Erkeklerde meme büyümesinin nedenleri ve tedavisi

Yazan Op. Dr. Defne Erkara
5 Ekim 2015   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Cerrahi, Estetik Print

Jinekomasti-Erkeklerde-Meme-BüyümesiUzmanlar, erkeklerde meme büyümesi yani jinekomasti sorununun oldukça sık görüldüğünü belirterek, bu sorunun nedenleri ve tedavisi hakkında yeterince bilgi sahibi olunmaması durumunda sosyal sorunların yanı sıra, ciddi sağlık problemlerine de yol açabileceğini açıkladı. Jinekomasti, erkeklerde kadın memesini andıran görüntünün kendine güvensizlik, içe kapanma, istediğini giyememe, duruş bozuklukları, deniz ve spor ortamlarında rahat edememe gibi problemlere neden oluyor.

Erkeklerde meme büyümesi

Yeni doğan bebeklerin ilk birkaç haftası, 14 yaşında zirve yapan puberte diye adlandırılan dönem ile 50 yaş sonrası dönemlerde meme büyümesi normaldir. Bu dönemlerin dışında kalan ve patolojik nedenlerle oluşan jinekomastiye ise özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Jinekomasti nedir? Erkeklerde meme büyümesi ve küçültme ameliyatı

Erkeklerde meme büyümesi nedenleri

Birçok ilaç kullanımı, yumurtalık ve böbrek üstü bezi tümörleri, hormonel bozukluklar, meme kanseri, jinekomastiye neden olabilir. Kadın memesi görünümündeki bir erkek memesinin detaylı fizik muayenesi, radyolojik değerlendirilmesi, hastalığın seyri, kan tahlilleri ile çözüm yolunda net bir sonuca varılabilir. En basit tedavi altta yatan patolojik bir durum var ise bunun bulunup kaldırılmasıdır. Ergenliğe bağlı bir büyüme ise düzelme açısından ergenlik bitimi beklenebilir. Bunların dışında ise tek tedavi seçeneği cerrahidir.

Erkeklerde meme büyümesi tedavisi – Jinekomasti tedavisi

Jinekomasti tedavisi son yıllarda başarıyla yapılıyor. Memedeki mevcut yağın LASER yardımlı yağ alma işlemiyle etkin şekilde alınması , ardından varsa serbest hale gelen meme bezinin aynı küçük kesilerden çıkartılması ve son olarak da yine lazer ile deride sıkılaşmaya yardımcı olunması cerrahiyi küçük kesilerle ve oldukça etkili sonuçlandırmamızı sağlıyor. Jinekomastinin evresine göre değişen, ancak genellikle çok küçük iki – dört kesiden yapılan işlem sonrası hızla iş, okul ve sosyal hayata dönebiliyor.

Bu işlem sonrasında hastalarda duruş bozukluğunun düzelmesi, dilediği kıyafetleri gibi faydalar oluşuyor ve psikolojisi düzeliyor. Eğer gerçekten jinekomasti varsa sporla bu durumun düzelmesi söz konusu olamaz. Hatta meme altındaki kas dokusunun büyümesiyle daha da belirgin bir meme olabilir. Altta yatan olası sağlık problemlerinin de atlanmaması açısından mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla