Kanserin türünü bir damla kanla %96 doğrulukla tespit eden test

Kategori: Güncel / Literatür, Onkoloji Print

kan-testi-kanserMevcut yöntemlerle kanser teşhisi ve türünün tespiti kapsamlı testleri ve biyopsi numuneleri üzerinden yapılabilirken yeni geliştirilen test bunu bir damla kanla %96 doğrulukla tespit edebiliyor. İsveç Umea Üniversitesi’nden araştırmacılar sadece bir damla kan numunesi ile kanseri % 96 doğrulukla tespit edebilecek bir yöntem geliştirdiler. Testte kandaki trombositlere bakılarak, RNA odaklı kanser teşhisi yapılabiliyor. Daha önce de Bradford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada UVA ışığı analiziyle kan örneklerinde DNA ışık analizi yaparak, kanserin varlığını tespit edebilmişti. Buna karşın, Umea Üniversitesi’nde araştırmacılar farklı bir yol izleyerek RNA profillerini incelediler.

Araştırmada tümörlerin trambositlerin RNA profillerini nasıl yönlendirerek, özellikle kanda bıraktığı kanser izleri araştırıldı.  Araştırmacılar tümörler tarafından eğitilen trombositlere (tumor-educated blood platelets -TEPs) bakarak sadece kanserin varlığını değil, vücuttaki konumunu bulmayı hedefliyor.

Kanserin erken teşhisinde devrim gibi yeni bir teknoloji: Taşınabilir cihaz

283 hastadan alınan kan numunelerinin 228’sinde bazı kanser türleri olduğu biliniyordu.  Yapılan analizde kanser % 96 doğrulukla, türü % 71 doğrulukla bulundu. Ayrıca bu sonuçlar sayesinde kanserler arasındaki moleküler farklılıklar olduğu açığa çıktı. Böylece doktorlar her hasta için en uygun tedavi metodunu seçebilir. Bu sayede gelecekte akciğer kanseri gibi türleri teşhis etmek için, doku biyopsilerine ihtiyaç duyulmayabilir. Sadece bir damla kanla yapılabilecek testler erken teşhis için önemli bir gelişmedir. Araştırma bulguları Cancer Cell dergisinde yayınlandı.

Detaylı kanser belirtileri! Bunları bilmek hayatınızı kurtarabilir

Referansı : Cancer Cell, Article: RNA-Seq of Tumor-Educated Platelets Enables Blood-Based Pan-Cancer, Multiclass, and Molecular Pathway Cancer Diagnostics. Myron G. Best, Nik Sol, Irsan Kooi, Jihane Tannous, Bart A. Westerman, François Rustenburg, Pepijn Schellen, Heleen Verschueren, Edward Post, Jan Koster, Bauke Ylstra, Najim Ameziane, Josephine Dorsman, Egbert F. Smit, Henk M. Verheul, David P. Noske, Jaap C. Reijneveld, R. Jonas A. Nilsson, Bakhos A. Tannous12, Pieter Wesseling12, and Thomas Wurdinger. DOI: 10.1016/j.ccell.2015.09.018 Kaynak : Gerçek Bilim

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla