalıkların, “aşı kararsızlığı” yüzünden yeniden toplumu tehdit eder hale gelebilmesi ve büyük salgınlara yol açabilmesi olasıdır.

Aşı karşıtlığı soruna dönüştü! Aşılama ile ilgili yeni riskler ortaya çıkıyor

Bu tehlikeli durum ile mücadele yıllardır bağışıklamanın temel uygulayıcıları olan biz aile hekimlerinin de ilgilenmesi gereken temel bir sorunu ve sorumluluğu haline gelmiştir. Gelişen aşı teknolojilerinin takibi, topluma karşı yapılan yanlış ve eksik bilgilendirmelerin düzeltilmesi ve dolayısı ile toplum sağlığının korunması İstanbul Aile Hekimliği Derneği’nin en önemli hedeflerinden biridir.”

Aşı Çalışma Grubu

İSTAHED Aşı Çalışma Grubu faaliyet alanına yönelik bilgi verilen açıklamada, “Birinci basamağın temel görevlerinden olan bağışıklama ile ilgili eksik kalan bir alan olan bilimsel çalışmaları İSTAHED Bilim Komisyonumuz ile birlikte gerçekleştirecektir. Aşı kararsızlığıyla mücadele amacıyla hekimlere, sağlık personellerine ve halka yönelik sistematik bilgilendirme-eğitim toplantıları düzenleyecek, basın ve sosyal medyanın etkin kullanılması için girişimlerde bulunacaktır.

AHEF: Aşı karşıtı bilim dışı açıklamalar toplum sağlığını tehlikeye atıyor

Aşı tedariki, dağıtımı ve aşıyla ilgili sahada yaşanan diğer sorunlarla ilgili faaliyetlerde bulunacaktır. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı, diğer ilgili Kamu İdareleri ve ilgili Sivil Toplum Kuruluşlarıyla işbirliği içinde çalışacak, ülkemizin genel bağışıklama programı ve stratejileri ile ilgili çalışmalar yapıp bu çalışmaları ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşacak, toplumun sağlığının geliştirilmesinde aktif rol oynayacaktır” denildi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla