İstanbul’da göreve başlayan aile hekimi sayısı 3.500’ü aştı

Kategori: Aile Hekimliği Print

İstanbul’da Aile Hekimliği 1 Yaşında

İstanbul’da birinci yılını dolduran aile hekimliği uygulamasında birimlerin doluluk oranları %99,5’e ulaştı. İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, İstanbul’da 867 aile sağlığı merkezinde 3.539 aile hekimi ile 3.504 aile sağlığı elemanı ile sağlık hizmeti verildiğini, sadece 19 Aile Hekimi Birimi’nde geçici görevle hizmet verildiğini söyledi. Koruyucu hekimlik uygulamalarına büyük önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Dokucu, son üç yılda bebek ölüm oranlarında çok yüksek bir düşüş yaşandığını belirtti.

Prof. Dr. Dokucu, İstanbul’da Aile Hekimliği Uygulaması’nın birinci yılını doldurması nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi. Bir yılda gelinen noktayı değerlendiren Prof. Dr. Dokucu, İstanbul’da Aile Hekimliği Uygulaması’na geçişte hem aile hekimlerinin hem de Sağlık Müdürlüğü çalışanlarının çok başarılı bir sınav verdiğini söyledi. Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında yer alan Aile Hekimliği Uygulaması ile Cumhuriyet tarihinin en büyük sağlık reformlarından birinin hayata geçtiğini belirten Prof. Dr. Dokucu, bu uygulamayla halkın yaygın, kolay erişilir ve güler yüzlü sağlık hizmetine kavuştuğunu ifade etti.

Aile Hekimliği ile sağlık hizmetinin sunumunda sistem değişikliği yaşandığını vurgulayan Prof. Dr. Dokucu, bireylerin sağlık kurumunun değil aile hekiminin sorumluluğunda olduğunu belirtti. Dönüşüm projesiyle, sağlık hizmeti verilen kurumların da yenilendiğini ve mekanların yeniden düzenlenerek kalitenin artırıldığını ifade eden Prof. Dr. Dokucu, “Artık engelli vatandaşlarımızın giremediği aile sağlığı merkezi neredeyse kalmadı. Binalar bu şekilde yenilendi” dedi.

İstanbul’da 15 Yerleştirme Yapıldı
Aile Hekimliği Uygulamasına geçilen 1 Kasım 2010 tarihinden itibaren İstanbul’da 15 yerleştirme yapıldığını dile getiren Prof. Dr. Dokucu, sadece 19 Aile Hekimliği Birimi’nin boş olduğunu bildirdi.1 Kasım 2010 tarihinden önce 609 sağlık ocağında 2007 hekim ve 2970 ebe, hemşire ve sağlık memuru ile sağlık hizmeti verildiğini hatırlatan Prof. Dr. Dokucu, bugün itibariyle 867 aile sağlığı merkezinde 3.539 aile hekimi ve 3.504 aile sağlığı elemanı (ebe, hemşire, ATT ve  sağlık memuru) ile sağlık hizmeti verildiğini söyledi.

Aile Hekimliği Birimlerinde doluluk oranlarının %99,5 olduğunu belirten Prof. Dr. Dokucu, “Aile Hekimliği Birimleri 35 ilçede %100 dolu, 3 ilçede %90’dan fazla dolu, 1 ilçede ise %90’dan az dolu durumdadır. Hedefimiz 882 aile sağlığı merkezinde, 3.541 aile hekimi ve 3.541 aile sağlığı elemanı ile hizmet kapsamlı bir hizmet vermek. Aile Hekimliği Uygulaması öncesinde doktor başına düşen ortalama nüfus 7.219 kişi iken, bu sayı bugün 3.727 civarındadır. 2023 yılında ise 2500 olmasını hedefliyoruz. Sene sonu itibariyle aile sağlığı merkezi sayısının 880, bu aile sağlığı merkezindeki aile hekimi ve aile sağlığı elemanı oranının da %100 seviyesinde olmasını planlıyoruz” dedi.

Aile sağlığı merkezlerinde bakılan hasta sayısı hastaneleri aştı

Temel sağlık hizmetlerinde, aile sağlığı merkezinde muayene edilen hasta sayısının 2011 yılında 38.873.797 ile hastanelerden fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Dokucu, bunun çok önemli bir gelişme olduğunu ve hizmet kalitesindeki artışı çok net bir biçimde yansıttığını ifade etti. Doktor başına düşen günlük hasta sayısının da 46’ya indiğini vurgulayan Prof. Dr. Dokucu, 2011 yılında özel sektörde çalışan 900 hemşirenin Aile Hekimliği Uygulaması’na dahil olduğunu bildirdi.

Bebek Ölüm Oranında ciddi bir azalma yaşanıyor
İstanbul’da artık daha az bebeğin öldüğünü belirten Prof. Dr. Dokucu, 2008 yılında binde 11,9 olan bebek ölüm oranının 2011 yılında binde 6,6’ya indiğini bildirdi. Anne ölüm oranının ise yüz binde 14,2’den yüz binde 10,6’ya indiğini ifade eden Prof. Dr. Dokucu, bu rakamların Türkiye genelinde en düşük rakamlar olduğunu söyledi.

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla