Ilko
Ilko

Japon bilim insanları bir damla kandan 13 kanser türünü teşhis eden test yaptı

Yazan Nuray Tarhan

2 Ağustos, 2017  |   Kategori: Güncel / Literatür, Onkoloji

100’den fazla türü olduğu bilinen kanserin tedavisi zordur çünkü genellikle zamanında tespit edilemez. İşte bu nedenle, Tokyo’daki Japon Ulusal Kanser Merkezi önderliğindeki bir grup araştırmacı, Toray Industries ve diğer kurumlarla birlikte bunu değiştirmek istediler ve tek bir kan damlası kullanarak 13 farklı kanser türünü tespit edebilen yeni bir yöntem geliştirdiler. Japon bilim insanları, sadece bir damla kan kullanarak, göğüs, akciğer, mide, bağırsak, özofagus, karaciğer ve pankreastaki kanserleri saptamayı başardılar. Yöntem, hücreler tarafından diğer hücrelerle sağlıklı hücrelerle kanser hücreleri arasında iletişim kurmak için kan içine salınabilen microRNA’daki (miRNA) farkları tespit etme esasına dayanıyor.

40 bin hasta üzerinde denendi

Araştırmacılar, 40 bin hastadan alınan kan örneklerini kullanan laboratuvar testinde, her bir kanser türüne özgü miRNA’yı yüzde 95’ten fazla doğrulukla tespit ettiler. Ancak araştırmacılar, kan saklanırken miRNA’nın değişebileceğini farkettiler. Bu nedenle, ağustos ayında 3.000 kişiden gelen taze kanın da kullanılması planlandı.

Kanserin erken teşhisinde devrim gibi yeni bir teknoloji: Taşınabilir cihaz

The Japan News, bugüne kadar kanseri belirlemek için kan kullanan bir takım çalışmalar yapıldığı halde, Japon ekibin yönteminin, tek bir testle birden fazla türü teşhis edebilen ilk yöntem olduğunu belirtti. Bu, bir yandan ayrı ayrı testlere olan ihtiyacı ortadan kaldırırken hastalığın doğru teşhis şansını da artırıyor.

Japon Ulusal Kanser Merkezi Araştırma Enstitüsü Moleküler ve Hücresel Tıp Bölümü Başkanı Yet Takahiro Ochiya, artık hastaların birden fazla test yaptırmak zorunda kalmayacaklarını vurgulayarak, “Bu testle gelecekte kanserin aşamalarını ve özelliklerini de saptamak mümkün olacak” dedi.

Tokyo Tıp Üniversitesi Moleküler Patoloji Departmanı Genel Sekreteri Masahiko Kuroda  da, “Avrupa’da, miRNA’yu kullanarak hastalıkların erken teşhis edilmesi için yapılan araştırmalar aktif bir şekilde takip ediliyor ancak birçok hasta üzerinde analizin gerçekleştirildiği böyle bir çalışma yapılmamıştı. Böylece testin başarılı olduğu kanıtlanmış oldu” diye konuştu.

Japon araştırmacılar, kan testinin klinik araştırmalarına devam ederek 3 yıl içerisinde hükümet onayına sunmayı planlıyorlar. Kaynak: https://futurism.com/a-new-test-uses-a-single-drop-of-blood-to-screen-for-13-types-of-cancer/

İlgili Aramalar: mrk kan testi

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMLAR

avatar
wpDiscuz

Nuray Tarhan

Medikal Akademi Yayın Koordinatörü

hayatimiziyiliksaglik.com Genel Yayın Yönetmeni (Kasım 2016-Haziran 2017) Leo PR Medya Direktörü (Nisan 2015-Nisan 2016) Lobby İletişim Danışmanlığı Medya Grup Koordinatörü (May 2014-Şubat 2015) Türk Telekom Medya İlişkileri Müdürü (Kasım 2012-Şubat 2014) TTNET Medya İlişkileri Müdürü (Mart 2012-Kasım 2012) Capitol Ogilvy Medya Direktörü (Ekim 2010-Mart 2012) Global Tanıtım ve Halkla İlişkiler Medya Grup Direktörü (2008-2010) Vatan Gazetesi Ekonomi Müdür Yardımcısı (2005-2006) Sabah Gazetesi Ekonomi Editörü (2001-2004) Yeni Yüzyıl Ekonomi Muhabiri-Ekonomi Müdürü (1995-1999) Milliyet Ekonomi Muhabiri (1993-1995) Eğitim İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Yüksek lisans/1990-92 Marmara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksek Okulu/Gazetecilik ve Halkla İlişkiler/1984-88
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Araç çubuğuna atla