İstenmeyen dövmeler için lazerle dövme sildirme teknolojisi

Kategori: Cilt Sağlığı, Estetik, Sağlıklı Yaşam Print

lazer-dovme-sildirmeİstenerek yapılan dövmeler, zaman zaman, ilgi alanlarının değişmesi, inanç, ilişkilerde ayrılık, yeni iş hayatı, daha iyi rol model olabilme, sonradan pişmanlık gibi nedenlerle istenmeyen bir durum haline gelmektedir. Pek çok kişi dövmelerini sildirmek istese de buna cesaret edememektedir. Dr. Yasemin Savaş, istenmeyen dövmelerden lazer teknolojisinin de yardımı ile sağlıkla kurtulabileceğimizi belirtiyor.

Dövme silme için en uygun yöntem lazer uygulamasıdır. Farklı dalga boylarındaki lazer sistemlerinin kombine olarak kullanılması sonucu artık istemediğiniz dövmeleri silmek daha kolay.Dövme silme işleminde kullanılan lazer sistemi ile lazer enerjisi derinize zarar vermeden , deri içindeki renkli pigmentlere ulaşır.Dövme pigmentlerinin lazeri emmesi sonucu oluşan ses ve ışığın etkisiyle pigmentler parçalanır.Vücudun savunma sistemi küçük parçalara ayrılmış dövme pigmentlerini daha kolay yutar, yok eder ve vücuttan uzaklaştırılır.

Tedavi sürecinde yaş ve cilt özelliği önemlidir.Yaşa bağlı olarak cildin yapısal özelliklerinde farklılıklar olabilir, oyüzden uygun tedavi yöntemleri seçilmelidir .Genç bünyelerde metabolizma daha hızlı çalıştığı için , genç yaştakilerin dövmeleri daha çabuk silinebilir. Dövmenin tamamen silinebilmesi için belirli aralıklarla birkaç seansa ihtiyaç duyulmaktadır. Seans sayısını, dövme yapılırken uygulanan boya miktarı, boyanın cinsi , dövmenin nasıl yapıldığı , dövmenin yapıldığı cilt derinliği belirler.

Dövmeler üveit hastalığına neden oluyor

Dövme silme güvenle uygulanan bir yöntem olsada, cildin yapısal özelliklerinde değişiklikler olabilir o nedenle dikkat edilmelidir. Bazı kronik hastalıklarda ,hamilelerde, emziren bayanlarda, cilt ve deri hastalığı bulunan kişilerde , açık yara üzerinde , göz çevresine tedavi uygulamaktan kaçınmak gerekir. Tedavi öncesi doktor tarafından ayrıntılı muayene yapılır , sonrasında tedaviye uygunluğuna karar verilir ve uygun tedavi protokolü oluşturulur. Dövmenin yapısı , rengi ve büyüklüğüne bakılır. Uygulama hijyen şartlarına uygun poliklinik ortamında doktor tarafından yapılmalıdır

Lazerle dövme silme her mevsim yapılabilir.Eğer uygulama yazın yapılacak ise , seans sonrasında hasta kendini güneşten korumalıdır. Geçici bir süre ile hafif ödem , kızarıklık, kabuklanma görülebilmektedir. Uygulama sırasında hastadan hastaya değişmekle birlikte çok düşük bir ağrı hissedilmektedir. Ağrıyı azaltmak için uygulama alanını anestezik kremlerle uyuşturmak ve işlem sırasında soğuk hava ile tedavi alanını soğutmak ağrı hissini azaltmaya yardımcı olur. Yeni teknoloji lazerlerle yapılan tedaviler de kalıcı bir leke ya da yara izi görülmemektedir.

Sonuç olarak Lazerle dövme silme tedavisinde en önemli husus, dövmenizden hijyen şartlarına uygun poliklinik ortamlarında ve doktor tarafından uygulanan bir tedavi ile kurtulmaktır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla